Wpis z mikrobloga

Mirki i miruny mam taki problem z angielskim że jest używany do komunikacji z klientem ale jako programista nie mam takiej potrzeby za często żeby bezpośrednio rozmawiać z klientem, co jakiś czas postanawiam że w końcu nauczę się porządnie angielskiego i wszędzie wychodzi mi poziom b2, biorę lekcje z lektorem, rozmawiamy swobodnie ale i tak mam blokadę w pracy i strach przed rozmowami o prace, co byście poradzili? Może jakiś kurs? Chciałbym zakończyć ten etap „ciągłego” dokształcania się z angielskiego
#programowanie #programista15k #angielski #angielskizwykopem
  • 18
@IronHeisenberg1939 pracuj nad pewnością siebie, zagadaj na ulicy, skomentuj pogodę.
angielskiego możesz się nauczyć konsumując treści po angielsku( YouTube, filmy, seriale, książki, internet) ale mówić nie nauczysz się bez robienia tego. jeśli nie będziesz się wypowiadać to będziesz miał mało aktywnego słownictwa
@IronHeisenberg1939:

mam blokadę w pracy i strach przed rozmowami o prace, co byście poradzili?


Miałem identyczną sytuację,

jeżeli masz możliwość pogadać od czasu do czasu z kimś po angielsku na luźne tematy to zacznij to robić. mi bardzo to pomogło gdy mogłem z kimś w firmie pogadać na luźie bo normlanie to miałem totalną blokadę i zapominałem języka w gębie, teraz po tym wszystkim nie mam totalnie oporów gadać po angielsku.
@IronHeisenberg1939: oczywiście będzie to zależeć od projektu. Czasem się nie da po prostu. Ale czasem można się samemu wystawić na front trochę.

Ja w pierwszym projekcie gdzie był w końcu angielski dukałem, brakowało słów, nie rozumiałem jak była słaba jakość rozmów. Dostałem jakieś bugi do zrobienia, nie rozumiałem w ogóle tematu i siedziałem godziny z biznes analitykiem na zrozumieniu tego co jest do zrobienia. Kupa stresu na początku.

Z nieoczywistych rzeczy,
@IronHeisenberg1939 zazwyczaj ludzie, którzy nie są nativami nie czepiają się innych o znajomość języka. Pracuje z Francuzami, którzy używają tylko present simple. Czasem nie wiadomo czy coś zrobiło czy coś robią czy dopiero będą, ale co tam. Jest kilka ciekawych kanałów na YT, między innymi BBC learning english. Oglądaj, powtarzaj. Ale mowy nauczy Cię codzienność. W mojej pierwszej pracy miałem kontakt z klientem po angielsku, więc było ok. W kolejnej niestety polski
@IronHeisenberg1939: kurs tu już aż tak nie pomoże tj. możesz sobie wziąć zajęcia z lektorem, który np. specjalizuje się w przygotowaniu do rozmów o pracę itp., co zawsze chociażby zwiększy pewność siebie, ale generalnie są to sytuacje, gdzie finalnie i tak lęk trzeba przełamywać.

Jak nie masz różowego i duże miasto to łatwo możesz ustawić się na piwo z kimś anglojęzycznym np. na tinderze - takie dwie godziny bez wytchnienia to
@IronHeisenberg1939: z własnego doświadczenia: Anglicy są wyrozumiali i przede wszystkim mili, rozumieją, że nie jest to Twój podstawowy język,a sami nie znają innych, więc uważają Cie po prostu za mądrego. Jeżeli zrozumiesz, że nikt Cię nie ocenia za to jak mówisz, zaczniesz się lepiej dogadywać.
ja jak wiedziałem że będę miał rozmowy o pracę po angielsku to znalazłem jakiegoś discorda do nauki angielskiego gdzie ludzie sobie po prostu gadają. Wchodzisz tam, znajdujesz jakiś kanał i rozmawiasz. Mi to dużo pomogło