Wpis z mikrobloga

Hej, miałbym pare pytań oraz prośbe o ocene fiutka to znaczy zestawu komputerowego który złożyłem sobie sam a dodam że sie na tym zupełnie nie znam. Chciałbym wydać okolice 5000zl, ale zestaw wyszedl mi za jakies niestety 8000 co zniose, moge w razie czego jeszcze dolozyc jak bedzie jakis must have. Mam tylko wrażenie że ten za 5000 (5600H i 6800) nie bedzie sie aż tak roznil od tego za 8000 ktory wklejam poniżej.

Komputer będzie wpięty do Xiaomi Curved 34" 3440x1440 144Hz

Przeznaczenie poza programowaniem i przeglądaniem neta to chęć nauki Unity #unity3d oraz zagranie w jakieś nowsze tytuły i fajnie jakby dało rade wykorzystać max mojego monitora, zapewne skoncze na herosach 3 i diablo 2 bo w nic innego grac nie umiem, ale pogralbym w jakies RDR2 parenascie minut na max detalach czy cos.

1) nie planuje upgrade sprzętu, zrobie ten zestaw i bede na nim siedzial kolejne 10 lat – czy warto zatem doplacac do DDR5, czy lepiej wybrac tansze DDR4?
2) jaki ram mam w ogóle wybrać? patrzeć na Mhz czy na CL, czy roznica miedzy 3600 a 5200Mhz jest jakaś diametralna? bo cenowo to widze ze moge kupic 32Gb ramu za 300zl albo 32Gb ramu za 1000zl (ddr4 3200 vs ddr5 5600)?
3) cykanie cewek gpu. hardware nie interesowalem sie w zasadzie nigdy, a jak kiedys skladalem kompa to takiego problemu nikt nie doswiadczal. czy są gpu ktore piszczą bardziej a inne mniej? czy to tak że piszczą wadliwe gpu i nalezy je wyslac na reklamacje?
4) czy piszczenie cewek gpu może zneutralizować obudowa be quiet? czy lepiej wybrać sobie taka ktora mi sie np bardziej z wygladu podoba a zaznacze ze jest wg mnie zajebiscie ladna i ponoc wg opinii fajnie wykomnana? -> link
5) na co zwracać uwage przy wyborze płyty głównej? czy każda mniej wiecej jest taka sama i jeden #!$%@?, czy płyta główna potrafi diametralnie odmienić efektywność całego zestawu?
6) jaka moc zasilacza będzie odpowiednia? wg kalkulatora z bequiet wystarczy mi 550W, wiec decydowalbym sie moze na zasilacz moze 650W albo 850W dla pewnosci
7) czy marka GPU jest istotna? nie będe chciał się bawić w OC, chyba że serio warto i ktoś mi wyjaśni że sie myle

złożyłem sobie coś takiego w oparciu o "polecane zestawy purepc", chłopski rozum i kalkualtor bottlenecka (100% cpu i 91% gpu przy 3440x1440)

ASUS TUF GAMING B550-PLUS
Intel Core i5-13600K
Gigabyte GeForce RTX 4070 Ti GAMING OC 12GB GDDR6X
Corsair 32GB (2x16GB) 5600Mhz CL36 Vengeance

Samsung 2TB M.2 PCIe Gen4 NVMe 980 PRO

#komputery #pcmasterrace
stary_grat - Hej, miałbym pare pytań oraz prośbe o ocene fiutka to znaczy zestawu kom...

źródło: Screenshot 2023-05-18 at 22.04.31

Pobierz
  • 16
@stary_grat: Ten zestaw ze zdjęcia to jakaś katastrofa jest.
Płyta główna na chipsecie B550 jest pod procesory AMD, posiada socket AM4.
Procesor to 13 generacja intela z socketem LGA 1700.

Do tego jest całkowity brak zasilacza - jak chcesz komputer uruchomić w ogóle?
Dodatkowo to są pamięci DDR 5, a płyta wybrana z chipsetem B550 ma banki na DDR4.

