Wpis z mikrobloga

Dla osoby która mnie oświeci stawiam porządne piwo :)

Potrzebuję porady w temacie elektroniki. Posiadam 4 przekaźniki bistabilne z wejściem 12v (mam cztery osobne włączniki ścienne bistabilne) i wyjściem 230v (do czterech osobnych lamp). Chciałbym dodać do tego możliwość wł/wył (zmieny stanu) wszystkich na raz z osobnego sterownika radiowego (tez dziala bistabilnie, czyli tak jak cztery inne włączniki ktore posiadam), ale jesli się wepnę szeregowo w całość, to pojedyncze włączniki staną się też spięte z całością i każdy pojedynczy będzie działał na wszystkie. Czy jest na to jakaś metoda, jakiś sposób podłączenia lub jakiś dodatkowy sterownik/separator?

#elektronikadiy #elektronika #sterowniki #smarthome #elektryka #elektrotechnika #elektroda
  • 16
@mateuszfun: 4 wyjścia ze sterownika radiowego, i zaprogramować sterownik na załączanie każdego pojedynczo albo wszystkich na raz, albo dołożyć dodatkowy przekaźnik, który będzie tylko od załączania wszystkich na raz, tj będzie z podawał sygnał z nowego przekaźnika na A1 starych przekaźników żeby się załączyły.
@s---k: sterownik radiowy ma tylko jeden kanał i jest bardzo drogi, wiec jedynie dodatkowy przekaźnik, tylko musi to być taki sam piąty przekaźnik? Jeśli tak to jak go podłączyć pod resztę zeby nie było fizycznego połączenia między czterema pozostałymi? Musi być podłączony przed tema czterema (a nie za na 230v) ponieważ chce tym sterować naprzemiennie (coś jak włącznik schodowy)
@mateuszfun: dobrze rozumiem, że masz cztery przekaźniki sterujące czterema punktami (powiedzmy żarówkami) i chcesz dodać piąty, który będzie załączał wszystkie cztery żarówki naraz? To niestety, prosto się nie da, ten piąty przekaźnik musiałby mieć cztery odseparowane od siebie kanały. Albo musiałby sterować czterema przekaźnikami zwykłymi.
Do takiego grupowego sterowania najlepiej się sprawdza automatyka po stronie sterowania tymi przekaźnikami, tam dorób coś, co wymusi przełączenie na wszystkich czterech naraz. Jeśli sterowanie jest
@Jarek_P: Czyli podsumowując, żebym dobrze zrozumiał. Posiadam cztery takie przekaźniki jak na zdjęciu. Są stale podlączone do 12v. Do trigera podlączone są włączniki bistabilne, ktorę zwierają styki i uruchamiają przekażnik. Każdy włącznik jest podpięty do swojego przekaźnika. Gdybym chciał podpiąć piąty włącznik bistabilny, wystarczy że podlącze go do wszystkich trigerów, ale w przewodzie pomiedzy kazdym trigerem a tym piątym włącznikiem zamontuje diodę prostowniczą, która oddzieli i nie przepuści sygnalu wstecz. Dobrze
mateuszfun - @Jarek_P: Czyli podsumowując, żebym dobrze zrozumiał. Posiadam cztery ta...

źródło: Screenshot 2023-02-26 at 17.26.19

Pobierz
@mateuszfun: ze zdjęcia wynika, że triggerem tu jest zwarcie dwóch zacisków. Po pierwsze musisz się zorientować, czy możliwe jest tutaj sterowanie napięciowe i który z tych dwóch zacisków to umożliwia, spowoduje przełączenie przekaźnika po podaniu tam sygnału 12V albo zwarciu go do masy. Wydaje mi się na podstawie zdjęcia, że dolny zacisk jest masą, a górny reaguje na zwarcie go z masą, ale pewności nie mam.
Jeśli mam rację, to w
@Jarek_P: Źle to wytłumaczyłem :) piąty byłby nie przekaźnik tylko sam włącznik bistabilny, który tylko styka obwód. Wtedy dopinam się tym włącznikiem pod wszystkie cztery triggery, ale po drodze wpinam diody, żeby nie powodowało złączenia obwodu całego, tylko żeby te cztery pozostały niezależne. Dobrze rozumiem?
@mateuszfun: tak, w moim opisie zamiast piątego przekaźnika i jego COM i NO masz piąty włącznik.

Serio, zainteresuj się współczesnymi systemami automatyki domowej, to samo i duużo więcej osiągniesz o wiele prościej i niewiele w sumie większym kosztem. Zamiast gołej płytki przekaźnika za 30zł wydasz 50zł na przekaźnik Tuya/wifi, a w gratisie dostaniesz możliwość sterowania smartfonem, budowania automatyzacji, typu włączanie światła po zmroku, wyzwalanie innymi czynnikami (alarm, czujka ruchu), czy nawet
@Jarek_P: Sam buduję u siebie wszystko pod zigbee/ tuya i znam temat, ale tutaj byla sytuacja, że koniecznie musiało to być sprzężone z pilotem hormann, bo jest już brama i drzwi garażowe. Musiałem więc kupić jedyny odbionik radiowy do hormanna i z niego mam wyjście stałe 12v lub bistabilne (12v lub stykowe/trigger). Dalej mam już cztery przekaźniki bo chciałem tylko dodać sterowanie światłem.
@mateuszfun: są przekaźniki bistabilne z dodatkowym wejściem zalaczajacym lub wyłączającym, możesz podpiąć to wejście, lub kilka takich wejść, pod dodatkowy wyłącznik włączający kilka przekaźników, sprawdź w F&F.