Wpis z mikrobloga

#kredyt #kredythipoteczny #bank #nieruchomosci

W maju mam ślub, będziemy mieli ok 150k wkładu własnego, mamy działkę, projekt i chcielibyśmy wziąć 450-500k tego kredytu 2%
Dochód łączny to 10k miesięcznie - wydatki praktycznie zerowe, studia 500 zł i tyle z takich obowiązkowych.
Chcemy zacząć budowę domu
Kiedy i gdzie szukać informacji na temat tego kredytu, do kogo iść żeby się coś dowiedzieć i jak to najlepiej zrobić żeby udało się w tym roku załapać?
  • 27
@duszek360: 10k na dwóch i budowa domu? Ja bym się bał przy takich dochodach kawalerkę brac na kredyt.

Przy takich dochodach na dwie osoby nie dostaniecie raczej kredytu na 500k jeśli zdolność będzie oceniana wg zasad z dzisiaj.

Najlepiej iść do dobrego doradcy kredytowego i mieć ogarnięte wszystkie formalności przed 1 lipca. A potem już tylko wysyłać wnioski.
@majkel88: @duszek360 pytanie czy sam chcesz ogarniać dostawy materiałów (wraz z doborem), ile zrobisz sam a ile zlecisz komuś, jakie masz wymagania co do domu. Można zmieścić się z budową w 500-600k, można popłynąć na 1,5kk. 150 tys na start dobra opcja, możesz się zatowarować w ważniejsze materiały na SSO
@duszek360: obecnie na 500k kredytu musielibyście mieć gdzieś 10k, ale dochodu rozporządzalnego, czyli z 14k na ręce pewnie

Obecnie mało kto będzie w stanie udzielić precyzyjnych informacji, bo doradcy sami śledzą ten program ale dopóki nie ma nic na 100% to ciężko powiedzieć, a przynajmniej ci z którymi ja gadałem
@duszek360: do zrobienia mirku. Koszt 4,5k mkw systemem zlecanym roznym wykonawcom aktualnie na gotowo jest do ogarniecia u mnie na wsi. Jestem przed tym samym dylematem. Teraz na etapie wyboru projektu, zeby nie przestrzelic z metrazem i sie nie zajechac.
@bzyku95: doradcy nic nie wiedzą, bo to banki ostatecznie będą oceniały ryzyko przy obliczaniu zdolności klientów z bk2%. Osobiście uważam, że pójdzie to nawet pod naciskiem z rządu , aby zdolność była liczona dla stopy 2% (i marżą banku), bo materiałach promocyjnych programu jako cel jest podawany zamiar odtworzenia warunków sprzed pandemii
Przy takich dochodach na dwie osoby nie dostaniecie raczej kredytu na 500k


@majkel88: bardzo możliwe, że bank wartość działki wliczy jako wkład własny
W aktualnym brzmieniu masz możliwość wrzucenia wkładu własnego do 200k. W tym również wartość działki o ile dobrze rozumiem ?


@danielnieobajtek: ważniejszy jest kosztorys całej inwestycji, musisz pokazać czym dysponujesz i wedle ustawy" to coś" nie może przekroczyć 200k. To coś może być działka za 200k, działka za 50k i robotami wykonanymi za 150k, może to być 200k w gotówce i bez niczego. Musisz też mieć kosztorys przedsięwzięcia budowlanego, bank oceni
@bdg-bro: no to jest słabe. Bo co jak np. Chciałbym sobie cześć prac wykonać samemu ? W takiej formie chodzi wyłącznie o zrobienie laski deweloperom i branży budowlanej , a nie pomocy ludziom w budowie domu.
@Kiedysbedeczerwonka: jak wystawia FV to jest plus i minus. Plusem jest 8% VAT, minusem że jak Wykonawca nie zna klienta to da cenę w górkę żeby się zabezpieczyć na wypadek ścigania go na gwarancjach, usterkach itd.
Generalnie w obecnych czasach, i możliwości Urzędu Skarbowego to bez umowy najwyżej sama robota, jak Wykonawca bierze towar przez siebie to musi gdzieś formalnie go zabudować i wystawić FV, jak ten proceder będzie zbyt częsty
@danielnieobajtek: wtedy wykonujesz sam, i we wniosku przyjmujesz że potrzebujesz na swój dom 500-600k. Bank oceni wówczas czy za tą kwotę jest to możliwe. Jak z wniosku będzie wynikało, że za 500k chcesz postawić np. 300m2 to wtedy odrzucą, jak 100m2 jest to bardziej realne i możliwe