Wpis z mikrobloga

Ej, powiedzcie mi, jak jeszcze 15-20 lat temu ludzie funkcjonowali bez internetu? Jak taki #przegryw dawał sobie radę?

Mieszkam w dużym mieście ale przyjechałem do niego stosunkowo niedawno, jakieś 6 lat temu. Jak bez internetu i jakdojadę można było zlokalizować gdzie jest ulica Kwiatowa i jak tam dojechać? Pewnie były jakieś mapy ale dzisiaj wydaje mi się to niezłą abstrakcją, żeby szukać wszystkiego na mapie drukowanej

Jak ludzie szukali pracy? Chodzili od firmy do firmy i zostawiali CV?

Inna sprawa: ostatnio kupiłem mieszkanie. Gdyby nie internet, to nie wiedziałbym nic: jacy są deweloperzy, gdzie budują osiedla, jaka jest cena, gdzie najlepiej kupić itd. Nie ma opcji, że dzisiaj kupiłbym mieszkanie bez internetu bo niby skąd bez większych znajomości miałbym wiedziec jak wygląda załatwianie kredytu i wszystkich innych formalności.
Już nie mówiąc o wykończeniu mieszkania bo pewnie do podłączenia zwykłego gniazdka musiałbym wzywać elektryka (tylko jak go znaleźć jak nie ma internetu?)

Jak ludzie organizowali wycieczki na terenie Polski a już w ogóle zagraniczne? Toć to jakaś abstrakcja jest dla mnie. Jak planowali hotele, miejsca do zwiedzania?
Ok, byly biura podróży ale nie wszystkich pewnie było na nie stać.

Żyjemy w bardzo wygodnych czasach jakby nie patrzeć. Gdyby zabrać mi dzisiaj internet to jestem jak dziecko we mgle

#wpiszdupy #wyznaniezdupy #nostalgia
  • 32
@robert_blaszczykowski ja poruszalem się po Mediolanie z mapą papierową. mimo wszystko nie jest to jakaś abstrakcja no i zawsze można było kogoś dopytać o drogę. Ale już w taka podróż autem do Hiszpanii z sama mapa bez nawigacji bym się nie wybrał.
Jak ludzie organizowali wycieczki na terenie Polski a już w ogóle zagraniczne? Toć to jakaś abstrakcja jest dla mnie. Jak planowali hotele, miejsca do zwiedzania?


@robert_blaszczykowski: tak samo jak dzisiaj - tylko zamiast nawigacji w telefonie była papierowa mapa, a zamiast booking.com stali ludzie przy drodze z tabliczką "free rooms", zatrzymywałeś się i na migi z dodatkiem kilku słów po angielsku dogadywałeś (bo to były np. węgry) - true story z
@robert_blaszczykowski: Ło Panie ! :)

Lvl 40 here
Zacznę od tego ze ludzie kiedyś nie zamykali sie tak w swoich norach tylko raczej wychodzili do ludzi. Za dzieciaka prawie 90% dnia (poza szkoła i spaniem) spędzałem na podwórku. W zależności od wieku i grupy zawsze wiadomo było gdzie trzeba było isc spotkać swoich. Małe dzieci pod domem w piaskownicy/placu zabaw starsi płac zabaw / boisko szkolne. Trzepaki (taka metalowa rura przy
@robert_blaszczykowski: w 2008 już był dawno internet i to mocno rozkręcony. Było podobnie jak teraz.

2003 lub ciut przed: jako student na ścianie miałem mapę Poznania z liniami tramwajowymi. Jak przyjechałem pierwszy raz do Poznania szukać mieszkania to już wiedziałem, że z dworca mam iść na północ, tam jest Grunwaldzka gdzie wsiądę w tramwaj w linię x, y lub z i dojadę na Górczyn. Na studiach w pracy dużo jeździłem po
@robert_blaszczykowski:
Pierwsze stałe łącze miałem na przełomie 1999/2000r.
Były gazety z ogłoszeniami o pracę.
Masę czasu spędzało się na boisku. Nie trzeba było się umawiać, bo było pewne, że zawsze ktoś będzie .

20 lat temu nie było "developerów". Mieszkań się szukało w gazetach lub spółdzielniach.

W góry zabierało się mapy papierowe, na których były naniesione schroniska :) A namiary były w przewodnikach górskich.

A jak się szukało jakiejś ulicy, to
@robert_blaszczykowski
większość usług załatwiała książka telefoniczna i tam szukałeś :)

A wakacje to się jeździło głównie z polecenia, wujek był w domkach nad jeziorem, ciocia w pensjonacie w szczyrku i mieli numery.
A oprócz tego biura podróży tak jak mówisz.
@robert_blaszczykowski: typie, od 300 lat, wszystkie te rzeczy które wymieniłeś można znaleźć w GAZETACH xD I do tego słuzyły, ogłoszenia o prace, ogłoszenia sprzedaży mieszkań, ogłaszali się też kontraktorzy (elektrycy), ulice w 5-15 minut byś znalazł na mapie miasto bez problemu, a wycieczkę całą mogłeś sobie zorganizować jakbyś kupił broszure atrakcji jakiegoś miasta.
@robert_blaszczykowski: Faktycznie, życie bez internetu 15-20 lat temu wyglądało zupełnie inaczej niż dzisiaj. Ludzie korzystali z innych źródeł informacji i innych sposobów komunikacji, ale wciąż byli w stanie funkcjonować i radzić sobie w codziennych sytuacjach.

Na przykład, aby zlokalizować adres, można było korzystać z map drukowanych lub zapytać przechodnia o drogę. Ludzie szukali pracy poprzez gazety, ogłoszenia w firmach, a także polegali na rekomendacjach znajomych i rodzin. Planowanie wycieczek wymagało wizyty