Wpis z mikrobloga

Ponieważ ktoś musi prostować farmazony, to ja z kolei prawilnie przypominam, że:

1. Zdolność dla #kredyt2procent będzie liczona preferencyjnie, ponieważ rata jest niższa.

2. Nie trzeba mieć ani złotówki na wkład własny, ponieważ program jest połączony z programem "Mieszkanie bez wkładu".
Żródło: https://www.gov.pl/web/rozwoj-technologia/bezpieczny-kredyt

3. Nie można posiadać w przeszłości mieszkania, ale można posiadać udział w tym mieszkaniu lub domu nie większy niż 1/2 nabyty w drodze dziedziczenia jeżeli nie zamieszkuje się tam od 12 miesięcy.

4. Można wziąć BK2% na mniejsze mieszkanie, a potem po kilku latach otrzymywania dopłat sprzedać je i kupić większe, albo wynająć. W takiej sytuacji nie musimy zwracać już uzyskanych dopłat.

5. Jeżeli wzięliśmy kredyt na 2%, a w trakcie spłaty uzyskaliśmy inne mieszkanie w drodze dziedziczenia, nie tracimy prawa do uzyskiwania w dalszym ciągu dopłat.

6. W 2023r nie ma limitów naboru wniosków, ponieważ przepisy określające możliwość ustalania przez BGK limitów wchodzą w życie dopiero w 2024r.

7. Samotny rodzic ma prawo do wyższej kwoty kredytu z dopłatą - takiej samej jak para czyli 600tys.

8. Prawo do udziału w programie mają także cudzoziemcy.

#nieruchomosci #kredythipoteczny
pastaowujkufoliarzu - Ponieważ ktoś musi prostować farmazony, to ja z kolei prawilnie...

źródło: farmazony

Pobierz
  • 102
a jeśli nie miał klient nigdy mieszkania, ani domu, ale rozpoczął budowę na kupionej przez siebie działce, to może liczyć na kredyt? ;>


@ravau: niestety nie. podobno interpretacja jest taka: jeżeli wkład własny stanowi niezabudowana działka to wystarczy, że jej wartość nie przekracza 1mln żeby skorzystać z programu, ale jeżeli jest na niej rozpoczęta budowa to wkład własny jest taki jak w przypadku zakupu mieszkania i jego wartość nie może przekroczyć
pastaowujkufoliarzu - >a jeśli nie miał klient nigdy mieszkania, ani domu, ale rozpoc...

źródło: rozpoczęta budowa

Pobierz
qumplu, a masz jakieś info odnośnie pary (nie małżeństwa)? Może razem brać ten kredyt 2% czy nie może? W ynternetach sprzeczne informacje, a i w projekcie ustawy też tak z dupy napisane jest...


@MrFruu: sorki, zgubiło mi się pytanie pomiędzy innymi. :) Wygląda na to, że jeżeli masz bombelka - wtedy tak, inaczej nie. ( ͡° ͜ʖ ͡°) Z tego co widzę ustawa też się dziś zmieniła,
pastaowujkufoliarzu - >qumplu, a masz jakieś info odnośnie pary (nie małżeństwa)? Moż...

źródło: związek partnerski

Pobierz
Mam dwa pytania:

1. Czy jako para bez małżeństwa możemy wziąć taki kredyt ?


Odpowiedź jak wyżej. Na ten moment TAK - jeżeli wychowujecie minimum jedno wspólne dziecko, NIE - jeżeli takiego dziecka nie ma.

2. Czy kredyt będzie można nadpłacać ?


Wygląda na to, że tylko w ograniczonym zakresie bo grozi utrata dopłat. Przeklejam fragment ustawy dotyczący możliwości nadpłaty:

@Visinepl:
pastaowujkufoliarzu - >Mam dwa pytania:
1. Czy jako para bez małżeństwa możemy wziąć ...

źródło: nadpłaty

Pobierz
BTW wiesz czy będzie można nadpłacać, bo gdzieś mi to umknęło? Słyszałem, że niby przez 10 lat nie można nadpłacać, sprzedać, wynająć ale jak widać te punkty już się tutaj wykluczają, z tym co wcześniej pisałeś.


@marcineckixx: Właśnie też nie do końca to wiem, bo w tę część się nie wgłębiałem. Wygląda na to, że nadpłacanie grozi utratą dopłat. Jakaś tam logika w tym jest: założenie jest takie, że państwo pomaga
pastaowujkufoliarzu - >BTW wiesz czy będzie można nadpłacać, bo gdzieś mi to umknęło?...

źródło: nadpłaty

Pobierz
@JulianCarax: @pastaowujkufoliarzu
1. A na ile lat mogę sobie wziąć ten kredyt?
2. Czyli jak mam gdzie mieszkać i myślałem o ulokowaniu gotówki kupując małe mieszkanie na ten kredyt żeby wynająć komuś to nie można? ( ͡° ʖ̯ ͡°) Tylko muszę najpierw spłacić kredyt?
3. Przez okres trwania kredytu nie mogę kupić drugiego mieszkania bo trzeba oddać wszystkie dopłaty? Kupno pierwszego mieszkania na brata niezarabiającego, a potem
@nick230: punkty 2 i 3 są poruszone w innych komentarzach

niestety nie. podobno interpretacja jest taka: jeżeli wkład własny stanowi niezabudowana działka to wystarczy, że jej wartość nie przekracza 1mln żeby skorzystać z programu, ale jeżeli jest na niej rozpoczęta budowa


@pastaowujkufoliarzu: nie do końca, ścisłej - będę mógł wybudować dom z kredytu za 500 tys. jeśli wartość działki to mniej niż 200 tys? Albo nie wykorzystywać działki jako wkladu
@MonsterKill: czy to nie odpowiada na twoje pytanie:

3. Nie można posiadać w przeszłości mieszkania, ale można posiadać udział w tym mieszkaniu lub domu nie większy niż 1/2 nabyty w drodze dziedziczenia jeżeli nie zamieszkuje się tam od 12 miesięcy.
@pastaowujkufoliarzu: A ja mam takie pytanie. Kupiłem jakiś czas temu działkę w kredycie, spłaciłem. Teraz zacząłem budowę, chciałbym z oszczędności postawić stan surowy otwarty. Myślę, że w takim stanie całość będzie warta ponad 300tys zł. (działka + dom SSO). Otrzymam taki kredyt na wykończenie pod klucz? Będzie to traktowane jako wkład własny zapewne.
Czyli jak mam gdzie mieszkać i myślałem o ulokowaniu gotówki kupując małe mieszkanie na ten kredyt żeby wynająć komuś to nie można? ( ͡° ʖ̯ ͡°) Tylko muszę najpierw spłacić kredyt?


@nick230 Ten kredyt jest właśnie po to, żeby osoba której chcesz wynająć mieszkanie nie musiała go od Ciebie wynajmować.