Wpis z mikrobloga

3 dni temu minęły 2 lata na emigracji.
Zacząłem prace w Niemczech od wolontariatu w domu kultury, ok 3. Msc. Potem 2 msc na kuchni gdzie się zwolniłem bo zaproponowali pracę na recepcji w innym bundeslandzie. Od listopada 2022 w Szwajcarii i tutaj już raczej zostanę na stałe, lepszej pensji nie dostanę nigdzie.
W Polsce bywam 2-3 tygodnie w roku i już nie potrafię się kompletnie odnaleźć, kontakt staram się trzymać ze znajomymi, ale jakiś urlop z nimi zaplanować graniczy z cudem, gdy ja myślę o wycieczce do Peru czy Azji (byłem ostatnio w Azji) to oni myślą o Zakopanym...
Przykre to jest jak ceny w górę poszły w Polsce i jak napieta jest sytuacja, dla mnie powrotu już do tego kraju nie ma nawet jakbym chciał. Długoterminowo porażka mieszkać w Polsce, polacy sprzedali się za trochę ponad 100€ miesięcznie, a geriatria za 300€, szkoda.

#polska
#emigracja #szwajcaria #niemcy
  • 154
@Serylek: byłem jesienią ub.r. kilka dni w Montreux i niestety Szwajcaria okazała się dla mnie turystycznym niewypałem. Żarcie paskudne, w knajpach wali tym ich serem, po parkingach podziemnych śmiga dużo kolorowej młodzieży, która zachowuje się mocno tak sobie. Ceny jak na Islandii, ale tam to za każdym zakrętem świat wygląda jak milion dolarów.
Z pozytywów to kupiłem sobie fajny zegarek w Buchererze w Genewie i zobaczyłem studio Queen.
@wykrywaczmetalu: przyjechałem tu z samym angielskim, mając wcześniej nagraną prace w korpo. niemieckiego uczę się od 10 miesięcy, jestem tu od 8. na początku było trochę stresu z załatwianiem spraw urzędowych czy nawet zakupami ale koniec konców wszystkie formalności ogarnąłem a zakupy to już nie problem xD w pracy do niedawna uzywalem tylko angielskiego, ostatnio wplatam troche niemieckiego. w zyciu codziennym po tych 10 miesiacach nauki moge ogarnac rzeczy w sklepie,
@Serylek grüezi, chöntsch du scho uf schwizerdütsch rede? ( ͡ ͜ʖ ͡) Pamiętam Cię jeszcze z tagu #niemcy. CH to chyba najlepszy kraj dla singlów (napewno lepszy od DE/PL), powodzenia mirku!
  • 0
@w__w: zbyt wiele czynników wpływa na końcową pensje netto, różnica netto zależnie od kantonu może iść w setki CHF. Programista to zależy jaki, ale bym obstawiał 4500 do 8500 chf netto.
  • 0
@mitatuyo: narodowe dania są powiązane z żółtym serem to nie wiem czego oczekiwałeś, bywa problem z Albanczykami ale raczej nic większego nie odwalają bo mogą wylecieć
Ja jestem w trakcie szykowania się do emigracji bo wiem, że tutaj (w Polsce) i tak nic mnie dobrego już nie czeka, praca jest jednym z takich elementów, który opisałem w ostatnim poście na mirkoblogu, ale jest parę innych czynników, które o tym zadecydowały. Szkoda tylko, że panie rekruterki traktują mnie z góry jak śmiecia bo chciałbym rozpocząć pracę za granicą, ale i do tego można przywyknąć xDD
Koszty życia są tu ogromne. Mieszkanie 50m w Bazylei ok 1400-1800 CHF, opieka zdrowotna 400 CHF, Internet 50 CHF, telefon 30-50 CHF, prąd 25 CHF, bilet miesięczny 80 CHF, zakupy jakieś 500 CHF, fryzjer 30 CHF, byle gówno w knajpie na mieście 30 CHF, lekarz 150 CHF, dentysta jak w Polsce tylko w CHF, parking dla auta 110-150 CHF, (nie ma parkowania po krzakach), piwo w knajpie 6-12 CHF, jak macie rodzinę
  • 1
@prosty_banan: u mnie parę czynników, nienawidzę pisowców, gownopensje polskie, najwięcej mi oferowali ok. 9.5k pln brutto w pl - za mało. Gówniana pogoda, mentalność większości Polaków. Raz pomogłem Polakom na emigracji i bardzo tego żałuję z tak rażącym byciem niewdzięcznym nigdy w życiu się nie spotkałem i się strasznie zraziłem do pomagania na miejscu, od tamtej pory z Polakami przestałem zadawać się całkowicie. Wyłącznie z innymi imigrantami lub lokalsami się zadaję.
@Serylek

Że co? XDD jeszcze nigdy nie widziałem żeby ktoś tu żebrał, za to w DE albo PL tylko podczas trasy na dworcu kolejowym lub autobusowym żebranie


z tego co się orientuje to żebranie w CH nie jest legalne. Ale jeśli ktoś w tym kraju uczciwie pracuje, to myślę, że nie ma najmniejszych powodów, żeby żebrać xD
@niemily:nigdzie nie pisałem o życiu w luksusie choć dla statystycznego polaka szwajcarskie realia mogą takie być. pracując w gowno robocie w szwajcarii stać cie na wynajęcie mieszkania, auto z salonu i normalne życie a w polsce pokój, autobus i dieta czokoszokowa. Widać że #!$%@? wiesz o realiach w ch.
@Serylek: w czym problem, ze znajomymi z PL śmigaj sobie do Zakopca, a z tymi szwajcarskimi na Filipiny? ( ͡° ͜ʖ ͡°)
No i jeśli Twoim znajomi są biedni to staraj się unikać tematu pieniędzy, bo im tylko popsujesz urlop.