Wpis z mikrobloga

Już kilka razy udało mi się odwiedzić tą słynną samowolę budowlaną i za każdym razem robi niesamowite wrażenie.
Budowa monumentalnego zamku była marzeniem pana Piotra Kazimierczaka, który jako gdański rzeźbiarz i producent stylowych mebli rozpoczął swoją inwestycję w latach 80. Pierwotnie miał to być po prostu dom jednorodzinny z pracownią rzeźbiarską o powierzchni 170 m kw. Jednak fantazja inwestora trochę poniosła i budowla rozrosła się do rozmiarów prawdziwego zamku o łącznej powierzchni ponad pięciu tys. m kw. Ciekawostką jest to, że na zamku znajduje 365 okien symbolizujących liczbę dni w roku, 52 komnaty symbolizujące liczbę tygodni w roku i 12 wieżyczek symbolizujących liczbę miesięcy. Znajduje się tam też wielka sala balowa oraz duży basen.
Niestety, ale na początku lat 90. prace budowlane zostały wstrzymane z powodu problemów finansowych inwestora. Z początku dotyczyły one kwestii administracyjnych, gdyż wzniesienie zamku było po prostu samowolą budowlaną. Długie lata trwały sprawy w sądach i urzędach, a zamek w tym czasie zaczął żyć własnym życiem i stawał się coraz większą atrakcją turystyczną.
Budowa zamku w Łapalicach będzie mogła zostać legalnie dokończona — poinformował na sesji rady miejskiej w Kartuzach burmistrz Mieczysław Gołuński. Najprawdopodobniej powstanie tutaj Hotel i SPA.

Link do znaleziska tradycyjnie znajduje się Tutaj

Zainteresowanych moimi znaleziskami wołam w komentarzach.

Zapraszam do obserwowania mojego tagu #szaryburekfoto pod którym wrzucam zdjęcia z miejsc opuszczonych.

Mój blog / Fanpage / Instagram / Patronite

#fotografia #opuszczone #polska #ciekawostki #historia #podrozujzwykopem
nightmeen - Już kilka razy udało mi się odwiedzić tą słynną samowolę budowlaną i za k...

źródło: DSC_0667

Pobierz
  • 55
Z początku dotyczyły one kwestii administracyjnych, gdyż wzniesienie zamku było po prostu samowolą budowlaną.


@nightmeen: czyli wniosek jest taki, że jak się poczeka to samowole zostaną zalegalizowane?

Dobrze że w Polsce generalnie nie ma trzęsień ziemi jak w Turcji.
Masakra z wykończeniem. Same okna... 365 x minimum tysiak za sztukę = 365k. Ile drzwi, schodów, tysięcy metrów kwadratowych tynków i posadzek... łazienek... miliony na ukończenie.
Swoją drogą nie sądziłem, że na rzeźbiarstwie idzie zarobić taką fortunę, że da się postawić zamek! :O

I to jeszcze za PRL.


@Fist_Of_Truth: Za PRL to byle robol z fabryki smrodu mający czwórkę czy piątkę dzieci był w stanie postawić sobie domek tzw. "kostkę" - spróbuj tak dzisiaj ;)

Oczywiście temat jest o wiele szerszy ale spokojnie można założyć, że typowy przeciętniak np. człowiek zarabiający w okolicach mediany i poniżej niej
@Dr_Manhattan: stek bzdur - ludzie siedzieli pokoleniami w malych mieszkaniach czy w rozpadajacych sie kamienicach gdzie dzielono mieszkania przedwojenne na pokoje z wspolnym kiblem a wam debile wydaje sie ze to USA bylo. Takie przedmiescia domkow jednorodzinnych to powstaja dopiero teraz
stek bzdur - ludzie siedzieli pokoleniami w malych mieszkaniach czy w rozpadajacych sie kamienicach gdzie dzielono mieszkania przedwojenne na pokoje z wspolnym kiblem a wam debile wydaje sie ze to USA bylo. Takie przedmiescia domkow jednorodzinnych to powstaja dopiero teraz


@Miniu30: Brednie to ty tworzysz skupiając się tylko na sytuacji w dużych miasach a nie biorąc pod uwagę ówczesnej prowincji (na której swoją drogą mieszkało wtedy 2/3 ludności kraju) - wsi,
@Dr_Manhattan: na prowincji tez nie mogli masowo - dlatego nie powstawaly nawet w malych miasteczkach wlasnie ziem odzyskanych gdzie te stare kamienice dominowaly. W miastach jak Lodz,Krakow Slask tez wiec nie tylk tam. Wyjatkiem byly lata 70 gdy Gierek dawal normalne kredyty. W innym wypadku to najczesciej byl wyjazd do USA gdzie razem z Meksykanami zrywano azbest zyjac w beznadziejnych warunkach. Po co to robili skoro mogli budowac sie zostajac w
Ciekawe, czy ktoś poprowadzi dalej tę budowę, czy zrówna z ziemią i postawi nowy. Teoretycznie to stan surowy, więc można uzbroić w media i ładnie poprowadzić rury, elektrykę etc.
nie znam się na budownictwie i pierwszy raz widzę zdjęcia tej budowli, ale wydaje mi sie, że to wcale nie jest ruina - to po prostu budynek pozostawiony w stanie surowym, który wymaga wykończenia


@bylem_zielonko: Pomijając aspekt techniczny to wykończenia na co? Na dom się nie nadaje, na nowoczesny hotel też nie, przepisy ppoż się zmieniły, a i rozkład... komnat się nie nadaje. Po co miałby ktoś ładować dziesiątki milionów w
@nightmeen: Cóż ten zamek jest odzwierciedleniem aspiracji każdego #januszebiznesu z lat 90-tych. Istnym Ucieleśnieniem idei: "pracownikom płać gówno bo 100 czeka za bramą,faktur nie płać a inwestuj przede wszystkim w jak najdroższe auto w leasingu dla siebie i wybuduj możliwie najbardziej kiczowaty i bezsensowny dom, najlepiej niezgodnie z przepisami by pokazać pebsowi że prawo to jest dla robaków".