Wpis z mikrobloga

#motoryzacja #ubezpieczenia #prawo
TLDR: Szwagier z-----ł się z ubezpieczeniem i przeglądem powyżej 14 dni - czy będzie kara do zapłaty?

Szwagier w zeszłym roku zmienił auto (używane) i kontynuował aktywną polisę ubezpieczeniową. Niestety w głowie nie nadpisał danych i cały czas miał wkute, że przegląd i ubezpieczenie ma w czerwcu. No i niespodzianka - od Grudnia brak OC i przeglądu, tak jeździł przez ten czas (szczęście w nieszczęściu, że nic się nie wydarzyło). Dowiedziałem się od niego, że za brak OC powyżej 14 dni grozi mandat w wysokości 7000zł, z tego co wiem dzisiaj kiedy ubezpieczał auto powiedzieli mu, że prawdopodobnie ta kara go nie ominie. Ale może ktoś na bazie własnego doświadczenia powie jak to wygląda w praktyce? Może jest jakaś szansa, żeby chociaż tę kwotę zmniejszyć? Wysokość tego mandatu to dla niego bardzo duży koszt i oczywiście bierze to na klatę bo wie, że to tylko i wyłącznie jego wina, ale mimo to chciałbym mu jakoś pomóc jeśli się da.
  • 20
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@Dominias: kara za brak oc leci niejako z automatu, żadne czynne ani bierne żale go nie uratują. Za brak przeglądu nic nie grozi. Oczywiście niech się nigdzie nie wychyla, jest niezerowa szansa ze może mu się upiecze.
  • Odpowiedz
Ale może ktoś na bazie własnego doświadczenia powie jak to wygląda w praktyce? Może jest jakaś szansa, żeby chociaż tę kwotę zmniejszyć?


@Dominias: ja już zapłaciłem dwa razy 7k. Poszli mi na rękę i rozłożyli na raty.. boli mocno.
  • Odpowiedz
@Dominias Czytałem w artykule, że UFG chwali się jakoś 76% skutecznością wykrywania, więc może...ale raczej wszystko automatyczne i kwestia czasu.
Po dostaniu kary może skierować dokument do UFG z prośbą o obniżenie/rozłożenie na raty/rezygnację z kary/przesunięcie terminu zapłaty, ale pisać to w sumie może zawsze.
Może powołać się na złą sytuację finansową/życiow/zdrowotną, to jego pierwsze przeoczenie itd.. ale to pewnie zależy od humoru w biurze. :)
Ale niech nie farmazoni za
  • Odpowiedz
od Grudnia brak OC i przeglądu,

że za brak OC powyżej 14 dni grozi mandat w wysokości 7000zł


@Dominias: Możesz ostrzec szwagra, że równie dobrze może dostać 2 takie kary, jedną za 2022 i drugą za 2023 rok :)

Niema żadnego legalnego sposobu, żeby się pozbyć tej kary.
  • Odpowiedz
Ja cala zime mialem motor nieubezpieczony, 2 miesiace temu wykupilem oc dopiero i do tej pory nic nie przyszlo, a nawet sprawdzalem na stronie ufg, wiec to co pisza ze „leci z automatu” to bzdura. Ale za moto jest duzo mniejsza kara wiec moze nie chce im sie schylac po 1k xD
  • Odpowiedz
@Mackwi A nawet po 2k, bo za dwa lata, jeśli zimę liczysz od grudnia.
UFG ma swoją wydolność, papierologia zajmuje.
To, że nie dostałeś od razu zawiadomienia, to nie znaczy, że nie dostaniesz, system widzi/zobaczy wszystko.
Mają jeszcze czas do końca roku.
Oczywiście szczerze życzę Ci, żeby Ci się upiekło.
  • Odpowiedz
@Dominias: kwestia szczęścia. Jeśli do tej pory go nie namierzyli to już ogrom szczęścia. Rozwala mnie nieznajomość prawa u ludzi i to w zasadzie jego podstaw. Jeśli doszło do zmiany właściciela auta to taka polisa się automatycznie nie przedłuża.
  • Odpowiedz
@sayanek @Dominias na karę za 2022 jest za późno- musieliby nadać polecony z datą 31.12.2022, więc już dawno by doszło. Za 2023 jest szansa że nie dostanie kary, aczkolwiek nie ma na to większej zasady czy reguły. Niby robi to automat, ale kiedy, na jakich zasadach jest puszczany to tego nikt nie wie.

Ja na ich miejscu to bym co 2 dni ten kombajn puszczał ( ͡º ͜ʖ
  • Odpowiedz
@OptiFinance Jeśli jest ciągłość rozkładająca się na więcej lat, to dostanie karę też za 2022. Ta zasada karania maks w tym samym roku tyczy się całego okresu przewinienia.
  • Odpowiedz
@xBARTEXx: Nie. Kara z UFG może zostać nałożona tylko i wyłącznie za rok, w którym jest przeprowadzana kontrola. Auto może być i 20 lat nie ubezpieczane - liczy się data przeprowadzenia kontroli. A że były przypadki że UFG wysyłało pismo w marcu że kontrola z 31.12.20XX to po kilku sprawach sądowych przyjęto że liczy się data nadania listu z informacją o karze.
  • Odpowiedz
@OptiFinance
Nie wnikałem w wyroki sądów, ale również słyszałem o tym brzydkim zagraniu, że hehe kontrola była w grudniu zeszłego roku i co Pan nam zrobisz?
Cóż, dobrze wiedzieć, pewnie nie jedna osobę wychędożyli w ten sposób.
  • Odpowiedz
na karę za 2022 jest za późno


@OptiFinance: Rekordzista u mnie dostał we Wrześniu z informacją że kontrolę przeprowadzili 31.12 roku ubiegłego :)

I dotychczas to był standard, że tak robili, ale... Z 2 miesiące temu trafił mi się petent któremu przysłali (pierwsza wzmianka o tym) kontrolę za 2021 rok, ale tego (w przeciwieństwie do powyższych) na oczy nie widziałem, tylko przez telefon dzwonił się podpytać o coś :)
  • Odpowiedz
@sayanek rozumiem że się odwołaliście? Wystarczy odpisać im o przedstawienie potwierdzenia dokonania kontroli w danym roku. Jeżeli nie mają potwierdzenia nadania listu to umarzają.

O tym, że kara może zostać nałożona tylko za rok, w którym została dokonana kontrola jest zapis w artykule 90 ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych:
Art. 90. 1. Po przeprowadzeniu kontroli przez Ubezpieczeniowy Fundusz
Gwarancyjny lub po otrzymaniu zawiadomienia, o którym mowa w art. 87,
Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny wzywa osoby obowiązane do
  • Odpowiedz
rozumiem że się odwołaliście?


@OptiFinance: Tym z 2021 się nie przejmowałem, to nie mój klient więc niech się pyta tam gdzie zawierał ubezpieczenia swoje, przypadkiem z chyba czerwca czy lipca widziałem odpowiedź na takie pismo, napisali że to wina Poczty że pismo nie doszło a na dowód po takim czasie mają jedynie zapis ze swojej książki pocztowej czy jakoś tak (po prostu wpisany w tabelce nr sprawy i data wysłania
  • Odpowiedz