Wpis z mikrobloga

Jedną z najbardziej znanych i intrygujących ciekawostek z dziedziny fizyki kwantowej jest Zjawisko tunelowania.

Zjawisko tunelowania oznacza, że cząstka kwantowa, taka jak elektron, może przenikać przez potencjał energii, który normalnie by ją zatrzymał. W fizyce klasycznej, cząstka nie mogłaby przeniknąć przez takie bariery, ale w fizyce kwantowej jest to możliwe, ponieważ cząstka może być jednocześnie w kilku miejscach jednocześnie.

Tunelowanie jest wykorzystywane w wielu dziedzinach, takich jak elektronika kwantowa i jądrowe reaktory jądrowe. Jest to też ważne dla zrozumienia procesów chemicznych, takich jak reakcje jądrowe i radioaktywność.

#ciekawostki #fizyka #fizykakwantowa
Chicoxxx66 - Jedną z najbardziej znanych i intrygujących ciekawostek z dziedziny fizy...

źródło: temp_file.png2863517998967500373

Pobierz
  • 40
@KaczuH: Zawsze mnie zastanawiało, skoro cząstka nie ma ustalonej pozycji przed pomiarem, tylko rozkład prawdopodobieństwa tej pozycji, to czy "z punktu widzenia cząstki" przestrzeń nie jest płaska? Albo w ogóle nie istnieje? Jestem totalnym laikiem i pewnie gadam głupoty, ale tylko tak mogę to zjawisko objąć rozumiem :)


Cząstka ma pozycję. Jedynie my nie potrafimy jej określić.

Więc matematycy dobrali się do danych i na ich podstawie (bez zrozumienia) wysnuli sobie
@jeanpaul

Gdyby udało się opanować zjawisko tunelowania... wówczas zimna fuzja jądrowa stoji otworem.

Ale żeby do tego doszło to fizycy muszą porzucić klasyczne myślenie o Modelu Standardowym i MK zacząć tworzyć prawdziwa Teorię Pola wychodząc od równań Maxwella.

wówczas tunelowanie kwantowe nie będzie paradoksem a naturalną konsekwencją lokalnego rozkładu pól i rezonansów..
Gdyby udało się opanować zjawisko tunelowania... wówczas zimna fuzja jądrowa stoji otworem.


@Pan_krecik: diody z mojego przykladu potwierdzaja, ze zjawisko zostalo opanowe.

wówczas tunelowanie kwantowe nie będzie paradoksem a naturalną konsekwencją lokalnego rozkładu pól i rezonansów..

Nie jest paradoksem jest, jest "namacalnym" potwierdzeniem teorii.

wówczas zimna fuzja jądrowa stoji otworem.

Nie wspominajac o perpetum mobile ( ͡º ͜ʖ͡º)
jaka jest prędkość wysyłu tej informacji między tymi miejscami tej cząstki? nieskończoność?


@aczutuse: nie wiem, ale nie jest możliwe przesyłanie informacji z nieskończoną prędkością, a przynajmniej na chwilę obecną jest wiadome, że ogranicznikiem tym jest prędkość światła w próżni
@Joorkan nie umiem odpowiedzieć na to pytanie. Nie sądzę, że wogóle istnieje jednoznaczna odpowiedź.. To zagadnienie raczej leży w obszarze metafizyki i ontologii. Obecnie ciężko jest objąć rozumem zjawiska, które my obserwujemy w świecie kwantowym. Jeszcze długo ludzkość będzie się zastanawiać jak wygląda rzeczywistość z odwrotnej perspektywy..
z tego co wiem to nie masz racji. Ale nie dlatego ze czastka przebywa w wielu miejscach ale dlatego ze nie udowodniono tego o czym napisales. Tak samo nie udowodniono tego ze przebywa w wielu miejscach na raz. Moge sie mylic wiec jesli sie myle to wyprowadz mnie z bledu.


@karer: Masz rację. Powinienem raczej napisać: "to zależy od interpretacji". Nie starałem się interpretować tego co naprawdę dzieje się z cząstką
Cząstka ma pozycję. Jedynie my nie potrafimy jej określić.


Więc matematycy dobrali się do danych i na ich podstawie (bez zrozumienia) wysnuli sobie aksjomaty z dupy, a następnie zbudowani na ich podstawie mechanikę kwantową.


@Pan_krecik:

Wybacz ale mam wrażenie, że przykładasz "chłopski rozum" do tematu którego nie rozumiesz.

Np. zasada nieoznaczoności aksjomat polegający że nie można określić jednocześnie położenia cząstki i jej prędkości....to dla wyznawców MK jest dogmat.


A tak na
@titus1: Chodziło mu raczej nie o wykorzystywanie zjawiska a o to, że tunelowanie zachodzi podczas zderzeń jąder atomowych w reaktorach.

