Wpis z mikrobloga

Dlaczego napój Poematixa to prawdopodobnie najlepszy napój na rower

Badanie z 2013 roku na temat tego co najlepiej się nadaje się na rower do picia, https://www.researchgate.net/publication/255958218_Fructose-Maltodextrin_Ratio_Governs_Exogenous_and_Other_CHO_Oxidation_and_Performance, poniższy tekst to kilka najważniejszych punktów z tego badania i wnioski.

Stosunek fruktozy do maltodekstryny reguluje egzogenne i inne utlenianie CHO i wydajność

Wstęp: Fruktoza spożywana razem z glukozą w napojach węglowodanowych (CHO) zwiększa utlenianie egzogennego CHO, komfort jelit i wydolność fizyczną.

Cel: To badanie miało na celu określenie wpływu różnych stosunków fruktoza-maltodekstryna-glukoza na utlenianie CHO i wchłanianie płynów przy jednoczesnym kontrolowaniu osmolalności i kaloryczności.

Metody: W układzie krzyżowym 12 kolarzy płci męskiej jechało przez 2 godziny z mocą szczytową 57%, a następnie wykonało 10 sprintów, popijając sztucznie słodzoną wodę lub trzy napoje o równoosmotycznej zawartości 11,25% soli CHO w ilości 200 ml15 minj1, zawierające odważoną fruktozę i maltodekstrynę-glukozę w stosunku 0,5 :1 (stosunek 0,5), 0,8:1 (stosunek 0,8) i 1,25:1 (stosunek 1,25). Absorpcję płynów śledzono za pomocą D2O, natomiast 14C-fruktoza i 13C-maltodekstryna-glukoza pozwoliły na ocenę szybkości utleniania fruktozy i glukozy.

Wyniki: Średnia szybkość utleniania egzogennej fruktozy i egzogennej glukozy wynosiła 0,27, 0,39 i 0,46 gIminj1 oraz 0,65, 0,71 i 0,58 gIminj1 w napojach o proporcjach 0,5, 0,8 i 1,25, co odpowiada średniej wydajności utleniania 54%, 59% i 55% i 65%, 85% i 86% odpowiednio dla fruktozy i glukozy. W przypadku napoju o współczynniku 0,8 całkowita szybkość utleniania egzogennego CHO była o 18% (90% przedział ufności, T5%) i 5,2% (T4,6%) wyższa w stosunku odpowiednio do współczynników 0,5 i 1,25, podczas gdy odpowiednie różnice w całkowitej wydajności utleniania egzogennego CHO wynosiły 17% (T5%) i 5,3% (T4,8%), co wiązało się z wyższą o 8,6% i 7,8% (T4,2%) wydajnością utleniania fruktozy. Wpływ stosunku CHO na absorpcję wody był niejednoznaczny. Średnia moc sprintu przy proporcjach 0,8 była umiarkowanie wyższa niż przy proporcjach 0,5 (2,9%; 99% przedział ufności, T2,8%) i proporcjach 1,25 (3,1%; T2,7%), przy całkowitym i endogennym CHO szybkość utleniania, skurcze brzucha i słodycz napoju kwalifikujące się jako mechanizmy wyjaśniające.

Wnioski: Zwiększona wydajność wytrzymałościowa o wysokiej intensywności przy stosunku 0,8 napoju fruktozowo-maltodekstrynowo-glukozowego charakteryzuje się wyższą wydajnością utleniania egzogennego CHO i zmniejszonym utlenianiem endogennego CHO. Odpowiedzialne miejsce jelitowo-wątrobowe lub inne fizjologiczne wymaga dalszych badań.

