Wpis z mikrobloga

Ponieważ ktoś musi prostować farmazony, to ja z kolei prawilnie przypominam, że:

1. Zdolność dla #kredyt2procent będzie liczona preferencyjnie, ponieważ rata jest niższa.

2. Nie trzeba mieć ani złotówki na wkład własny, ponieważ program jest połączony z programem "Mieszkanie bez wkładu".
Żródło: https://www.gov.pl/web/rozwoj-technologia/bezpieczny-kredyt

3. Nie można posiadać w przeszłości mieszkania, ale można posiadać udział w tym mieszkaniu lub domu nie większy niż 1/2 nabyty w drodze dziedziczenia jeżeli nie zamieszkuje się tam od 12 miesięcy.

4. Można wziąć BK2% na mniejsze mieszkanie, a potem po kilku latach otrzymywania dopłat sprzedać je i kupić większe, albo wynająć. W takiej sytuacji nie musimy zwracać już uzyskanych dopłat.

5. Jeżeli wzięliśmy kredyt na 2%, a w trakcie spłaty uzyskaliśmy inne mieszkanie w drodze dziedziczenia, nie tracimy prawa do uzyskiwania w dalszym ciągu dopłat.

6. W 2023r nie ma limitów naboru wniosków, ponieważ przepisy określające możliwość ustalania przez BGK limitów wchodzą w życie dopiero w 2024r.

7. Samotny rodzic ma prawo do wyższej kwoty kredytu z dopłatą - takiej samej jak para czyli 600tys.

8. Prawo do udziału w programie mają także cudzoziemcy.

#nieruchomosci #kredythipoteczny
pastaowujkufoliarzu - Ponieważ ktoś musi prostować farmazony, to ja z kolei prawilnie...

źródło: farmazony

Pobierz
  • 102
To nie pisz, że mogę "po kilku latach otrzymywania dopłat sprzedać" mieszkanie. Bo nie mogę. Kilka lat to 2-5, a nie 10 (tyle najmniej trwa spłata kredytu dla przeciętnej osoby).


@javelin: Możesz, w rozumieniu, że nie powoduje to negatywnych konsekwencji ze strony państwa i BGK innych niż wstrzymanie dalszych dopłat.

A to czy "możesz" w rozumieniu "czy jesteś w stanie finansowo" to inna sprawa i o tym nie mówimy.
powiedz lepiej jakie odsetki płaci się w przypadku budowy domu na bk2%? Transze z dopłatą ? 10 lat preferencyjnych odsetek liczone od momentu zgody na użytkowanie, wypłaty pierwszej transzy czy daty zawarcia umowy kredytowej?


@bdg-bro: Wydaje się, że 10 lat od pierwszej raty, ustawa tego nie określa terminowo, tylko "120 miesięcznych rat". Zgoda na użytkowanie na pewno nie, tam jest tylko wymóg, że w ciągu 12 miesięcy od nabycia własności trzeba
tylko "120 miesięcznych rat".


@pastaowujkufoliarzu: pytanie czy odsetki spłacane od pobranej transzy w trakcie trwania budowy to już rata? Raczej nie, bo nie jest spłacana cześć kapitałowa. A jeżeli nie, to czy pobrane transze są obciążone odsetkami o normalnym oprocentowaniu czy też może Państwo do nich dopłaca?