Wpis z mikrobloga

Komentujący tutaj chyba nie dostrzegają, że obrazek dotyczy mediany, więc nie ma kompletnie znaczenia, czy ten senior zarabia 36k, czy 360k. Mediana znaczy, że połowa ludzi zarabia mniej niż dana kwota, połowa więcej. Jak wcześniej wspomniałem, w Polsce (według corocznego badania rynku programistów) mamy po równo, bo około 22% seniorów i 24% juniorów, reszta to midzi. Więc to 36k USD rocznie jest jak najbardziej wiarygodne.
Jak tak to xD, bo w USA są dużo mniejsze podatki.


@Icouldbeyourmom: nie są, jak doliczysz prywatne wydatki na to wszystko co masz w podatkach i składkach w PL a nie masz w USA: ubezpieczenie zdrowotne, ubezpieczenie emerytalne / rentowe / chorobowe / wypadkowe, żłobki, przedszkola, szkoły, uczelnie, prawo do urlopu dłuższego niż tydzień itp. A z kolei jak nie chcesz tego to w Polsce możesz płacić ryczałt tylko 12% -
@Krolik: Pisałem ogólnie o UE. Podatki w USA są jedne z najniższych wśród krajów OECD. To jest fakt.

To dolicz też prywatne wydatki Polaków na to wszystko. Nie znam nikogo z zarobkami 15k+, który by korzystał z publicznej służby zdrowia lub publicznych szkół.

Do tego dane pokazują, że jednak Amerykanie wydają z prywatnych pieniędzy na służbę zdrowia mniej niż Szwajcarzy. Mniej więcej tyle samo, co Austriacy, Słoweńcy, Portugalczycy...
Pobierz Icouldbeyourmom - @Krolik: Pisałem ogólnie o UE. Podatki w USA są jedne z najniższych...
źródło: 2880px-OECD_health_expenditure_per_capita_by_country.svg
@Icouldbeyourmom: tylko że poziom opieki zdrootnej w USA jest niższy niż w tych krajach do których porównujesz. Wiele osób w USA nie ma żadnego ubezpieczenia zdrowotnego a to publiczne ma śmieszny zakres usług w porównaniu nawet z polskim NFZ. Tyle samo wydają, ale mniej dostają w zamian. Jak chcesz dostać opiekę na tym samym poziomie co w Polsce to musisz zapłacić znacznie, znacznie więcej. Ich system opieki zdrowotnej jest jednym z