Warunki doświadczenia

Zastosowano randomizowaną podwójnie ślepą próbę w celu określenia wpływu składu napoju na wyniki. Każdy uczestnik odbył dziewięć wizyt w laboratorium przez 6 tygodni. Pierwsza wizyta w 1. tygodniu obejmowała test przyrostowy w celu ustalenia VO2max i Wmax, a następnie zapoznanie się z testem wydajności. Badani modyfikowali i rejestrowali swoje cykle treningowe i powtarzali je co tydzień zgodnie z określonym eksperymentalnym blokiem tygodniowym: dzień 1, długa jazda (3–4 h); dni 2 i 3, średniotrwała jazda (2–3 h); dzień 4, kontrolowana standaryzowana jazda w laboratorium (2 h przy 50% Vmax; dzień 5, dzień odpoczynku; dzień 6, próba eksperymentalna; i dzień 7, jazda regeneracyjna ( 1–2 h). Każda z czterech prób eksperymentalnych była oddzielona 7 dniami, a dla każdej osoby próby przeprowadzono o tej samej porze dnia, aby kontrolować zmienność okołodobową. Aby zmniejszyć wzbogacenie w węgiel 13, badanym zapewniono obszerne listy żywności i poinstruowano ich, aby nie jedli żywność zawierająca składniki pochodzące z roślin naturalnie wzbogaconych w 13C (np. kukurydza, trzcina cukrowa) przez co najmniej 10 dni przed pierwszą próbą eksperymentalną i przez cały czas trwania badania.W celu ujednolicenia diety wszyscy badani rejestrowali spożycie pokarmu przez 2 dni przed pierwszą próbą eksperymentalną próbowali i powtarzali to spożycie drugiego dnia przed każdą z trzech kolejnych prób.Aby pomóc w standaryzacji spożycia energii i nawodnienia, badanym dostarczano pakowany posiłek z makaronu (na kilogram masy ciała, 55 kJ; 1,85 g CHO, 0,63 g białka, 0,62 g tłuszczu) i butelkę wody o pojemności 600 ml, wszystkie do spożycia wieczorem przed każdą próbą doświadczalną.

Napoje

Bezpośrednio przed ćwiczeniami badani spożywali 400 ml eksperymentalnego napoju, a następnie kolejne 200 ml w 15-minutowych odstępach podczas 2-godzinnej jazdy. Podczas testu wydolnościowego kontynuowano spożywanie napojów w porcji (200 ml) dostarczanych na początku badania i ponownie na początku co drugich kolejnych bloków regeneracyjnych (co ~16 min). Przygotowano cztery różne napoje do spożycia podczas ćwiczeń. Trzy eksperymentalne napoje zawierały fruktozę i maltodekstrynę i/lub glukozę w proporcjach 0,5:1 (stosunek 0,5), 0,8:1 (stosunek 0,8) i 1,25:1 (stosunek 1,25) (fruktoza-maltodekstryna- glukoza).

Wynik

Wykres pokazuje, że najlepiej w utlenianiu CHO radzi sobie mieszkanka glukozy i frutkozy w stosunku 0,8:1.

Ograniczając zawartość energii napoju i osmolalność, wykazaliśmy największe korzyści z dostarczania egzogennej CHO, mierzonej na podstawie utleniania w punkcie końcowym i wydajności wytrzymałościowej przy wysokiej intensywności z fruktozą-maltodekstryną-glukozą sformułowaną w stosunku 0,8 w porównaniu ze stosunkiem 0,5 i 1,25 preparaty. Całkowita szybkość utleniania egzogennego CHO i wydajność utleniania netto egzogennego CHO były najwyższe w przypadku napoju o proporcji 0,8 w porównaniu z napojami o proporcji 0,5 i 1,25; efekty te charakteryzowały się wyższą wydajnością EFO i umiarkowanym wzrostem wydolności wytrzymałościowej o wysokiej intensywności. Pomimo wyższego wyniku utleniania egzogennego CHO implikującego szybsze wchłanianie jelitowe, wpływ stosunku fruktoza-maltodekstryna-glukoza na szybkość wchłaniania płynów był niejednoznaczny. Napoje zawierające samą fruktozę, maltodekstrynę i glukozę były spożywane w dawce nieznacznie przekraczającej dawkę, którą oszacowano jako optymalną dla wydajności (34) i powodowały bardzo niski poziom dyskomfortu jelitowego, w tym mniej nudności i skurczów brzucha, niż grupa kontrolna, która nie zawiera kalorii. Wiodącymi mechanizmami kwalifikującymi do wyjaśnienia wpływu stosunku CHO na moc były skurcze brzucha, całkowita i endogenna szybkość utleniania CHO oraz słodycz napojów.

