Wpis z mikrobloga

Pierwszy raz mam styczność z MacOS. To co tam się dzieje, to jest jakiś żart XD może to ja robię coś źle, chciałbym w to wierzyć

Uznałem, że skoro leży mi MacBook kupiony po okazji to się pobawię, a MacOSa potraktuje jak stabilnego linuxa - nic bardziej mylnego, jest jeszcze gorzej.
Potrzebuje laptopa z dobrą matrycą do internetu i pdf, nic więcej. Nawet to nie działa jak trzeba XD
Przykłady?
Safari. Natywna przeglądarka. Na początku nie działały posty na fb. Ładował posty, ale scroll do tych postów już nie. Druga sprawa - nie da się wkleić obrazka do postu/wiadomości. Nie i ch*j, wrzuca samo URL. Internet przeszukany, ludzie też mają taki problem i co? g*wno, niema rozwiązania.

Ściągam operę której używam na Linuxie i W10. Fajnie, tam wszystko działa. ALE! po wyłączeniu opery gubi cookies więc loguje się ciągle od zera. Opcje prywatności, inne cuda, nic nie pomaga. Na Chrome dokładnie to samo. Też nikt nic nie wie.

Także już jest dobrze XD na moje szczęście z miejsca miałem boot campa więc w pracy siedziałem sobie na W10 jak człowiek bo konfiguracja zajęła zawrotne 5 minut.

W ogóle po przesiadce z W10 ten system jest turbo nieintuicyjny. Ku*wa, wyłączenie aplikacji krzyżykiem? ha! musisz wyłączyć w doku. Ściąganie czegoś nawet przez appstore - spadaj, i tak się wyloguje po kilku minutach i wszystko szlak trafi. Głupi ctrl/command trzeba zmapować bo jest w super intuicyjnym miejscu.

A, no i te zachwalanie gładzika. Kuu*wa. Przeciąganie podwójnym kliknięciem czy cokolwiek to też jest super intuicyjne by to włączyć, bo na logikę w opcji gładzika tego niema. Gesty, tak mocno zachwalane to miałem w dellu z 2012 roku, tyle że tam mogłem je rozbudować. Na koniec responsywność tego gładzika na poziomie thinkpada t440 ale to może kwestia rocznika maca.

Tak to spoko. Jak na 5 generacje intela nie muli w internetach, wentylator włącza się dosyć rzadko. System chodzi na oko lepiej niż taki 2570p na W10 co ma znacznie mocniejsze CPU. Ekran totalny kozak jeśli chodzi o laptop 12-13 cali, a trochę tych złomów z IPSem miałem. Klawiatura fajna, trochę jak na 2570p którego mam obok. W magsafe jestem zakochany, pierdoła a cieszy. Sam design MacBooków to wiadomo, topka.

Ale z tym systemem to po prostu nie mogę XD kupiłem go na próbę myśląc, że na stałe przeniosę się na M1. Jednak z takimi pierdołowatymi problemami na które niema odpowiedzi (a na quorze mają użytkownika za kompletnego debila i #dziwneumniedziala ) naprawdę ciężko się przekonać. Wierzyłem po cichu, że kilkuletnie i5 po prostu daję dupy ale nie - cyrki to dopiero ludzie zgłaszają na makach m1/m2.
Ostatnią deską ratunku traktuje downgrade systemu - używam iOS, wiem jak to bywa z najnowszymi systemami apple, zawsze coś.

Miałem nie pisać ale XD serio, MacOS to mój zawód roku a mamy dopiero luty. Szukałem przy okazji zamiennika x240 dla #rozowypasek i pomyślałem w pierwszej chwili o maku, ale nie mam śmiałości ją ładować w taką minę..

