Wpis z mikrobloga

Jak oceniacie hasło "mieszkanie prawem a nie towarem". Czy jest ono waszym zdaniem słuszne, a państwo powinno zapewnić każdemu lokal mieszkalny? Czy może jest to wierutna bzdura. A może należy pomagać w tej kwestii jedynie osobom szczególnie pokrzywdzonym przez los?
#nieruchomosci #mieszkanie #kredythipoteczny

Czy zgadzasz się z hasłem "Mieszkanie prawem a nie towarem"

  • Tak, państwo powinno zapewnić każdemu mieszkanie 17.1% (51)
  • Jedynie w przypadku ciężko niepełnosprawnych itp. 28.1% (84)
  • Nie, państwo nie jest od zapewniania takich rzeczy 54.8% (164)

Oddanych głosów: 299

  • 19
  • Odpowiedz
Jak oceniacie hasło "mieszkanie prawem a nie towarem". Czy jest ono waszym zdaniem słuszne, a państwo powinno zapewnić każdemu lokal mieszkalny? Czy może jest to wierutna bzdura. A może należy pomagać w tej kwestii jedynie osobom szczególnie pokrzywdzonym przez los?


@Dusk_Forest77: Dostępne są przecież lokale socjalne i mieszkania komunalne, były również programy ułatwiające zakupu nieruchomości jak mieszkanie dla młodych, rodzina na swoich, a w tym roku dostępny będzie program bezpieczny kredyt
  • Odpowiedz
Dostępne są przecież lokale socjalne i mieszkania komunalne.


@marcpol: jest ich za mało, a miasta pozbywają się ich kiedy tylko mogą
  • Odpowiedz
@marcpol: Ale ja przecież nie pytam czy takie programy istnieją, tylko jestem ciekaw zdania tagowiczów nad sensownością takich rozwiązań. A dwa że ta dostępność jest często teoretyczna i na takie mieszkanie trzeba czekać wiele lat.
  • Odpowiedz
@Dusk_Forest77: Ja to haslo rozumiem w ten sposob, ze panstwo powinno zapewniac sprzyjajace warunki, zeby mnie, ciebie i kazdego innego Polaka bylo stac na wynajecie mieszkania/wziecie kredytu przy rozsadnych zarobkach. A nie, ze panstwo rucha nas wszystkich na podatkach i #!$%@? przepisach, ze jedyne co ci postaje to czekanie, az sie babcia przekreci zebys jej mieszkanie odziedziczyl ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
@Dusk_Forest77: Ja to hasło rozumiem jako walkę z inwestycyjnym traktowaniem mieszkań. Zrobienie sobie dojnej krowy z podstawowej potrzeby powoduje masowe ubożenie i załamywanie się struktury społecznej (późne zakładanie rodzin, ubóstwo mieszkaniowe, spadająca dzietność). Poprzez potraktowanie mieszkania jako towaru specjalnego i utrudnienie obrotu inwestycyjnego mialoby zapewnić prawo do spełnienia podstawowej potrzeby ludzkiej.

Trochę tak jakby teraz nagle sprywatyzować wodociągi i dzisiejsze społeczeństwo wykupiło sobie udziały w lokalnych monopolach, a potem kasowało wszystkich
  • Odpowiedz
@Erlade: Ale Ty wiesz, że nie wszyscy pracują w budżetówce ? Na hajs to rucha Cie pracodawca a nie państwo :) A jak Ci pracodawca mówi, że bida jest i złe państwo go okrada i dlatego nie może Ci dać podwyżki albo w ogóle nie zarabia się u niego więcej to zacznij się zastanawiać jak się jemu żyje.
  • Odpowiedz
@Dusk_Forest77:

Niby jak ma państwo zapewniać ludziom lokale skoro samo ich nie posiada w swoich zasobach w wystarczającej ilości? Za PRL-u wysiłkiem całego społeczeństwa wybudowano miliony klitek w wielkiej płycie. Ale zamiast stworzyć system taniego czasowego(!) wynajmu dla potrzebujących to pozwolono ludziom się uwłaszczyć na nich za grosze.

Ale może to i dobrze bo patrząc jak działa system mieszkań komunalnych i fakt, że można się zasiedzieć w jednym mieszkaniu i je
  • Odpowiedz
@dochodek: zaspokojenie potrzeb mieszkaniowych obywateli jest wpisane w konstytucje RP i państwo ma obowiązek to respektować. Oczywiście państwo RP działa tutaj pozornie, bo cały ciężar zapewnienia dachu nad głową zrzuca na barki obywateli dodatkowo ich okradając różnymi bzdurnymi wymysłami jak chociażby podatek PCC czy pozwolenie by stały się one instrumentem finansowym, a o samym mechanizmie pozyskiwania mieszkań na kredyt ze złodziejskimi praktykami już nawet nie wspomnę.

https://sip.lex.pl/akty-prawne/dzu-dziennik-ustaw/konstytucja-rzeczypospolitej-polskiej-16798613/art-75
  • Odpowiedz
@mookie:

Art. 75. [Zaspokajanie potrzeb mieszkaniowych]

1.

Władze publiczne prowadzą politykę sprzyjającą zaspokojeniu potrzeb mieszkaniowych obywateli, w szczególności przeciwdziałają bezdomności, wspierają rozwój budownictwa socjalnego oraz popierają działania obywateli zmierzające do uzyskania własnego mieszkania.

2.

Ochronę praw lokatorów określa ustawa.


Czyli w sumie państwo niewiele musi by sprostać konstytucji. Nie ma nic o budowaniu mieszkań i oddawaniu je wybrańcom.
  • Odpowiedz
wspierają rozwój budownictwa socjalnego oraz popierają działania obywateli zmierzające do uzyskania własnego mieszkania.

Czyli w sumie państwo niewiele musi by sprostać konstytucji. Nie ma nic o budowaniu mieszkań i oddawaniu je wybrańcom.


@dochodek:
No przecież sam nawet zacytowałeś, "wspierają rozwój budownictwa socjalnego".
Jak do tego przyczyniło się państwo w ostatnich 8 latach rządów PiS? Wybudowanie raptem kilku tysięcy mieszkań programem Mieszkanie Plus? Dmuchanie bańki zerowymi stopami? Rozbujanie budowlanki do tego stopnia,
  • Odpowiedz
@Dusk_Forest77: skłoniłbym się jednak do prawa. Od lat 90 zwalniany jest do prywatnego obiegu ogromny majątek w postaci obiektów, gruntów jako spuścizna po PRL. Przy okazji fatalnej polityki przestrzennej, dzikiej urbanistyce która jeszcze w wielu regionach ma miejsce, ówcześne oraz obecne elity mogą decydować o obrocie tego mienia w najlepszy sposób leżący w ich interesie.
Natomiast do lat 90 skumulowany majątek w rękach prywatnych nie był imponujący, jeszcze 20 lat temu
  • Odpowiedz