Wpis z mikrobloga

3 dni temu minęły 2 lata na emigracji.
Zacząłem prace w Niemczech od wolontariatu w domu kultury, ok 3. Msc. Potem 2 msc na kuchni gdzie się zwolniłem bo zaproponowali pracę na recepcji w innym bundeslandzie. Od listopada 2022 w Szwajcarii i tutaj już raczej zostanę na stałe, lepszej pensji nie dostanę nigdzie.
W Polsce bywam 2-3 tygodnie w roku i już nie potrafię się kompletnie odnaleźć, kontakt staram się trzymać ze znajomymi, ale jakiś urlop z nimi zaplanować graniczy z cudem, gdy ja myślę o wycieczce do Peru czy Azji (byłem ostatnio w Azji) to oni myślą o Zakopanym...
Przykre to jest jak ceny w górę poszły w Polsce i jak napieta jest sytuacja, dla mnie powrotu już do tego kraju nie ma nawet jakbym chciał. Długoterminowo porażka mieszkać w Polsce, polacy sprzedali się za trochę ponad 100€ miesięcznie, a geriatria za 300€, szkoda.

#polska
#emigracja #szwajcaria #niemcy
  • 154
@Serylek: możliwość odłożenia większej gotówki niż w DE właśnie byłaby dla mnie głównym czynnikiem decyzyjnym, bo w Mü życie sporo kosztuje, a nie chcę też żyć jak dziad - mam już powyżej 30 na karku. Z drugiej strony człowiek nie chce się wpakować pod przysłowiową rynnę, bo przeprowadzka to spore wyzwanie logistyczne :) Ile trzeba liczyć na wydatki na życie miesięcznie, gdy jest się samemu, chce wynająć kawalerkę i co tydzień
  • 0
@Limonene: tajlandia to inna sprawa, bilety sporo tańsze potrafią być i zależy czy w sezonie czy nie. Tajlandia jest bardzo miejscem turystycznym w porównaniu do Filipin.
  • 0
@xz2580: w Acqua residence też byłem, 6 razy zmieniałem miejsce mieszkania, Pasay, Mandaluyong x2, Santa Cruz (największe gówno), Quezon city, Parañaque
@Serylek: Pamiętam jak byłem kilka lat temu w CH na targach w Genewie i te ichnie ceny w McDonaldzie mnie mocno zbiły z tropu, pomimo że pracowałem z DE :) Fakt, że przy ichniejszych zarobkach, to faktycznie nie wydaje się dużo - jednak człowiek mimowolnie przelicza do waluty w jakiej zarabia, więc był to spory szok.

Tak przeglądam oferty i widzę że na podstawie tego co piszesz o kosztach, to można
@Serylek: tez nosiłem się z wyjazdem za granicę długi czas.. na początku roku trafiła się okazja jechać do Niemiec ale po miesiącu okazalo się że firma to jakaś totalna patola a że brat od 8 lat mieszka w Szwajcarii no to spakowałem manele i przyjechałem tutaj.. jak narazie się podoba i raczej nie zamierzać wracać do Kartonlandu już na stałe.. życzę powodzenia w dalszym budowaniu nowego życia w tym pięknym kraju
kontakt staram się trzymać ze znajomymi, ale jakiś urlop z nimi zaplanować graniczy z cudem, gdy ja myślę o wycieczce do Peru czy Azji (byłem ostatnio w Azji) to oni myślą o Zakopanym...


@Serylek: Zdajesz sobie sprawę, że w Polsce mnóstwo ludzi lata do Azji? Będąc na lotnisku w Warszawie spójrz na loty w tamtym kierunku.