Wpis z mikrobloga

Zachorowałem, dostałem zwolnienie na 2 tygodnie (trochę na wyrost bo nie wiedziałem jak długo będę chorował), po tygodniu wyzdrowiałem, więc wróciłem do pracy. Pytam HR co z tym fantem zrobić. Oni że spoko, mogą mi anulować tydzień chorobowego w systemie, ale żebym uważał przez ten ostatni tydzień, bo nie będę miał ubezpieczenia przez ten tydzień jak jestem oficjalnie chory (w sensie gdybym np. miał wypadek w drodze do pracy, ale i tak chciałem pracować z domu).

Czy moja firma właśnie chce zrobić cebula deals, żeby służba zdrowia płaciła za mój 1 tydzień pracy? xDDD

#pracbaza #prawopracy #sluzbazdrowia (ale w #niemcy)
  • 54
@Folmi: O dziwo nie.
https://www.haufe.de/personal/arbeitsrecht/arbeiten-trotz-krankschreibung-was-ist-erlaubt_76_397212.html
https://www.arbeitsrechte.de/arbeiten-trotz-krankschreibung/
https://www.allianz.de/recht-und-eigentum/rechtsschutzversicherung/arbeitsrecht/arbeiten-trotz-krankschreibung/

Praktycznie kazda strona to podaje, ale osobiscie nigdy nie testowalem :D
@BozenaMal
Zakladajac ze OP serio wyzdrowial? Jak w gre wchodza diety/kilometrowki/dodatki to przebitka moze wynosic pare ladnych stowek. Ludzie maja tez w pracy terminy, wiec moze chce sobie zaoszczedzic nerwowki i nadgodzin pozniej ;p
@NexciaK:

Pracownicy nie są ubezpieczeni, gdy pracują pomimo przebywania na zwolnieniu lekarskim – to również uporczywy mit. Ani ubezpieczenie zdrowotne, ani ustawowe ubezpieczenie wypadkowe nie jest naruszone, jeśli pracownicy są na zwolnieniu lekarskim i nadal chodzą do pracy.

A to ciekawe, czyli mój HR powiela ten mit.

Ale mi bardziej chodzi o to, kto płaci za moją pracę - firma czy służa zdrowia, w Polsce to by nie miało znaczenia, bo
@NexciaK: Ok, czyli żadnego cebula deals nie robią, bo tak czy siak sami płacą za chorobowe. Jedyne co można im zarzucić to, że nie ogarniają prawa dt. ubezpieczenia, ale to mi akurat niczego nie zmienia. Temat można zamknąć ( ͡º ͜ʖ͡º)