Wpis z mikrobloga

#biedanonim
#korposwiat #pracbaza #chatgpt #pytanie

Ja wiem ze my tutaj sie smiejemy jaka ta chatgpt technologia jest glupia i ile bledow popelnia ale wiecie ze my jestesmy na samym poczatku rewolucji? Cztery lata temu, zainspirowany jakims odcinkiem Black mirror, napisalem artykul dla pewnej zagranicznej gazety o zagrozeniach AI i luddyzmie. Odzew byl taki ze "gupi jestes, daleko nam do AI co zabierze nam robote. A jezeli zabierze to bedzie UBI" No i minely 4 lata i jestesmy w momencie startu rakiety. Za 4 lata sadze ze AI bez problemu zastapi tlumaczy, ksiegowych, pracownikow korporacji, caly middle i back office, paralegals, niektorych inzynierow, wielu project managerow, paru programistow.

Zamiast pracy dla 100 osob, bedzie potrzebny 1 senior amerykanski nadzorujacy 10 mid polakow co beda nadzorowali skrypty AI.

I teraz pytanie za milion punktow. W kraju ktory stoi na prostych uslugach, bo nie produkuje zadnego technologicznie zaawansowanego produktu , co sie stanie z tymi calymi Credit suisse, BNY mellon, KPMG, EY, Siemens, milionem innych firm ktore zatrudniaja osoby w wieku 25-45?

Jak jeszcze wyobrazam sobie Arka lat 25 ze sie przebranzowi na jakiegos testera AI albo Marka, lat 40, ktory zostanie menadzerem 10 Areczkow (zamiast 100 Areczkow) to co sie stanie z tymi wszystkimi innymi osobami? Kazda otworzy swoj biznes? Kazdy zostanie elektrykiem? Czy moze UBI wprowadzone reka PIS?

I nie pisze tego smiejac sie bo moja praca rowniez jest zagrozona. Przez ostatnie lata odkladalem bardzo spory kawal kazdej pensji "na wypadek" jakby cos mi sie stalo i bym stracil prace. Niestety inflacja zrzera mi te oszczednosci a zaraz sie okaze ze jeszcze mnie zastapia AI.

Jak Wy sie z tym czujecie? Boicie sie troche? Jakie macie plany? Przeciez nie kazdy z nas moze zostac ML engineer czy AI dev.

#big4



· Flagi: #000baitalert
· Akcje: Odpowiedz anonimowo · Wyślij anonimową PW do autora (niebawem) · Więcej szczegółów
· Zaakceptował: Jailer
· Autor wpisu pozostał anonimowy dzięki Mirko Anonim
· Tag #biedanonim to wpisy z niską potrzebą anonimowości.

  • 9
i minely 4 lata i jestesmy w momencie startu rakiety


@mirko_anonim: czyli mowisz, ze 4 lata temu pisales ze zaraz nam AI zabierze prace, a teraz wrozysz, ze startuje rakieta ktora za 4 lata juz na pewno tym razem ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Ja mam wrazenie, ze malo kto rozumie, ze ChatGPT i praktycznie wszystkie inne "przelowe AI" to ciagle odtworcze modele potrafiace tyle, ile dostaly w
czyli mowisz, ze 4 lata temu pisales ze zaraz nam AI zabierze prace, a teraz wrozysz, ze startuje rakieta ktora za 4 lata juz na pewno tym razem ( ͡° ͜ʖ ͡°)


@yhbgrobdoivbvwamsv: Każdy kto śledził postępy w AI to widział. To był okres po AlphaGo, bodaj już był AlphaFold i miały powoli wchodzić samochody samokierujące (co chyba na razie działą tylko w Chinach?).

praktycznie wszystkie inne
@Urajah:

Ty sam jesteś modelem, który bazuje na danych wejściowych także przyganiał kocioł garnkowi.


Tylko, że człowiek nie potrzebuje setek tysięcy powtórzeń żeby się czegoś nauczyć, jak spece od AI nie ogarną tego problemu to nie ma co mówić o AGI. Nawet Sam Altman twierdzi, że samo LLM to jest tylko część drogi do AGI. LLMy na pewno są w stanie zastąpić sporą liczbę ludzi, ale jak chcemy mówić o pełnej
@mirko_anonim: Ja tam jestem automatykiem i jak dla mnie to widzę wiecej możliwości, nigdy nie chciało mi się uczyć specjalnie składni języków skryptowych, VBA. Jedynie w jakimś stopniu C, A takto jak potrzebuje sobie napisać jakiś skrypcik w powershell to jep do chatgpt, coś tam lekko przyedttuje i mam gotowe i nie muszę się nikogo prosić ani szukać po forach.
@mirko_anonim: Tak, automatyzacja zastąpi pewne role ale też zwiększy produktywność pojedynczego pracownika w taki sam sposób jak zrobiła to do tej pory np. przy przędzeniu wełny. Jestem przekonany, że tak jak poprzednio, odnajdziemy się w nowej rzeczywistości i zajmiemy się czymś ciekawszym np. kolonizowaniem układu słonecznego.
człowiek nie potrzebuje setek tysięcy powtórzeń żeby się czegoś nauczyć


@AntyKuc: Myślisz o sobie jak już pewną bazę danych posiadasz. Do 4 roku życia dziecko nie rozpoznaje się w lustrze; do 7 nie rozumie, że jego wiedza jest tylko w jego głowie, a nie dostępna globalnie; do 10 roku życia jak pokażesz dziecku dwa takie same bloki plasteliny i potem jeden rozwalcujesz by wydawał się większy to wskaże że ten rozwalcowany
Odpowiedź ✨️ autora wpisu:

@yhbgrobdoivbvwamsv Ale ja nie pisze o AGI. Nie obchodzi mnie AGI. Mnie obchodzi AI ktore umozliwi jeszcze wieksza automatyzacje calych teamow. Wrzucisz dane AP czy AR do takiego Microsoft copilot, wypluje odpowiedzi przez API do Genewy i masz, caly team ksiegowych do kosza. Potrzebne pare osob zamiast calych pieter. A jak sie cos skopie to wynajmie sie uslugi SaaS jakies firmy co ma inny AI ktory poprawia
Wrzucisz dane AP czy AR do takiego Microsoft copilot, wypluje odpowiedzi przez API do Genewy i masz, caly team ksiegowych do kosza. Potrzebne pare osob zamiast calych pieter. A jak sie cos skopie to wynajmie sie uslugi SaaS jakies firmy co ma inny AI ktory poprawia bledy po innym AI.


@mirko_anonim: to brzmi dosłownie jak kalka każdego tekstu marketingowego absolutnie kazdemu systemu ksiegowego z jakim pracowałem xD po porostu wrzucice do