Wpis z mikrobloga

Mam małą robótkę elektryczną, mianowicie muszę podpiąć ~ 15 lamp pokojowych. Problem w tym, że gość zaoszczędził na kablu i puścił wszędzie 3x1.5, i chce zrobić lampy na podziale. W włączniku PE z lamp ma wpięte jako fazowy do sterowania na sufit. Widziałem, że zakupił same plafony plastikowe prawdopodobnie 2 klasa ochronności, więc PE nie jest tam wymagany, ale z drugiej strony to "nowoczesne" budownictwo więc prawo mówi, że musi być tam przewód ochronny (są to pokoje na wynajem). Mam 3 opcje 1) zrezygnować z tej roboty, ale na pewno znajdzie się ktoś kto to podepnie tak jak jest (wspominał że sam by to zrobił, ale nie ma czasu)
2) Zakupić włączniki 1klawiszowe i wymienić te istniejące (PE zrobić tak jak być powinien). Powiedzieć jemu, że inaczej nie będzie bezpiecznie.
3) Zrobić tak jak gość chce. Zważywszy na to, że 2 klasa ochronności nie wymaga PE, a w przyszłości ktoś będzie mógł zamienić to z powrotem
Co wybrać?

#elektryka #elektryki
  • 11
@jalop: źle zrozumiałeś, ja mam taką "ofertę" od gościa. Jakie znaczenie tutaj ma moc lampy? Dobry elektryk porozpinał by to w włącznikach i zrobił lampy bez podziału. Ja chcę zorientować się czy będzie to dobrze jakbym zrobił to co on chce. Jestem jeszcze "młody" w zawodzie, każdy kiedyś zaczynał. Teraz jest możliwość zapytać się jakichś bardziej doświadczonych elektryków więc z tego korzystam, zamiast odwalić jakieś g*wno.
Z tego co kojarzę to
@slavkowsky teraz już wiem że nie bardzo mam wyjście. Więc dokupię 1biegunowe i zamienie żeby było PE, albo jak bardzo będzie chciał mieć podział to termokurcz....( ͡° ͜ʖ ͡°) Montowałeś takie plafony kiedyś? Jak to wychodziło by cenowo? 15zł/szt nie przerazi człowieka?

@jalop widzę, że elektroda motzno ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Właśnie nie raz widziałem tych "dobrych elektryków" z kwalifikacjami którzy pracują w PGE,
@jalop: Napiszę ci 3 raz - JA TO PODPINAM i biorę za to kasę, klient sam udawał elektryka i zrobił okablowanie. Teraz przeanalizuj jeszcze raz. Jak termokurcz może być babolem? On służy do oznaczenia dla innych, że ten przewód jest "fazowym". Elektrodą wali od ciebie z daleka, 0 pomocy, żadnych informacji żeby zrobić tak i tak, tylko WEZWIJ ELEKTRYKA, lampa z czarnej listy
@Pajonkek rozumiem, że klient chciał zaoszczędzić na fachowcu a teraz szuka jelenia który wyprostuje jego niekompetencję. Zrobisz jak uważasz bo jedni wolą robić by było a drudzy jak ma być, twój wybór. Co do ceny serio poniżej 20zł masz zamiar brać? szczerze 50zł za lampę z wyłącznikiem to i tak jest niedrogo.
@sberatel: włączniki są już zamontowane, ale będę musiał je zdemontować i założyć jednobiegunowe, żeby był już ten PE normalnie. Wydawało mi się, że 20zł od zwykłego plafonu to jest już górna granica. Właśnie widzę, że nie da się zrobić żeby był "wilk syty i owca cała", więc będzie musiał mieć 3 lampy w pokoju na jednym włączniku ()