Wpis z mikrobloga

Wczoraj opublikowano pracę na temat analizy #gpt4 bez żadnych ograniczeń w kontekście #agi i porównanie tego do #chatgpt. https://youtu.be/Mqg3aTGNxZ0 Moje wnioski są takie, że OpenAI specjalnie obniża możliwość modeli, które oddaje do użytku, aby #programista15k nie wyleciał nagle z rynku. Nie wiem czy gdybym teraz miał wchodzić na rynek pracy to bym się zdecydował na #programowanie. Generalnie większość umysłowych prac może być zagrożona jeśli firmy nie podejdą do tego z głową i prawnie nie zostanie to jakoś uregulowane. Chodzi mi o sytuację w której redukujemy ilość potrzebnych miejsc w pracy, bo nam AI ogarnie większość zadań, a jednocześnie nie damy tym osobom czasu na przekwalifikowanie się, co może doprowadzić do zapaści gospodarczej. A to zredukuje ilość kupowanych rzeczy i mamy samo napędzające się koło krachu gospodarczego. Wydaje mi się że OpenAI trzyma rękę na plusie ale Microsoft mocno ich ciśnie żeby wydawać szybciej (informacja z raportu technicznego gdy wydano gpt4) co nie wróży zbyt dobrze. Nawet Sam Altman ostatnio wspomniał, że kolejne wersje #gpt zredukują część potrzebnych zawodów(tak jak działo się już w przeszłości z każdą nową technologią), ale martwi się aby nie nastąpiło to szybciej niż w ciągu 10 lat. W związku z opublikowaną pracą wydaje mi się że wiedzą dokładnie do czego to może doprowadzić.
  • 23
@mortuusQuiaDolorAni: Owszem (w pierwszej kolejności), ale nie można pozwolić na nagły exodus mas ludzi. I nie mówię o programowaniu a większości prac umysłowych. (W końcu praca o której mowa, pokazuje że gpt4 był w stanie nauczyć się obsługi programów w dość krótkim czasie.) Proces musi być stopniowy, tak aby każdy miał szansę na przekwalifikowanie się. To jeszcze nie teraz, może nawet nie za rok. Ale należy poważnie zastanowić się nad sytuacją
Moje wnioski są takie, że OpenAI specjalnie obniża możliwość modeli, które oddaje do użytku, aby #programista15k nie wyleciał nagle z rynku.


@Ptolemeusz: Twoja opinia znaczy tyle, co kupa mojego psa. Założę się, że nawet nie pracujesz w ML/BigData, żeby chociaż mieć pojęcie i cień zrozumienia zagadnienia.

