Wpis z mikrobloga

Cześć, przygotowałem kolejne porównanie zdolności kredytowej w przypadku ryczałtu ewidencjonowanego i podatku liniowego.

Dokładnie tak samo, jak przy ostatnim porównaniu obliczenia dotyczą działalności gospodarczej prowadzonej w niezmienionej formie opodatkowania w roku 2020, 2021 i 2022. Założono jedną osobę w gospodarstwie domowym, 20% wkładu własnego i brak jakichkolwiek zobowiązań. W przypadku podatku liniowego podstawą do obliczania zdolności są przychody i koszty uzyskania przychodów, banki na tej podstawie samodzielnie obliczają dochód. Założono brak kosztów prowadzenia działalności poza składką na ubezpieczenie społeczne w wysokości 1124,23 zł – z tego powodu w tabeli użyłem słowa przychód zarówno przy podatku liniowym, jak i przy ryczałcie. Przyjęty okres kredytowania to 25 lat. Obecnie przy okresie kredytowania wynoszącym 30 lat zdolność nie jest większa, wynika to z rekomendacji KNF. Przyjęto również dwie wyższe kwoty przychodów względem poprzedniego porównania.

Banki zmieniają sposoby obliczania zdolności kredytowej poprzez modyfikację algorytmów w systemach. Coraz więcej banków akceptuje też świadczenie 500+ przy obliczaniu zdolności kredytowej. Dotyczy to również ryczałtu, gdzie coraz bardziej zdolność kredytowa zależy od branży. W porównaniu przyjęto branżę IT.

Dzięki tym zmianom zdolność kredytowa mimo wyższych stóp procentowych jest dość podobna do tej w poprzednim porównaniu (w czerwcu 2022). W niektórych bankach jest nawet wyższa. Mimo to ryczałt nadal nie jest korzystnie traktowany przez banki, ale ta sytuacja bardzo powoli się zmienia.

Obecnie większość banków akceptuje zmianę formy opodatkowania, co ułatwia uzyskanie kredytu osobom, które w roku 2022 przeszły na ryczałt. Niektóre banki, akceptują nawet zmianę formy opodatkowania w ciągu roku podatkowego.

Duże różnice w zdolności kredytowej przy ryczałcie występują w banku Millennium, gdzie wystąpiły największe zmiany.

Santander zrezygnował z wprowadzonej w okresie pandemii listy branż podwyższonego ryzyka oraz akceptuje w niektórych przypadkach B2B krótszy okres prowadzenia działalności.

W grudniu PKO BP planuje wprowadzić spore zmiany w systemach, które mają spowodować zwiększenie zdolności kredytowej.

Obserwując oferty można zauważyć spadek średniego poziomu marż, a także bardzo duże wahania cenowe ofert z czasowo stałym oprocentowaniem.

marcpol - Cześć, przygotowałem kolejne porównanie zdolności kredytowej w przypadku ry...

źródło: comment_1669384162faKqEd8q3Nhszb5uDophEB.jpg

Pobierz
  • 107
@marcpol: Lol przychód nie dochód banki biorą do zdolności? XDD to ja se nadal na złotej 44 w kredo mogę kupić w takim razie


@affairz: Jest to dokładnie wyjaśnione w drugim akapicie.

Założono jedną osobę w gospodarstwie domowym, 20% wkładu własnego i brak jakichkolwiek zobowiązań. W przypadku podatku liniowego podstawą do obliczania zdolności są przychody i koszty uzyskania przychodów, banki na tej podstawie samodzielnie obliczają dochód. Założono brak kosztów prowadzenia
@marcpol: Hej, dzięki za zawołanie.

Dodałbyś info jakie wymagania mają poszczególne banki w kwestii długości prowadzenia działalności, żeby w ogóle rozpatrzeć wniosek?

Czy zdolności podane w tabelkach obowiązują w przypadku spełniania jedynie minimum wymagań, np. zakładając, że takie Pekao przyjmuje wnioski od 12msc, mam 20k przychodu, działalność ma 12 msc to mam zdolność te 657k czy mniej?
@marcpol: Czyli jak mam przychód pół miliona ale robię jako taka przepycharka hajsu do podwykonawców i zarabiam z tego 20k na czysto to od 500k liczy się moja zdolność? Przecieź to kretyńskie


@affairz: Nie. Przeczytaj proszę dokładnie. W przypadku ryczałtu badany jest przychód i ewentualnie deklarowane koszty. W przypadku podatku liniowego brane są pod uwagę przychody i koszty. W tabeli przy podatku liniowym założono koszty na poziomie 0 zł poza
Dodałbyś info jakie wymagania mają poszczególne banki w kwestii długości prowadzenia działalności, żeby w ogóle rozpatrzeć wniosek?


@JC97: Minimalny okres prowadzenia działalności jaki jest obecnie wymagany w części banków to co najmniej 24 miesiące. Coraz więcej banków akceptuje 12 miesięcy. W wybranych przypadkach, na przykład gdy działalność gospodarcza jest kontynuacją umowy o pracę, a nawet pracą w tej samej branży istnieje możliwość skrócenia wymaganego okresu prowadzenia działalności. Minimalny okres prowadzenia DG
@marcpol: Super, dzięki za info i regularne zestawienia. W takich ogólnych kalkulatorach najczęściej wychodzą kompletne głupoty w przypadku działalności, a męczyć doradcy co chwilę, żeby mieć aktualny obraz nie chcę :)