#macos #apple #macbook #laptop
  • 44
@getin: I elegancko. Przerobiłem ze 20 thinkpadów i jak by naturalne wydawało mi się, że koniec końców przejdę na Macbooka. Tymczasem :)
Na DTR w domu też W10 strong. W wersji LTSB jak wgrałem lata temu tak nie ruszam tam nic, zawsze fruwa.
@pekak: Tak a na koniec przejechany przez samochód. Ten mit cudowności touchpada to sorry, ale powinien upaść dekadę temu zaraz za wsparciem multitouch w gładzikach windowsa. To nie jest kwestia przyzwyczajenia, po prostu po przesiadce z wszelakich biznesówek czy nawet gaminga tutaj niema jakiegoś wow. Ale na to się nie nastawiałem, bardziej zależało mi na OSie który trochę zawiódł.
@scdt: w sumie niewiele wad z mojego punktu widzenia opisałeś. FB mnie nie interesuje, do skrótów klawiszowych szybko się przyzwyczaiłem (a używam i Win, i Mac zamiennie), wyłączanie apek to nie problem wielki wg mnie. Gładzik? Najlepszy na rynku.
@scdt: kwestia zmiany pewnych przyzwyczajeń (lub nauka nowych) + trochę modyfikacji systemu pod siebie i jest ok (i piszę to jako osoba używająca Windowsa i Maca jednocześnie).
@thority: Nie wiele, bo po tych kilkudniowych przebojach z głupią przeglądarką ostawiłem go w kąt i wystawiłem na portale. Z jednej strony nie chce kombinować, z drugiej chciałem spróbować. Wyszło klasycznie.
Dalej nawet nie próbuje, skoro takie głupoty nie działają jak powinny. FB to pół biedy, ale messengera jednak używam. To jest niby detal, jednak nie będę ściągać każdego obrazka z osobna i wrzucać. Poważnie, w pewnych miejscach to czułem się
@thority: Możliwe, choć bawię się czasem linuxem dla sportu i szybko mi to przychodzi. W maku czarę goryczy przeważył fakt, że na te drobne usterki niema rozwiązania. Na windowsa, linuxa zawsze coś się wymyśli, a tutaj nic. Wiesz, to jeszcze mak na intelu. Wcześniej uznałem że ok, pewnie stary złom czegoś nie rozumie a apple pompuje swoje układy. Tymczasem nie, na układach appla wcale różowiej nie jest.
@Richtig_Piwosz: Dokładnie. Co ciekawe jak przechodziłem z androidów na iOS to było zupełnie inaczej, od razu mi przypadł do gustu. Dzisiaj nie wyobrażam sobie wracać na androida. Sądziłem, że z makiem będzie podobnie ale nie, #!$%@? moment, szukanie wszystkiego po łebkach. Ten spotlight jakoś ratuje sytuacje.
@scdt: ja zrobiłem jakieś pół roku temu przesiadkę z 4 letniego thinkpada na 9 letniego macbooka i całkiem sobie chwale.

Dwóch rzeczy mi brakuje. Klawiatura w MacBookach jest taka se no i brak trackpointa.

Touchpad T480 (miałem wymieniony na szklany) bez porównania lepszy na MacBooku. Matrycy nawet nie będę porównywał bo wiadomo ze retina.

Obecnie używam obu. Macbooka w domu, thinkpada bardziej w pracy i każdy z nich jest najlepszy w
@scdt: Jak ktoś mi daje coś do zrobienia na MacOS albo iOS to dostaje k***cy. Wszystko tak nie intuicyjne, tak źle ponazywane i poukrywane że każda czynność to googlowanie. Ale osoby z tego korzystające też uzywają tylko worda i potrafią się do WIFI połączyć
@MercedesBenizPolska: O, to podobnie. Przesiadając się z np 8 gen intela na 4 czy tam 5 sądziłem, ze Mac mocno oberwie wydajnością ale o dziwo nie, działa to pewnie wszystko bez żalu. Jedynie co, to faktycznie zamula go lekko pełne skalowanie ekranu. Taki x240 czy x250 z W10 chodzi wyraźnie ciężej w 2022. Pod tym kątem Mac starzeje się wolniej.

Szczerze, też mi bardziej pasi klawiatura w TP, aczkolwiek wizualnie applowa
Próbowałem zostać z jednym kompem ale się nie da. Choćby dlatego ze jak rozwale matryce w thinkpadzie to wymiana 250 a w starym MacBooku 2000. No i nie wyobrażam sobie zostawić takiego nowego macbooka za 8k w samochodzie na mrozie czy upale a thinkpada mogę śmiało tam zostawić.


@MercedesBenizPolska: i to jest najlepsze podsumowanie. Po prostu MacBook to nie jest komputer do pracy tylko zabawka. A sprzęty biznesowe to są woły
@scdt: Ja z całej gamy thinkpadów przesiadłem się  na maca i... jak czasem siadam to thinkpada to się dziwię, że mogłem na tym pracować. Nie wiem skąd te twoje problemy z Fb, opera czy Safari. Pierwsze słyszę. Zamiana controla z commandem to 2 min roboty. A touchpad? Kurna, ja już nie mogę na myszce pracować :D

I to co lubię w macu to to, że trochę czuję się jak na Linuxie,
Ten mit cudowności touchpada to sorry


@scdt: touchpady w thinkpadach są plastikowe, zespolone z obudową, wycierają się, lipa
trochę lepsze, szklane, są w hp/zbookach, plus przyciski fizyczne, konfigurowalne
macbook dobra tafla, responsywne, trochę jednak braku przycisków, coś za coś
Ku*wa nie ściągnę tego OSa. Co tu trzeba wyłączyć by ten zasrany Mac nie wylogowywał się po godzinie gdy coś pobiera? automatyczne wylogowywanie wyłączone, wygaszanie ekranu na nigdy. Serio, mam znowu go przełączać na W10 i tam ściągać dmg?