Napój Poematixa a badanie

Kolega @Poemat stosuje swoje rozwiązanie, czyli cukier z wodą, do tego cytryna i trochę soli. Cukier, którym normalnie słodzimy herbatę, pochodzi albo z trzciny cukrowej albo buraków cukrowych i składa się z glukozy i fruktozy w stosunku 1:1, co jest baaardzo blisko naszego idealnego napoju, który ma stosunek 0:8:1, a przy okazji jest bardzo tani xdd

65% wodny roztwór sacharozy w temperaturze 20 °C osiąga punkt nasycenia, więc matematykę zostawiam wam, ale @Poemat daje na 900ml 360g cukru, co jest 40proc roztworem (pomijając cytrynę i sól jako dodatki). Nie pozostaje chyba nic innego niż przetestowanie rozwiązania na samym sobie xd

#rower #szosa #trening #zdrowie #dieta
beastofmisery - Dlaczego napój Poematixa to prawdopodobnie najlepszy napój na rower

...

źródło: Zrzut ekranu 2023-05-23 125851

Pobierz
  • 15
@beastofmisery: wymyślił cudowny napój na rower, producenci go nienawidzą [ZOBACZ JAK]
Swoją drogą zastanawiałem się nad dodaniem do roztworu cukru maltodekstryny by wyrównać proporcje do 0,8:1, napój zwiększyłby kaloryczność bez zmiany walorów smakowych. Przykładowo na 80g cukru potrzeba by dodatkowo 10g maltodekstyny (po rozkładzie wychodzi 40g fruktozy, 40g glukozy +10g maltodekstryny, stosunek 40:50)
@beastofmisery: I to wszystko dla wykopków, którzy nie mają pojęcia o fizjologii wysiłku, a wystarczy właśnie znać jaki stosunek fruktozy do glukozy najlepiej przenika przez szlaki metaboliczne podczas wysiłku i jaki ten stosunek jest w cukrze ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@beastofmisery:

Z cyklu "nie znam się więc się wypowiem".

Jedna z rzeczy które mi się nie podoba w tym badaniu to nie użyty stosunek glukozy do fruktozy, ale ile fruktozy pompowali w ludzi którzy być może nie są do tego przystosowani.

Żeby dać jakieś podstawy dla wykopków którzy nigdy nic w temacie nie czytali wyłożone w punktach (do których być możę @Poemat się odniesie):

1. Przeciętna osoba jest w stanie zjeść
@buont:
1. Racja, dlatego właśnie istnieje termin "trening jelita". Nie bez powodu profesjonaliści potrafią spożywać do 120g ww na godzinę wysiłku i nie mają żadnych "gut issues". Ja mam podobnie - 120g to dla mnie obecnie nic. Tylko swoje przerobiłem podczas jazd i chomikowania.
2. Racja, ponieważ fruktoza wykorzystuje inny transporter aniżeli glukoza podczas wchłaniania się do krwioobiegu.
3. Patrz pkt. 1

ale raczej dobrych amatorów (VO2 59 +/- 5)


To
Powtarzałem to już od wielu tygodni tutaj - czysty cukier to najtańsza i najlepsza forma źródła energii intra-workout. Odpowiednie proporcje przy minimalnej ilości wiedzy i rynek izotoników dostępnych do kupienia do rozrobienia może nie istnieć.


@Poemat:

Na pewno ma najlepszy stosunek ceny do pozyskanej energii ;-)

Natomiast ludziom nie do końca wytrenowanym w żarciu fruktozy polecam dokupić sobie maltodesktrynę i wzbogacać napój Poematixa o trochę więcej glukozy (proporcje można sobie łatwo
@buont Był niedawno film na angielskim kanale GCN i tam jakiś doktor od nutri-cośtam który na codzień pracuje w Bora-Hansgrohe mówił że glukoza i malto mają praktycznie identyczne działanie i traktują to jako to samo i podają zawodnikom glukoze-fruktoze w stosunku 1:1 a malto ignorują lub mieszają dowolnie z glukozą i traktują jako jedno. Mogłem coś pomylić bo już chwile temu to oglądałem ale mniej więcej tak było.
https://www.youtube.com/watch?v=InTUv24Y4UA

@Poemat: Ten
mówił że glukoza i malto mają praktycznie identyczne działanie i traktują to jako to samo i podają zawodnikom glukoze-fruktoze w stosunku 1:1 a malto ignorują lub mieszają dowolnie z glukozą i traktują jako jedno.


@koko_jumbo_i_do_przodu:

Bo od biedy jest to ta sama rzecz. Po prostu maltodekstryna to są długie łańcuchy glukozy (2-20 cząsteczek glukozy) a jak te łańcuchy są naprawdę długie (czyli idą w setki) to wtedy mamy skrobię.

Tak czy