Tak delikatnie zasugeruję - że się kompletnie nie znasz na dobieraniu podzespołów
@maniek50005: super, wystarczyło przeczytać całego mojego posta i nie musiałbyś pisać swojego komentarza, dzięki i tak :)
pytanie numer 6, akapit 5, pytanie 4. z plyta glowna nie mialem pojecia, juz czytam artykul zeby sie doedukowac. no i zaznaczylem ze sie nie znam, i nie mam o tym za bardzo pojecia. mistrzu
@stary_grat:

5. na co zwracać uwage przy wyborze płyty głównej? czy każda mniej wiecej jest taka sama i jeden #!$%@?, czy płyta główna potrafi >diametralnie odmienić efektywność całego zestawu?


Hmm tutaj jest dobre pytanie, bardzo interesujące, bo jest wiele elementów na które osoby mające coś wspólnego z komputerami zwracają uwagę.

Taki chyba najbardziej podstawowy punkt to gniazdo procesora, które pozwala zamontować na nich określonego rodzaju procesory - pasujące do tego socketu.
Zdaję sobie sprawę, że te wszystkie zagadnienia techniczne mogą być niezrozumiałe lub nieinteresujące - ale chociaż może ten film odpowie na część z twoich pytań na temat płyt głównych.


@maniek50005: aż tak źle nie jest, zrozumialem wszystko i dzieki za obszerne objaśnienie tematu. zastanawiałem się, ale założyłem to jako pewnik, że obecne nowoczesne płyty główne posiadają już jakiś moduł wifi, ale w takim razie będe z muszony się w takową kartę
@stary_grat:

że obecne nowoczesne płyty główne posiadają już jakiś moduł wifi, ale w takim razie będę z muszony się w takową kartę tez zaopatrzyć.


Niestety nie wszystkie z nowoczesnych płyt głównych mają taki moduł wifi wbudowany.
Zazwyczaj producenci płyt głównych umieszczają stosowną informację w samej nazwie płyty głównej - informując między innymi o tym użytkownika w jakie ficzery została płyta główna wyposażona.
Zdolny lub interesujący się tematem płyt głównych użytkownik może
uważasz, że zestawy z tych polecanych poskładanych na purepc są godne polecenia i zaufania? szczerze mówiąc tak właśnie chciałem zrobić, ale nie mam pewności czy te zestawy ktoś skomponował faktycznie poprawnie. widziałem tam na przykład kartę RTX 6800, gdzie za 200zl jest już RTX 6800XT o parenaście procent bardziej wydajny


@stary_grat:
Tak, to są zestawy złożone poprawnie, wszystkie części są ze sobą kompatybilne i mają całkiem nieźle zbalansowaną wydajność.
Czasami jest
1) nie planuje upgrade sprzętu, zrobie ten zestaw i bede na nim siedzial kolejne 10 lat – czy warto zatem doplacac do DDR5, czy lepiej wybrac tansze DDR4?

W budżecie do 5 tysięcy DDR5 i tak są poza Twoim zasięgiem. W budżecie do 8 tysięcy warto się nimi zainteresować. Nawet jeśli obecnie bardziej budżetowe modele DDR5 oferują podobną wydajność do topowych modeli DDR4, nigdy nie wiadomo co przyniesie przyszłość i czy za
@vegeciak: wielkie dzieki za odpowiedź :) zabawne ze ja do wczoraj w zasadzie myslalem ze 5000 to jest "średni" komputer, a tu sie okazuje po odpowiedziach, porozgladaniu sie za czesciami i obejrzeniu paru filmikow z purepc yt ze 5000 to dosc tania budżetowka xD
nie planuje upgrade sprzętu, zrobie ten zestaw i bede na nim siedzial kolejne 10 lat – czy warto zatem doplacac do DDR5, czy lepiej wybrac tansze DDR4?


@stary_grat to jest przedziwna, amatorska i bardzo nieopłacalna strategia. Zawsze znacznie bardziej opłacalne jest częstsze upgrejdowanie, bo:
raz - mniej się wydaje i więcej oszczędza odsprzedając stare części,
a dwa, regularnie ma się duże skoki wydajnościowe (a to ważne, bo sprzęt komputerowy szybko się starzeje
super, wystarczyło przeczytać całego mojego posta i nie musiałbyś pisać swojego komentarza


@stary_grat: Protip: jeśli wrzucasz ścianę tekstu to nie oczekuj że ludzie będą to wszystko czytać. Zwłaszcza że pomagają ci za friko.