Wpis z mikrobloga

W jaki sposób podatek kastralny może pozytywnie wpłynąć na moją sytuację jako kogoś kto ledwo co wszedł na rynek pracy i nie ma żadnych oszczędności? W najlepszym razie wzrośnie mi koszt wynajmu, w najgorszym nie będę miał od kogo wynajmować bo wszyscy posprzedają a mnie jeszcze nie stać więc skończę na ulicy. Czy czegoś nie rozumiem?

#nieruchomosci #pytaniedoeksperta #kiciochpyta
  • 13
@kerdian: Wymusza płynność na rynku nieruchomości. Nie opłaca się trzymać pustego i szybciej trafia na rynek. Przyspiesza też czas sprzedaży, bo nie opłaca się kisić oferty miesiącami. Generalnie jak taki podatek jest dobrze przemyślany, np. minimalny przy pierwszym mieszkaniu i rosnący wykładniczo na kolejnych to stabilizuje ceny i ogranicza pompowanie baniek.
@kerdian: będziesz więcej płacił za wynajem, miej za nowe mieszkania i twoja praca powinna być mniej opodatkowana. (Bo cała idea tego jest by opodatkować bardziej majątek, a nie pracę). Ale jak to w PL wprowadzą to nie wiem.
@lecho182: Na początku efekt byłby mrożący dla cen. Sam projekt ustawy wywołałby wyrzucenie na rynek ogromnej podaży, kumulowanej ostatnie 30 lat. Bez żadnej przesady można by szacować, że ceny w ciągu kilku miesięcy poleciałyby kilkadziesiąt procent. Minus, że byłby to efekt jednorazowy, bo potem już by nie było tylu inwestorów i dewy nie oddawałyby 200k nowych kwadratów rocznie.
@perfumowyswir: To spróbuj sobie oszacować jaka by się wysypała nagle podaż. XD Ale dla pocieszenia dodam, że niewydajemisie żeby jakikolwiek polityk zbliżył się do tematu na bliżej niż 500 metrów zanim nie odbędą się wybory.
@mickpl: Prędzej by się mieszkania rozeszły po członkach rodziny, słupach i spółeczkach niż by magnaci mieli zejśc z ceny więcej niż 10%, nie wliczając obecnej inflacji i cen nieruchomości bardzo atrakcyjnych w stosunku do zachodu.
Założania:
koszt mieszkania 10k z m2
tax 2% wartości rocznie
10 pln za m2, czynsz administracyjny

więc koszty utrzymania mieszkania wzrosły by o 167% miesięcznie, czynsze najmu by też wzrosły.

Teraz ciekawe jakby się zachowały pustostany, jakby się okazało, że trzymanie 100m2 mieszkania kosztuje 2,6k misiecznie.
ROI z najmu bardzo by spadło
ceny mieszkań by spadły, o ile, nie wiem, ale pewnie torchę
lecho182 - Założania:
koszt mieszkania 10k z m2
tax 2% wartości rocznie
10 pln za m2,...

źródło: kataster

Pobierz
@mickpl: Czyli wychodzi na to, że w krajach, gdzie taki podatek obowiązuje, ceny nieruchomości oraz najmu są niskie, a deweloperzy ograniczyli swoją działalność do minimum.
@lecho182: Zakładając że kataster byłby progresywny, okazałoby się że wynajmowanie mieszkań przestaje być skalowalnym interesem, bo każde kolejne mieszkanie jest coraz mniej opłacalne. Ale o czym my gdybamy jak w Polsce nawet podniesione PCC i limity zakupów inwestycyjnych nie przechodzą
Bez żadnej przesady można by szacować, że ceny w ciągu kilku miesięcy poleciałyby kilkadziesiąt procent.


@mickpl: Jesteś sto razy lepszy niż Glapa. Pomyśleć, że przez długie miesiące brałam to na serio.