Wpis z mikrobloga

No mega dawno nic na wykopie nie pisałam (od czasu wprowadzenia wykop 2.0...), ale czas znów spróbować i przekonać się, czy powiadomienia na telefonie działają xd

Oto przed Wami, Mirabelkami i Mirkami, projekt ogrodu ze stawem kąpielowym. Co to jest staw kąpielowy zapytacie? A to jest takie połączenie basenu kąpielowego ze stawem. Mamy tutaj dwie części: głęboka, rekreacyjna i otaczająca ją strefa płytka, regeneracyjna, w której rosną rośliny. Rośliny wodne oraz żwir w tej części filtrują wodę, przez co woda utrzymuje lepszą jakość i można zastosować słabsze filtry do wody lub nawet nie trzeba ich stosować wcale.

No a poza tym ogród jest dość nowoczesny, dla starszego małżeństwa z dorosłymi już dziećmi. Dużo tu miejsc do wypoczynku, relaksu, jest sauna w piwnicy, ogromne okna z wyjściem na taras lub pomost. Przyjemnie.

Jeśli chodzi o rośliny to jak na mnie dużo tutaj egzotyki. Właściciele ogrodu zajmują się zawodowo sprzedażą roślin, stąd poprosili o konkretne gatunki: dęby czerwone, tulipanowiec, ambrowiec, hortensje bukietowe. Ale uzupełniam je o rodzime graby, kalinę, śmiałka, jarzębinę i udało się jakoś zachować równowagę :3

Jeśli potrzebujecie porady związanej z ogrodnictwem to piszcie śmiało w komentarzach!

A tutaj moja stronka internetowa:
www.dariakostaniak.com

#ogrod #ogrodnictwo #poznan #chwalesie #budujzwykopem #rosliny #projektowanie
Pobierz kjut_dziewczynka - No mega dawno nic na wykopie nie pisałam (od czasu wprowadzenia wy...
źródło: 1. Koncepcja zagospodarowania ogrodu
  • 38
@kjut_dziewczynka: Projekty ogrodów w pytkę :D A jak ugryźć temat projektu na dom? WIem że można gotowca kupić i bajo, ale mam dwa pytania:
1. Mam stary drewniany dom do remontu który chciałbym rozbudować, trzeba projekt? Kto to robi? Jak to ruszyć? Jest sens czy lepiej odpuścić bo za duże koszty?
2. Stawiam obok od zera ale według własnej koncepcji (układ pokojów, wystawa, bryła) mam wizję jak to chciałbym żeby wyglądało,
@kjut_dziewczynka: jaki to ma sens istnienia? Fajnie wyglada ale każdy kto cokolwiek miał wspólnego z woda i żywymi roślinami wie ze to jest strasznie ciężkie do zrealizowania.
Jeżeli są rośliny to nie może być chemii w wodzie, a będzie robactwo. Dodatkowo rośliny rosną i łapią glona, wiec bez wymiany wody i czyszczenia zbiornika sie nie obejdzie. Takie wizki są fajne tylko na zdjęciu bo w praktyce to będzie bajoro o mętnej
@kjut_dziewczynka: Budowalem taki staw, a innym się zajmowałem. Nie polecam. Super na początku wygląda, ale w bajki że to samowystarczalny ekosystem, to może mały książę wierzyć. Syf i malaria ogółem. Jak ktoś jest na emeryturze i mam czas i chęci, to spoko. Inaczej nie.
@picasssss1 taki staw to nie jest tradycyjny staw tylko zbiornik o specjalnej konstrukcji, również gdy chodzi o podłoże, które również filtruje wodę. Rośliny które w nim rosną to też nie są przypadkowe gatunki, tylko takie które mają właściwości fitoremediacyjne
@Huannn dużo zależy od tego, czy został poprawnie zaprojektowany i zrealizowany. Stosunek wielkości części regeneracyjnej do kąpielowej musi być odpowiedni. Podłoże w którym rosną rośliny to odpowiednie warstwy różnego kruszywa mineralnego, które też filtruje wodę. Do tego trzeba też dobrać odpowiednie filtry i pompy. Staw kąpielowy bez filtrów może istnieć tylko gdy jest bardzo duży (czyli nie w przypadku tego projektu - tu będą filtry)
@MalowanyPtak hmm szczerze powiem że przez tyle lat projektowania ogrodów poznałam mnóstwo ludzi o bardzo odmiennych spojrzeniach na to jaki jest "ogród marzeń". Dla niektórych to jest trawnik koszony co trzeci dzień, dla innych to są chaszcze do pasa. Jeśli ktoś lubi naturę i kąpać się w jej otoczeniu to czemu nie staw kąpielowy. Pod warunkiem oczywiście że są pieniądze na jego budowę i późniejszą pielęgnację