penAI trzyma rękę na plusie


Na czym?
@arysto2011: Owszem, nie siedzę a AI, ale tematem interesuje się już od jakiegoś roku. Wnioski które wysuwam bazują na filmie, w którym wyciągnięte są najciekawsze fragmenty z opublikowanej pracy przez badaczy w Microsoft. Wrzucam to na wykop licząc na ciekawą rozmowę, ale wykop nie byłby sobą gdyby nie takie osoby jak ty. Zamiast podjąć merytoryczną dyskusję i wytknąć czemu nie zgadzasz się z niektórymi faktami rzuconymi w filmie, na temat tego,
@Ptolemeusz Nikt nie zastąpi większości programistów z tego samego powodu z jakiego nikt nie zastąpi lekarzy. Zawsze na końcu zarówno decyzji medycznej, jak i wdrożenia na produkcję ważnego systemu musi być podpis człowieka, żeby było kogo pociągnąć do odpowiedzialności
@Ptolemeusz: a w tym wszystkim OpenAI jest tylko jednym z graczy. Oczywiście na prowadzeniu jako lider tych zawodów, ale nie wiem jak mógłby ktokolwiek zatrzymać ten proces, gdy inni próbują konkurować. Sytuacja wygląda jak wyścig po bombę atomową, która musi powstać i pytanie tylko komu pierwszemu się uda. A sam ChatGPT był zauważalnie potężniejszy na początku opublikowania i ludzie nawet na Reddicie na to narzekają, że z czasem zgłupiał i były
@Ptolemeusz: w pierwszej kolejności jakakolwiek AI zastąpi to, pod co już jest infrastruktura, na przykład helpdesk, cześć prac biurowych. Integracja AI z istniejącymi już rozwiązaniami to długotrwały proces, nie da się wszędzie zaimplementować API gpt i cyk pora na csa. Przez pewien czas rozwiązania takie jak gpt będą tylko narzędziem wyższego poziomu, tak jak C stało się nadrzędne do ASM. Inna kwestia to samo AI wymagające niebanalnych danych wejściowych, co więcej
@kustosz_karuzeli_sperdolenia: dokładnie tak, najpierw supporty, 1 linia wsparcia. Zastąpienie FAQ albo rozwiązywania prostych konfliktów.
AI się uczy na danych, samo w najbliższym czasie z siebie nie wymyśla tylko przetwarza to co ma na wejściu i wybiera najlepsze kombinacje/opcje z zestawienia.
Jak braknie programistów to AI zatrzyma się na 2022 roku i nie będzie miało wiedzy o nowszych technologiach,/frameworkach Ito które już nie powstaną ale też będą zbędne

@Ptolemeusz w skrócie bez
Nikt nie zastąpi większości programistów z tego samego powodu z jakiego nikt nie zastąpi lekarzy. Zawsze na końcu zarówno decyzji medycznej, jak i wdrożenia na produkcję ważnego systemu musi być podpis człowieka, żeby było kogo pociągnąć do odpowiedzialności


@sepuqqu: Owszem, zgadzam się z tym. Chodzi mi o to, że jeśli nie podejdzie się do tego z głową, to nagle bez pracy zostanie mnóstwo osób. W przypadku rewolucji przemysłowej to była powolna
tak jak działo się już w przeszłości z każdą nową technologią


@Ptolemeusz Możesz w takim razie podać jakieś sensowne przykłady tego typu technologii, które zredukowały konkretne zawody? Pytam serio, bo osobiście nic nie przychodzi mi do głowy.
@romek898: całą rewolucja przemysłowa? Rolnicy, skrybi, osoby zajmujące się wytwarzaniem materiałów (chodzi o odzież). Było tego mnóstwo. Powstały nowe zawody, ale to był długotrwały proces. W świecie technologii to może przyjść bardzo szybko. Nagle w pracy możesz dostać informacje że redukują liczbę zatrudnionych, jesteś jednym z nich, a na dodatek nie możesz znaleźć nowej posady bo większość firm zaczyna korzyść z AI do automatyzacji większości zadań. Spróbuj teraz się przebranżowić w
@Ptolemeusz: popełniasz jedno niewłaściwe założenie - komunikacja z AI nie jest łatwa. Sam model językowy gpt to skomplikowana kwestia. W takim IT komunikacja ze stakeholderem jest czasochłonna właśnie przez komunikację. Za 5-10 lat będzie nadal trwała integracja i tworzenie systemów AI aby optymalnie komunikowały się między sobą. Są i będą kolejnym narzędziem, bardziej rozwiniętym i o większych możliwościach niż obecne. I osobiście uważam, że przez relatywnie długi czas tak zostanie
komunikacja z AI nie jest łatwa


@kustosz_karuzeli_sperdolenia: jak nie jest łatwa? Większość ludzi twierdzi, że AI lepiej tłumaczy niż nauczyciel. Ludzie proszą AI by napisał dla nich program i krok po kroku wytłumaczył jak on działa i jak go wdrożyć kliknięcie po kliknięciu, a ten im klarownie objaśnia w zrozumiały sposób. Widziałem wypowiedź osoby na bootcampie, która twierdzi, że proces nauki AI lepiej przeprowadza niż prowadzący bootcampowe zajęcia

Przykładowy temat na