Wpis z mikrobloga

Jedną z najbardziej znanych i intrygujących ciekawostek z dziedziny fizyki kwantowej jest Zjawisko tunelowania.

Zjawisko tunelowania oznacza, że cząstka kwantowa, taka jak elektron, może przenikać przez potencjał energii, który normalnie by ją zatrzymał. W fizyce klasycznej, cząstka nie mogłaby przeniknąć przez takie bariery, ale w fizyce kwantowej jest to możliwe, ponieważ cząstka może być jednocześnie w kilku miejscach jednocześnie.

Tunelowanie jest wykorzystywane w wielu dziedzinach, takich jak elektronika kwantowa i jądrowe reaktory jądrowe. Jest to też ważne dla zrozumienia procesów chemicznych, takich jak reakcje jądrowe i radioaktywność.

#ciekawostki #fizyka #fizykakwantowa
Chicoxxx66 - Jedną z najbardziej znanych i intrygujących ciekawostek z dziedziny fizy...

źródło: temp_file.png2863517998967500373

Pobierz
  • 40
w fizyce kwantowej jest to możliwe, ponieważ cząstka może być jednocześnie w kilku miejscach jednocześnie.


To stwierdzenie jest błędne. Cząstka nie przebywa w kilku miejscach jednocześnie. Na poziomie kwantowym posługujemy się prawdopodobieństwami. A te określa funkcja falowa. Jeśli rozwiążemy równanie Schroedingera dla prostego przypadku cząstki z barierą potencjału okaże się, że za barierą funkcja ma niezerową wartość. Oznacza to, że istnieje niewielka szansa, że cząstka znajdzie się za barierą.
@KaczuH: Zawsze mnie zastanawiało, skoro cząstka nie ma ustalonej pozycji przed pomiarem, tylko rozkład prawdopodobieństwa tej pozycji, to czy "z punktu widzenia cząstki" przestrzeń nie jest płaska? Albo w ogóle nie istnieje? Jestem totalnym laikiem i pewnie gadam głupoty, ale tylko tak mogę to zjawisko objąć rozumiem :)
To stwierdzenie jest błędne. Cząstka nie przebywa w kilku miejscach jednocześnie.


@KaczuH: z tego co wiem to nie masz racji. Ale nie dlatego ze czastka przebywa w wielu miejscach ale dlatego ze nie udowodniono tego o czym napisales. Tak samo nie udowodniono tego ze przebywa w wielu miejscach na raz. Moge sie mylic wiec jesli sie myle to wyprowadz mnie z bledu.
@Chicoxxx66

Funkcja falowa nie reprezentuje prawdopodobieństwa a rozkład natężenia pola elektromagnetycznego wywołanego obecnością i ruchem cząstki.

To dlatego w doświadczeniu że szczelinami - elektron ulega interferencji.
Tak na prawdę to nie elektron ulega interferencji tylko fala elektromagnetyczna którą wywołał swoim ruchem przechodzac przez szczeliny interferuje sama ze sobą....finalnie odchylając i deformując kierunek ruchu tego elektronu.
Wyjaśnienie eksperymentu z podwójną szczeliną jest własnie takie że kiedy "nie patrzymy", elektron przechodzi jednocześnie przez obie szczeliny, interferuje sam ze sobą i dlatego na detektorze powstaja proążdki interferencyjne.


@RandyBobandy: interferuje ze sobą fala prawdopodobieństwa, gdyby elektron występował na raz w wielu miejscach to sam by się od siebie odpychał ładunkiem i łamałby zasadę zachowania ładunku, masy i energii