Wpis z mikrobloga

że ogólnie elektryki są bardzo podobne do tradycyjnych samochodów tylko różnią się napędem?


@mentari: to ty chyba w automotive nie pracujesz i podobieństwo polega na wyglądzie zewnętrznym i wewnętrznym.

@mentari @Szalom Niech jeszcze zakażą jedzenia mięsa to będą mogliby protestować przeciwko likwidacji miejsc pracy w rolnictwie i przemyślne mięsnym XD

Poza tym skoro chcą się pozbyć aut spalinowych to powinni się cieszyć, że fabryki likwidują produkcję silników, bo to przyśpieszy ten
@Chris_Karczynski Nagła likwidacja fabryk aut spalinowych nie przyspieszy procesu. Spowoduje większe bezrobocie i biedę w rejonie.

Natomiast powolne przekształcenie fabryki aut spalinowych w elektryczne/hybrydy/wodór pozwoli na zachowanie miejsc pracy.

Przypominam, ze na przekształcenie produkcji ma się 12 lat, jeżeli zakaz zostanie wprowadzony w życie w terminie w którym jest przewidziany.

12 lat. Dużo czasu. Brzmi lepiej niż „zwolnić wszystkich już teraz będzie super” xD
@Chris_Karczynski: #!$%@? jakie gówno argumenty xd równia pochyła i jakieś #!$%@? o chochołach typu mięso

masz jakieś źródło, albo przynajmniej dobry argument, że automotive zwalnia ludzi bo za 12 lat nie będzie silników spalinowych, czy będziesz kolejne fikołki popełniać? Rynek elektryków się znacząco powiększa z roku na rok, i to nie przez lEwaCkĄ UE czy RAZEM, tylko przez wybory konsumenckie, ale oczywiście jak według każdego chłopca roztropka z wykopu jak ty,
zwalnianie ludzi z fabryki samochodów w 2023 r.


@mentari: @Reezu Przecież oni to robią - przekształcają fabryki samochodów spalinowych w fabryki samochodów elektrycznych i to sie nie wiąże z takimi cięciami w ludźiach. Ale w artykule jest mowa o zwolnienaich z fabryki silników, nie fabryki samochodów która akurat już im w tym wypadku nie będzie potrzebna.
A co do samej daty to już od dłuższego czasu koncerny motoryzacyjne płacą kary, za
Rynek elektryków się znacząco powiększa z roku na rok, i to nie przez lEwaCkĄ UE czy RAZEM, tylko przez wybory konsumenckie,


@Szalom: Gdyby tak było to nie byłoby zakazów, dopłat itd. tylko byłoby naturalne przejście przecież ze spalinowych na elektryczne. Jak wchodziły auta spalinowe to chyba nie było zakazów używania koni czy dyliżansów.
teraz aut spalinowych będzie coraz mniej, pewnie będą coraz droższe i dłuższe czasy oczekiwania, więc ludzie będą kupować
lewaki protestują przeciwko problemom które sami stworzyli, stare.

Poczekajcie aż się dorwą do rządzenia u nas, będziecie dopiero się śmiać


@Mrbimbek: o jezu oby nie, wszystkie ręce na podkład i razem głosujmy na pis!!!
Uważam, że w pierwszej kolejności Niemcy będą dbać o zatrudnienie w Niemczech i tam ludzie utrzymają pracę, bo tam faktycznie będą produkować elektryki w miejscu spalinówek i to już się dzieje.


