Wpis z mikrobloga

Cześć,

przygotowałem kalkulator raty w programie bezpieczny kredyt.

Przed publikacją wskaźnika przez BGK dopłata będzie obliczana na podstawie 120% wskaźnika WIRON z 1 lipca 2023 r., a po publikacji wskaźnika przez BGK już na jego podstawie. Wskaźnik BGK to 90% średniego ważonego oprocentowania kredytów z czasowo stałym oprocentowaniem.

Wskaźnik opracowywany przez BGK będzie publikowany w terminie 45 dni po upływie każdego kwartału kalendarzowego. Oznacza, że kredyty uzyskane w okresie do czasu publikacji wskaźnika BGK będą miały inne dopłaty, niż te udzielone po publikacji wskaźnika BGK.

Aktualizacja oprocentowania i również dopłat nastąpi po pierwszych 5 latach. Przez pierwszych 10 lat kredyt będzie spłacany w harmonogramie rat malejących z oprocentowaniem stałym, a po 10 latach w harmonogramie rat równych z oprocentowaniem zmiennym. Występuje tutaj ryzyko zmiany raty po pierwszych 5 latach i po 10 latach. Jest to graficznie przedstawione w zaawansowanych wersjach kalkulatora.

Kalkulator dostępny jest w trzech wersjach:

Uproszczonej https://kredytdwaprocent.pl/kalkulator/
Zaawansowanej przed publikacją wskaźnika https://kredytdwaprocent.pl/przed/
Zaawansowanej po publikacji wskaźnika https://kredytdwaprocent.pl/po/

Jestem również w trakcie przygotowywania obszernej analizy projektu ustawy wprowadzającej Bezpieczny Kredyt 2%. Będzie to ponad 100 pytań i odpowiedzi. Pełną analizę projektu ustawy umieszczę na wykopie po zakończeniu analizy moich interpretacji przez radcę prawnego.

Osoby chętne do samodzielnej lektury znajdą ustawę pod adresem https://www.sejm.gov.pl/sejm9.nsf/PrzebiegProc.xsp?nr=3096 . Z uwagi na to, że projekt ustawy o pomocy państwa w oszczędzaniu na cele mieszkaniowe wprowadza zmiany w ustawie z 1 października 2021 r. o rodzinnym kredycie mieszkaniowym to oba akty prawne należy interpretować łącznie.

Jeśli macie dodatkowe pytania dotyczące programu, to zapraszam do ich zadawania.

W przyszłym tygodniu pojawi się porównanie zdolności przy ryczałcie i podatku liniowym.

Pobierz
źródło: kalkulator
  • 229
Pytanie też o techniczną cześć brania kredytu na "2%" najpierw trzeba kupić lub zarezerwować mieszkanie a potem wniosek czy jak to wygląda. Załóżmy, że nie dostane kredytu na 2% i chciałbym zrezygnować z zakup.
@marcpol: Dzięki za rozjaśnienie sytuacji. Byłem przekonany, że gospodarstwo domowe jest interpretowane zgodnie z orzecznictwem sądów. Czy w takim razie w powyższej sytuacji partnerka z prawem własności może legalnie wprowadzić się do kupionej na "bezpieczny kredyt" nieruchomości oraz wyjść za mąż za kredytobiorcę, a dopłaty nie wygasną?


@n3ro11: Tak, chyba, że mają wspólne dziecko.

Jest gdzies juz oficjalnie powiedziane ile jest minimalnego wkładu własnego i czy w ogóle jest wymagany?
@marcpol Co gdybym działkę kupił teraz?
Z zgodnie z limitami jeśli mam żonę i dzieci to kwotę kredytu mogę mieć 1milion? Czy odliczyć muszę wartość działki?

Co jeśli koszty budowy wzrosną w trakcie? I koszty przekroczą milion? Rozumiem, że kwota kredytu się nie zmieni ale czy nagle jakaś kontrola nie stwierdzi że "mogłem to przewidzieć" i będą chcieli przerwać kredyt za zwiększanie kwoty własnej?
@marcpol cześć, czy jeśli małżonka ma przepisane w spadku mieszkanie po dziadkach, ale dziadkowie nadal żyją w związku z tym spadku nie otrzymała, to przysługuje nam udział w tym programie?
@marcpol cześć, czy jeśli małżonka ma przepisane w spadku mieszkanie po dziadkach, ale dziadkowie nadal żyją w związku z tym spadku nie otrzymała, to przysługuje nam udział w tym programie?


