Wpis z mikrobloga

#technologia #programowanie
Pytanko do doświadczonych #programista15k: macie jakieś sprawdzone pomysły, jak podszkolić się w #webdev?
Nie chodzi mi o to, których technologii się uczyć, ale bardziej JAK, tzn. np. jakie projekty/aplikacje przerobić, żeby mieć przećwiczone solidnie wszystkie podstawy. W pierwszej kolejności zależy mi na frontendzie, bo mam w tym największe braki.
Mój obecny poziom to "wiem co to html/css/js" + kilkanaście lat programowania ogólnego (głównie c#).
  • 7
@MostlyRenegade robić projekt i guglowac (radzę nie używać czatu gpt jak nie wiesz do końca jak ma działać program, chociaż do podpowiadania pierdół będzie ok ). Tak najszybciej się nauczysz podstaw
ale bardziej JAK, tzn. np. jakie projekty/aplikacje przerobić, żeby mieć przećwiczone solidnie wszystkie podstawy.


@MostlyRenegade: Troszkę mnie dziwi, że osoba, która ma kilkanaście lat doświadczenia zadaje takie pytanie. Według mnie najskuteczniejsza nauka wygląda zawsze tak samo. Wymyślasz projekt (najlepiej nieszablonowy, żeby nie być w stanie znaleźć rozwiązania 1:1) i go realizujesz. Czym bardziej złożony projekt, tym więcej rzeczy poznasz po drodze. Uważam, że nie ma lepszej metody. Jak masz działający projekt,
Troszkę mnie dziwi, że osoba, która ma kilkanaście lat doświadczenia zadaje takie pytanie


@Veni: spieszę z odpowiedzią. Wiele razy podchodziłem do tematu, ale mnogość technologii, bibliotek, frameworków i innych cudów, które na dodatek zmieniają się co pół roku skutecznie mnie odstraszały. Tego problemu nie ma, gdy się programuje symulatory procesów chemicznych, bo każdy język programowania potrafi obsługiwać podstawowe działania matematyczne.
Wiem, że najlepszą metodą nauki jest praktyka, bo sam jestem samoukiem.
@MostlyRenegade: Jeśli chcesz opanować dobrze podstawy, to chwilowo zignoruj mnogość technologii, bibliotek czy frameworków. Filarem frontendu są 3 technologie i tego się trzymajmy. No wydaje mi się, że to jest istotą programowania. Jeśli nie wiesz jak podejść do jakiegoś problemu, to poszukujesz rozwiązania.
@Veni: ale ja właśnie o to pytam: czy ktoś ma sprawdzony pomysł na to, jak opanować podstawy. Jeśli nikt nie ma, to sam będę drążył, ale może ktoś z własnego doświadczenia wie, na co zwrócić szczególną uwagę, a czego unikać, jakie techniki są przydatne, a jakie wręcz szkodliwe.
Na kursie prawa jazdy też już potrafiłem kierować samochodem, ale musiałem nauczyć się nowych nawyków i jednocześnie pozbyć się starych - nieprawidłowych.