Wpis z mikrobloga

Ponieważ ktoś musi prostować farmazony, to ja z kolei prawilnie przypominam, że:

1. Zdolność dla #kredyt2procent będzie liczona preferencyjnie, ponieważ rata jest niższa.

2. Nie trzeba mieć ani złotówki na wkład własny, ponieważ program jest połączony z programem "Mieszkanie bez wkładu".
Żródło: https://www.gov.pl/web/rozwoj-technologia/bezpieczny-kredyt

3. Nie można posiadać w przeszłości mieszkania, ale można posiadać udział w tym mieszkaniu lub domu nie większy niż 1/2 nabyty w drodze dziedziczenia jeżeli nie zamieszkuje się tam od 12 miesięcy.

4. Można wziąć BK2% na mniejsze mieszkanie, a potem po kilku latach otrzymywania dopłat sprzedać je i kupić większe, albo wynająć. W takiej sytuacji nie musimy zwracać już uzyskanych dopłat.

5. Jeżeli wzięliśmy kredyt na 2%, a w trakcie spłaty uzyskaliśmy inne mieszkanie w drodze dziedziczenia, nie tracimy prawa do uzyskiwania w dalszym ciągu dopłat.

6. W 2023r nie ma limitów naboru wniosków, ponieważ przepisy określające możliwość ustalania przez BGK limitów wchodzą w życie dopiero w 2024r.

7. Samotny rodzic ma prawo do wyższej kwoty kredytu z dopłatą - takiej samej jak para czyli 600tys.

8. Prawo do udziału w programie mają także cudzoziemcy.

#nieruchomosci #kredythipoteczny
pastaowujkufoliarzu - Ponieważ ktoś musi prostować farmazony, to ja z kolei prawilnie...

źródło: farmazony

Pobierz
  • 102
pytanie czy odsetki spłacane od pobranej transzy w trakcie trwania budowy to już rata? Raczej nie, bo nie jest spłacana cześć kapitałowa. A jeżeli nie, to czy pobrane transze są obciążone odsetkami o normalnym oprocentowaniu czy też może Państwo do nich dopłaca?


@bdg-bro: za szczegółowe pytanie ( ͡° ͜ʖ ͡°) nie wiem. obawiam się, że nikt nie wie na ten moment więcej niż jest w projekcie ustawy
Czyli nie można wynająć takiego mieszkania po jego kupnie?


Jeżeli wynajmiesz je po kupnie i nie poinformujesz o tym BGK jest to równoznaczne ze złożeniem fałszywego oświadczenia, czyli odpowiedzialność karna i zwrot dopłat.

Jeżeli natomiast poinformujesz BGK o tym, że masz zamiar wynająć to mieszkanie, tracisz tylko prawo do dopłat od tego momentu, ale nie musisz zwracać uzyskanego wcześniej wsparcia.

Jaka jest "liczba miejsc"? Czy jest ograniczona tak jak było to z
Czyli można kupić działke i kiedyś tam wybudować dom. Ciekawe czy jak kupi się działke na BK a po czasie mieszkanie na kredyt komercyjny to czy dopłaty wygasną


@victordeleco2: wygasną z momentem kiedy nabędziesz własność tego mieszkania kupionego na kredyt komercyjny. Czyli tak precyzyjniej z momentem kiedy dojdzie do aktu notarialnego przeniesienia własności już wybudowanego mieszkania. W okresie po podpisaniu umowy deweloperskiej wciąz dopłaty będą jeszcze przysługiwać.

Co ciekawe skorzystać z
3. Nie można posiadać w przeszłości mieszkania, ale można posiadać udział w tym mieszkaniu lub domu nie większy niż 1/2 nabyty w drodze dziedziczenia jeżeli nie zamieszkuje się tam od 12 miesięcy.


@pastaowujkufoliarzu: co jeśli za spadek z 2 mieszkań zostało kupione trzecie i ktoś ma udział, ale nie mieszka?
Gdzie mogę obliczyć ratę przy takim oprocentowaniu?


@ChosennOne: tak kalkulatorowo to chyba nie możesz jeszcze, widziałem tylko takie przybliżone szacunki jak niżej. Jakby ktoś pytał "a kto to jest w ogóle Tomasz Narkun i co on wie" - to ziomeczek od nieruchomości, który brał udział w konsultacjach branżowych projektu ustawy i wszystko co na razie pisał na ten temat się sprawdzało. Więc jakimś poziomem wiarygodności można to potraktować - nie jest
pastaowujkufoliarzu - >Gdzie mogę obliczyć ratę przy takim oprocentowaniu?

@ChosennO...

źródło: narkun - szacunkowa rata

Pobierz
co jeśli za spadek z 2 mieszkań zostało kupione trzecie i ktoś ma udział, ale nie mieszka?


@RicoElectrico: jeżeli ta osoba miała udział w więcej niż jednej nieruchomości to wygląda na to, że nie może skorzystać z programu, nawet jeżeli nie mieszka i wszystkie te udziały były mniejsze niż 1/2. Tylko udział nie większy niż 1/2 tylko w jednej nieruchomości i tylko uzyskany w drodze dziedziczenia - wszystkie przesłanki muszą być
pastaowujkufoliarzu - >co jeśli za spadek z 2 mieszkań zostało kupione trzecie i ktoś...

źródło: udziały

Pobierz
@pastaowujkufoliarzu: jak to jest z maksymalną wartością mieszkania? Na muratorze piszą że może to być maks 700 tys. dla singla. Mi się natomiast wydaje, ze wkład własny to część wysokości kredytu czyli jako singiel nie mogę szarpnąć się na mieszkanie za 700k, tylko za 500k.
jak to jest z maksymalną wartością mieszkania? Na muratorze piszą że może to być maks 700 tys. dla singla. Mi się natomiast wydaje, ze wkład własny to część wysokości kredytu czyli jako singiel nie mogę szarpnąć się na mieszkanie za 700k, tylko za 500k.


@MikelThief: 500k to maksymalna wysokość kredytu objętego dopłatą jaki możesz wziąć, wkład własny w dopuszczalnej wysokości (czyli maks 200k) nie wlicza się do tej kwoty ponieważ nie
@pastaowujkufoliarzu: Czytuję, Ronald Szczepankiewicz też daje dość dobry content. BTW wiesz czy będzie można nadpłacać, bo gdzieś mi to umknęło? Słyszałem, że niby przez 10 lat nie można nadpłacać, sprzedać, wynająć ale jak widać te punkty już się tutaj wykluczają, z tym co wcześniej pisałeś.