Wpis z mikrobloga

Smutny los landlordów.
Nie dość, że na pomysł na ten sam biznes w 2021 "wpadło (XD)" mnóstwo innych ludzi i liczba konkurencji w jednym bloku skyrocketuje to w tym roku na domiar złego po otrzymaniu kluczy do kurników, będą musieli dostosować swoje czynsze do nowych miniratek - ale nie tych które oni płacą, a tych 2% dla ludzi bez własnego dachu nad głową XD
Ciekawe jak będzie wyglądać biznes najmu, kiedy ludzie zamiast płacić 2900 landlordowi będą mogli płacić 2400 bankowi na własne mieszkanie XDD
Wilcy jakie będzie z tego ROI? Może trzeba będzie łóżko piętrowe wrzucić do tej kawalerki 17m2? Co myślicie?
( ͡°( ͡° ͜ʖ( ͡° ͜ʖ ͡°)ʖ ͡°) ͡°)

#nieruchomosci #kredythipoteczny #mieszkaniedeweloperskie
  • 34
@Ogau: robię bardzo prostą rzecz. Wchodzę na daną ulicę patrzę za ile można kupić mieszkanie, odejmuje jakieś 20%, zakładam, że ktoś zabrał na inwestycje 80% kredytu i następnie wchodzę na oferty najmu na tej ulicy.
Przykład: ulica bagrowa w Krakowie. Rata kredytu 3000zł (400k+100k wkład własny). Zakładam ratę stałą 8% i mieszkanie 38m2.
Najem? ostatnie mieszkanie wynajęło się za 2400zł. Reszta stoi po 3k i nikt tego nie chce wynająć :D
@BurzaGrzybStrusJaja: wszystko super, ale
1. Ten kredyt się wcześniej spłacał, więc rata mniejsza
2. Mieszkanie nie było kupione wczoraj, więc cena niższa

Ja na swoim kredycie mam jeszcze 500-1k zapasu do cen najmu, więc zwolnij wariacie, bo mitomanii swoje, a rzeczywistość swoje ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@Ogau: policzyłem ratę stałą więc rata jest stała, odjąłem od obecnej ceny 20% więc cena jest niższa do tego do obliczeń zastosowałem 8% rrso na stałej, która obecnie jest niedostępna. Mitomaństwo to na tym tagu ludzie stosują którzy twierdzili, że takie mieszkania 38m2 w tamtej okolicy w Krakowie schodzą za 4k+czynsz XD
Mitomaństwo to na tym tagu ludzie stosują którzy twierdzili, że takie mieszkania 38m2 w tamtej okolicy w Krakowie schodzą za 4k+czynsz XD


@BurzaGrzybStrusJaja: to, że ktoś jest debile nie implikuje, że ty nim nie jesteś ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@rzuf22: Ci którzy wynajmują mogą kupić - szczególnie, że Morawiecki mówił coś o "preferencyjnym" liczeniu zdolności kredytowej.
Skoro stać ich obecnie na 2.4-3k wynajmu to stać ich też będzie na 2400 ratki kredytu. Oszczędności nie będą musieli mieć, bo program łączy się z programem mieszkanie bez wkładu - tu oczywiście wchodzą w gre tylko te tańsze mieszkania.
tak, ktoś dostał kredytów na kilka mieszkań i jednocześnie jest biedakiem. Niezłe projekcje. Już się mieli wszyscy wykoleić w zeszłym roku, jak stopy poszły do góry i ciągle czekamy xD


@Ogau: jeszcze chwila, może dwie ( ͡º ͜ʖ͡º)
Ciekawe jak będzie wyglądać biznes najmu, kiedy ludzie zamiast płacić 2900 landlordowi będą mogli płacić 2400 bankowi na własne mieszkanie XDD


@BurzaGrzybStrusJaja: Ale przecież latami tak było, że rata kredytu była tańsza, niż wynajem, a jednak ludzie wynajmowali, bo nie mieli zdolności, bądź wkładu własnego, albo po prostu tak woleli. Ba, nadal tak jest, z tego co mi wiadomo.
Skoro stać ich obecnie na 2.4-3k wynajmu to stać ich też będzie na 2400 ratki kredytu.


@BurzaGrzybStrusJaja: to nie tak działa. Na wynajem możesz wydać całą pensję i nikt tego nie sprawdza, przy kredycie i racie, a i owszem.

Oszczędności nie będą musieli mieć, bo program łączy się z programem mieszkanie bez wkładu


@BurzaGrzybStrusJaja: xD Bardzo fajnie, bo ten program ma limity kwotowe na m2, a w np. Krakowie wynosi
@aegispolis: obecnie kupno mieszkania i płacenie miniratki jest dużo droższe niż wynajem, a jeśli ktoś kupował w 2021 to miniratka jest jakieś 20% droższa niż obecny najem.

@rzuf22 tak jest 9k/m2 w tym programie czyli mieszkania w centrum nie kupisz. Średnia różnica ceny ofertowej i transakcyjnej to jakieś 10%, więc ustawiając w Krakowie 10k/m2 i maksymalną cene 500k wychodzi nieco ponad 1000 ofert.
Pierwsza lepsza oferta na którą będzie stać parę
@aegispolis: to zależy jaki kredyt zabrali i kiedy kupili - jeśli przeszli odpowiednio szybko na stałe oprocentowanie to pewnie mają taniej nawet jak kupowali w 2021. Zależy też na jakie ceny patrzą - czy patrzą na ofertowe ceny najmu, które są z kosmosu czy obserwują oferty które schodzą z list olx.
A tak się potrafią różnic ceny ofertowe - ta zaczynała z 2900.
Obecnie takie mieszkanie chodzi po 15k/m co daje
Pobierz BurzaGrzybStrusJaja - @aegispolis: to zależy jaki kredyt zabrali i kiedy kupili - jeś...
źródło: 7E0E1D57-DA32-4507-974E-4D09FE3A32DD