Wpis z mikrobloga

Jaka jest kolejność załatwiania spraw przy kredycie hipotecznym?
1. W przypadku mieszkania - czy najpierw muszę mieć podpisaną umowę przedwstępną, a potem z tym do banku czy najpierw załatwiam kredyt, a potem wybieram mieszkanie?
2. W przypadku zakupu działki i budowy - czy muszę mieć gotowy projekt i plan czy mogę dostać kredyt, a następnie kupuję działkę i wybieram projekt?

#budowadomu #kredythipoteczny #banki #mieszkaniedeweloperskie #mieszkanie #budownictwo
  • 8
@Grzesiok: dla 1 wpierw umowa. Ale można się przejść do banku i spytać o tzw wstępna zdolność kredyotwa abyś wiedział plus minus jaki masz limit.
Ale polecam skorzystać z oferty doradcy kredytowego. Potrafią wyłapać najlepsza oferta że wszystkich banków. A różnice czasami bywają po kilkadziesiąt tysięcy złoty na cały okres hipoteki.
możesz sobie wcześniej zacząć ogarniać z bankiem albo doradcą kredytowym jaką masz zdolność, bo ogólnie trzeba będzie dostarczyć trochę dokumentów / zaświadczeń i to wszystko trwa, a sam kredyt ci uruchomią jak już będziesz miał coś wybrane, ja musiałem dostarczyć też wycenę nieruchomości przez rzeczoznawcę zanim dostałem hajs.
drugie pytanie średnio rozumiem, ale chyba chodzi ci o to że rozważasz budowę to wówczas kredyt jest uruchamiany transzami w miarę jak "pokonujesz" ustalone
@Grzesiok: Tak jak powyżej radzili, weź doradcę, który bezpłatnie ogarnie temat. Mnóstwo czasu, nerwów i pieniędzy zaoszczędzone, bo wycenę robisz raz i to pod siebie i wypełniasz tylko niezbędne papiery a nie wszystko co będzie do wypełnienia.
@Grzesiok: ad 1) Najlepsza i bezpieczna opcja to - podpisanie z deweloperem umowy rezerwacyjnej. Z umową rezerwacyjną do doradcy - on składa na jej podstawie wniosek kredytowy z którego otrzymujesz decyzję. Decyzja i oferta na kredyt jest ważna 30 dni. W tym czasie już na pewniaka notariusz i umowa deweloperska. Z podpisaną umowa deweloperską wracasz do doradcy i on organizuje podpisanie umowy kredytowej.
1. W przypadku mieszkania - czy najpierw muszę mieć podpisaną umowę przedwstępną, a potem z tym do banku czy najpierw załatwiam kredyt, a potem wybieram mieszkanie?


@Grzesiok: Kredyty hipoteczne są udzielane na zakup konkretnej nieruchomości. Wymagane będą pełne dane nieruchomości. Umowa przedwstępna nie zawsze jest wymagana - są banki, które dopuszczają proces kredytowe bez tego dokumentu. Zaznaczam, że zadatek lub zaliczka nie są obligatoryjnym elementem umowy przedwstępnej sprzedaży nieruchomości.

2. W