Aby zderzyć ze sobą dwa jądra atomowe trzeba pokonać znaczną barierę potencjału wynikającą z elektrostatycznego odpychania protonów. Gdy jądra atomowe zbliżą się na wystarczającą odległość może dojść do tunelowania i dalej do reakcji jądrowej.
@titus1
jest wykorzystywane w reaktorach jądrowych jako metoda kontrolowania ruchu neutronów i zwiększania efektywności reakcji jądrowej. Polega na wprowadzeniu neutronów do tzw. "tuneli" w jądrze reaktora, które umożliwiają kontrolowanie ich przemieszczania się i interakcji z jądrami atomów paliwa. W ten sposób można zwiększać wydajność reakcji jądrowej i poprawić bezpieczeństwo działania reaktora.
Zasada nieoznaczoności istnieje niezależnie od efektu obserwacji. Świat kwantowy nie jest elektromagnetyczny, jest falowy. Zasada nieoznaczoności wynika z falowej natury mechaniki kwantowej. Do czasu aż nie uda się znaleźć innego i lepszego opisu ruchu cząstek to zasada nieoznaczoności pozostanie z nami.


@KaczuH: A ja mam wrażenie że robisz z igły widły.
Jestem inż i na co dzień obserwuję jak prosty problem techniczny potrafi być rozdmuchany przez osoby z nastawieniem teoretycznym.

Zasada
@Pan_krecik:

Zacząłem pisać długi komentarz odpowiadając na twoje stwierdzenia. Wszystkie prawie uważam za błędne. Raczej nie uda się nam dojść do zrozumienia ale zamiast tracić czas na bezcelowe przerzucanie się argumentami bo "ktoś nie ma racji w Internecie" to chętnie poznam twój punkt widzenia.

Chcę się dowiedzieć gdzie dokładnie się nie zgadzamy. Nie jest to jakiś zabieg erystyczny z mojej strony. Naprawdę jestem ciekaw.

Wg Ciebie MK to niepotrzebnie skomplikowany twór.
Wg Ciebie MK to niepotrzebnie skomplikowany twór. Wszystkie zjawiska tłumaczy elektromagnetyzm (klasyczny). Zatem równania Maxwella itp. Jak zatem tłumaczysz problem który zapoczątkował powstanie teorii kwantowej: promieniowanie ciała doskonale czarnego i "katastrofę w nadfiolecie"?


@KaczuH:

Nie kwestionuję równań matematycznych MK a ich dosłowną interpretację. Trzeba pamiętać (a fizycy o tym zapominają) że matematyka nie opisuje rzeczywistości a jedynie tworzy model. Model który działa lepiej lub gorzej w konkretnych warunkach.

Weźmy np powszechnie
@Pan_krecik:

Nie kwestionuję równań matematycznych MK a ich dosłowną interpretację. Trzeba pamiętać (a fizycy o tym zapominają) że matematyka nie opisuje rzeczywistości a jedynie tworzy model. Model który działa lepiej lub gorzej w konkretnych warunkach.


Zgadzam się nauka, operuje na modelach. Fizycy jako społeczność naukowa pamiętają czym jest model/teoria naukowa. Generalizujesz trochę.

Weźmy np powszechnie znany wzór Prawo Ohma I = U/R jeśli go przekształcimy wyjdzie nam że rezystancja R zależy
@KaczuH:

Zasada Nieoznaczoności nie wynika z Boskich Praw (a przynajmniej nie bezpośrednio) a z trudności z zrealizowaniem pomiaru.


Tu wracamy do punktu wyjścia. Zasada nieoznaczoności wynika z mechaniki falowej. Każdej zasada nieoznaczoności istnieje niezależnie od błędu pomiaru nawet w dźwięku. Ogólna postać zasady nieoznaczoności jest związana z transformacją Fouriera. Serio sprawdź sobie. Na zasadę nieoznaczoności trafisz nawet w swojej teorii EM i nie wytłumaczysz jej błędami pomiarowymi.


Jeśli założymy ze wszystko
Częstotliwości ujemne istnieją, czy też wynikają z obliczeń matematycznych? Pytam, bo ciężko mi sobie to wyobrazić.


@Imienazw: Oczywiście że częstotliwości ujemne NIE ISTNIEĄ.
Chcesz powiedzieć że dane zjawisko może wystąpić rzadziej niż nigdy? xD
A inne, jeszcze rzadziej niż to poprzednie? xD

Takie "głupoty" wychodzą przy konwersji funkcji do dziedziny widma.

W ten sam sposób nie istnieje niezwykle popularna i pożyteczna liczba i = sqrt(-1).

Na tych przykładach pięknie widać że