@Qojot: Tak, małżonka w tej chwili nie jest właścicielem tego mieszkania i możecie wspólnie skorzystać z programu.
@marcpol aktualnie posiadam jedną dzialke budowlana kupiona za gotowke. Druga dzialke budowlana, kupiłem 20 % wkładu plus 80 kredyt hipoteczny, który nadpłacam. Czy jeśli ja spłacę i wystąpię o kredyt z dofinansowaniem to:

1) czy w ogóle mogę brać udział w programie, skoro kupiłem nieruchomość gruntową na kredyt?

2) jeśli tak to na jaki typ nieruchomosci: na mieszkanie lub dom, czy musi być „gotowy” ewentualnie na jakimś etapie budowy i czy w
@marcpol: Spełniam warunki programu bezpieczny kredyt. Znalazłem mieszkanie, które chcę kupić. Moja zdolność kredytowa już teraz jest większa od kredytu, który chciałbym uzyskać. Co mogę zrobić, żeby zwiększyć prawdopodobieństwo, że uda mi się kupić to mieszkanie w programie bezpieczny kredyt za cenę, którą teraz oferuje właściciel i z jakim się to wiąże ryzykiem? Już teraz podpisać umowę rezerwacyjną/przedwstępną, nie wiedząc nawet czy i kiedy ten program wejdzie w życie? W ustawie
Art. 28 pkt 14 ustawy o pomocy państwa w oszczędzaniu na cele mieszkaniowe (który dotyczy dodania rozdziału 3 "Bezpieczny kredyt 2%" w ustawie o rodzinnym kredycie mieszkaniowym. W nim ma znaleźć się art. 12 pkt 3 lit. d, który stanowi, że trzeba będzie zwrócić dopłaty w przypadku nabycia prawa własności nieruchomości w okresie przysługiwania dopłat. Strona 46 ustawy z dnia 14 kwietnia 2023. Czy mógłby się Pan do tego odnieść. Jest to
@marcpol: myślisz ze mozliwe jest jednoczesne skorzystanie z tego programu oraz programu mieszkani bez wkładu własnego czyli od niedawna rodzinnego kredytu mieszkaniowego?


@chaindenim: Nie. Natomiast będą udzielane kredytu w programie Bezpieczny Kredyt z gwarancją wkładu własnego, formalnie nie będzie to jednak połączenie z programem Rodzinny Kredyt mieszkaniowy. Oznacza to brak limitów ceny m2. W tym wypadku nie jest to jeszcze w pełni potwierdzona informacja.
Tak, chyba, że mają wspólne dziecko.


@marcpol: Nie do końca rozumiem tę odpowiedź.
W scenariuszu gdzie mamy parę (bez dziecka i bez ślubu) i jedno z nich skorzysta z programu i kupuje mieszkanie to drugie może legalnie się do tego mieszkania wprowadzić bez ryzyka utraty dopłat?
Rozumiem, że dziecko zmienia tutaj tę sytuację i aktywuje kartę pułapkę pt. "gospodarstwo domowe"?
@GOHAN: na wtórnym masz cenę już podniesiona o wykończenie więc nie znajdziesz mieszkania wykończonego mieszczącego się w ten limit przy metrażach 60m2 i więcej. Z tego punktu widzenia opcja developerskiego to jak dla mnie zniesienie wkładu
W scenariuszu gdzie mamy parę (bez dziecka i bez ślubu) i jedno z nich skorzysta z programu i kupuje mieszkanie to drugie może legalnie się do tego mieszkania wprowadzić bez ryzyka utraty dopłat?

Rozumiem, że dziecko zmienia tutaj tę sytuację i aktywuje kartę pułapkę pt. "gospodarstwo domowe"?


@Malchos: Dokładnie tak.
@marcpol a jak jest w końcu z wzięciem kredytu na ziemie pod budowę domu? Czytałem pare informacji, które się różniły ostatnia to chyba, że można ale trzeba ten dom wybudować w ciagu 2 lat?
@marcpol mogę prosić od odpowiedz na moje pytanie. Co w wypadku jak osoba jest spadkobiercą dwóch nieruchomości ale żadnej nie ma 50% udziału?

Czy jeżeli żona w ramach spadku otrzymała 1/42 domu i 1/32 innego domu (w którym jest zameldowana ale tam nie mieszka) to nadal mamy możliwość przystąpienia do bezpiecznego kredytu 2% ?