Wpis z mikrobloga

Ponieważ ktoś musi prostować farmazony, to ja z kolei prawilnie przypominam, że:

1. Zdolność dla #kredyt2procent będzie liczona preferencyjnie, ponieważ rata jest niższa.

2. Nie trzeba mieć ani złotówki na wkład własny, ponieważ program jest połączony z programem "Mieszkanie bez wkładu".
Żródło: https://www.gov.pl/web/rozwoj-technologia/bezpieczny-kredyt

3. Nie można posiadać w przeszłości mieszkania, ale można posiadać udział w tym mieszkaniu lub domu nie większy niż 1/2 nabyty w drodze dziedziczenia jeżeli nie zamieszkuje się tam od 12 miesięcy.

4. Można wziąć BK2% na mniejsze mieszkanie, a potem po kilku latach otrzymywania dopłat sprzedać je i kupić większe, albo wynająć. W takiej sytuacji nie musimy zwracać już uzyskanych dopłat.

5. Jeżeli wzięliśmy kredyt na 2%, a w trakcie spłaty uzyskaliśmy inne mieszkanie w drodze dziedziczenia, nie tracimy prawa do uzyskiwania w dalszym ciągu dopłat.

6. W 2023r nie ma limitów naboru wniosków, ponieważ przepisy określające możliwość ustalania przez BGK limitów wchodzą w życie dopiero w 2024r.

7. Samotny rodzic ma prawo do wyższej kwoty kredytu z dopłatą - takiej samej jak para czyli 600tys.

8. Prawo do udziału w programie mają także cudzoziemcy.

#nieruchomosci #kredythipoteczny
pastaowujkufoliarzu - Ponieważ ktoś musi prostować farmazony, to ja z kolei prawilnie...

źródło: farmazony

Pobierz
  • 102
@pastaowujkufoliarzu:

Nie można posiadać w przeszłości mieszkania, ale można posiadać udział w tym mieszkaniu lub domu nie większy niż 1/2 nabyty w drodze dziedziczenia jeżeli nie zamieszkuje się tam od 12 miesięcy.


@pastaowujkufoliarzu: czyli przykładowo wystarczy że mieszkam z matka bo nie stać mnie na własne mieszkanie, ojciec wcześniej umarł po którym dostałem jakiś mały udział w mieszkaniu i w oczach pisu taka osoba jest bogaczem któremu nie jest potrzebny
4. Można wziąć BK2% na mniejsze mieszkanie, a potem po kilku latach otrzymywania dopłat sprzedać je i kupić większe, albo wynająć. W takiej sytuacji nie musimy zwracać już uzyskanych dopłat.


@pastaowujkufoliarzu: Nieprawda.
czyli przykładowo wystarczy że mieszkam z matka bo nie stać mnie na własne mieszkanie, ojciec wcześniej umarł po którym dostałem jakiś mały udział w mieszkaniu i w oczach pisu taka osoba jest bogaczem któremu nie jest potrzebny kwadrat? Big brain ( ͡° ͜ʖ ͡°)


Żeby tylko... Wg obecnej wersji ustawy jeżeli ojciec zmarł i po nim odziedziczyłeś ułamek ale tam nie mieszkasz to się łapiesz, ale jeżeli ojciec
A ciekaw jestem co będzie gdy stopy spadną poniżej 2%? Też będą krzyczeć że rząd ich oszukał jak ci z programu mieszkanie+?


@gundis24: Zgodnie z założeniem program ma służyć rekompensacie kredytobiorcy okresu podwyższonych stóp. Natomiast w każdej chwili można zrezygnować z tego systemu i przejść na normalne komercyjne zasady oświadczając w BGK że np masz zamiar wynająć to mieszkanie. Wtedy dopłaty stop a kredytobiorca może robić co chce ze swoim zobowiązaniem.
Czyli mogę wziąć kredyt, kupić mieszkanie i sprzedać je po 3 latach?


@javelin: Tak, w momencie sprzedaży mieszkania musisz oczywiście spłacić kredyt, ale wcześniej uzyskanych dopłat nie musisz już zwracać. Trochę tak jakby państwo (w zasadzie to podatnicy, ale wiadomo o co chodzi...) dawało taki handicap do wykorzystania a co obywatel z tym zrobi to jego sprawa. Może wykombinować, że opłaca mu się kupić większe mieszkanie w tańszej lokalizacji i mieszkać
w momencie sprzedaży mieszkania musisz oczywiście spłacić kredyt


@pastaowujkufoliarzu: To nie pisz, że mogę "po kilku latach otrzymywania dopłat sprzedać" mieszkanie. Bo nie mogę. Kilka lat to 2-5, a nie 10 (tyle najmniej trwa spłata kredytu dla przeciętnej osoby).
@pastaowujkufoliarzu qumplu, a masz jakieś info odnośnie pary (nie małżeństwa)? Może razem brać ten kredyt 2% czy nie może? W ynternetach sprzeczne informacje, a i w projekcie ustawy też tak z dupy napisane jest...