@Chris_Karczynski: akurat Niemcy w tym koncernie już mają #!$%@? do gadania hehehhehe
@Tymajster: Jak było napisane wyżej nie za 12 lat tylko już teraz xD Trzeba być oderwanym od rzeczywistości, żeby myśleć, że w 2035 roku ktoś wciśnie magiczny guzik i wszystkie fabryki się ze spalinowych samochodów nagle przełączą na elektryki.
Koncerny już od kilku lat są zmuszane przez UE, żeby sprzedawać jak najmniej samochodów spalinowych, stąd nie ma potrzeby, żeby utrzymywać tyle fabryk silników.
@Satyr: Nigdzie nie powiedziałem tego że firmy będą inwestować do 2035 roku, prosiłem tylko o dowód że te konkretne zwolnienia są przez tę ustawę, a nie przez to że automotive zdycha trochę w ogóle, przez eldorado lat 2010-2020 kiedy plany sprzedaży, słupki i wykresy pięły się w górę, i branża myślała że sky is the limit, ale wszystko się zesrało w 2020 roku, a potem jeszcze raz 2022 z wiadomych przyczyn,
@Szalom: @mentari: @Rezu: Temat dla mnie mało interesujący, ale jeśli myślicie że 12 lat to dużo czasu na restrukturyzacje dla międzynarodowego korpo to nawet nie wiecie jak się mylicie.
Swego czasu pracowałem jako Software Engineer w branży automotive, gdzie projekt jednego ECU dla jednej popularnej marki samochodów trwał 9 lat. Potrafię sobie wyobrazić, że kwestie organizacyjne projektu zaczęły się jeszcze kilka lat wcześniej.
Poza tym jak już ktoś wspomniał
@Szalom @Reezu: ewidentnie nie macie pojęcia o rynku Automotive.
Niedługo wchodzi euro 7 które zarżnie spalinówki i o tym się pisze od lat. Potem zakaz homologacji jakichkolwiek spalinówek żeby dobić to co się zmieści w EURO7.
Samochód elektryczny ma inne podzespoły niż spalinowy, składa się z mniejszej ilości części więc trzeba mniej operacji montażu. W Bielsku montują głowice i silniki spalinowe, jest to montaż skomplikowanych mechanizmów i tego nie da się
@Szalom: chłopie, post OPa dotyczył nie tego konkretnego zwolnienia, tylko hipokryzji razemków. I udało mu się tę hipokryzję pokazać, ponieważ razemki zgrywają na tej fotce obrońców pracowników branży automotive jednocześnie popierając działania, które znaczną cześć tych pracowników zmuszą do przebranżowienia albo bezrobocia.
@Reezu

Natomiast powolne przekształcenie fabryki aut spalinowych w elektryczne/hybrydy/wodór pozwoli na zachowanie miejsc pracy.


Nie zastąpisz miejsc pracy 1 do 1 w fabrykach aut elektrycznych.

Przypominam, ze na przekształcenie produkcji ma się 12 lat, jeżeli zakaz zostanie wprowadzony w życie w terminie w którym jest przewidziany.


Przypominam że jesteś tęczowym przygłupem a nie dyrektorem FCA więc może dopij swoje sojowe late zamiast instruować kogoś jak ma prowadzić firmę.
@Chris_Karczynski: ilu się tutaj (wybierz sobie modne słowo na określenie tych ludzi) zebrało to głowa mała. Wizja świata forsowana przez Lewice to utopia, ale najgorsze, że ludzie o podobnych poglądach w tę utopię wierzą, co pokazują doskonale tu komentarze. Oni serio myślą, że z dnia na dzień można przestawić produkcje silników spalinowych na elektryczne XD No brak mi słów by objąć tę głupotę i ignorancję. To jest długi proces i będzie
@Tymajster: ty i te wykopki wyżej co pisały podobnie - idźcie i powiedźcie dyrektorom tych fabryk, że są głupi i nie opłaca się zwalniać nikogo teraz, bo jeszcze 12 lat mają xD tacy z was geniusze to pewnie wam dadzą posadę dyrektora, skoro tyle wiecie na ten temat xD
@marv0oo: odwal się ode mnie. Ja nie mam zamiaru doradzać żadnym firmom.
Po prostu szydzę z idiotycznych przytyków w stronę Zandberga, bez ładu i składu. Rzucanie losowe gównem.
@Tymajster: z czego ty szydzisz? Z tego, że Razemki popierały zakaz produkowania aut spalinowych i przez to zakłady zajmujące się produkcją silników do tych aut, robią redukcję. I wykazałeś się ignorancją, bo uwaga - taki proces nie trwa kilka dni, tylko kilka LAT. Więc te twoje "bo to za 12 lat" to sobie możesz wiesz gdzie wsadzić xD
No chyba że jesteś geniuszem zarządzania i przerobisz te wszystkie fabryki silników spalinowych