Wpis z mikrobloga

Czy to normalne, ze terapeuta na jednym z pierwszych spotkan neguje to co mowię? Dopuszczam, ze moje postrzeganie rzeczywistości moze nie byc wlasciwe, ale zaslanianie sie "badaniami", ktore maja twierdzic inaczej, jest dla mnie cokolwiek niezrozumiale, zwlaszcza gdy nie podaje sie konkretow. W materii tak delikatnej i kruchej jak psychologia, sprowadzanie nawet podobnych przypadkow do sytuacji juz rzekomo przebadanych jest w mojej ocenie ignorowaniem pacjenta, tego co mowi i czuje. Guru polskiej psychologii Antoni Kępinski: przestrzegal by nie traktowac pacjenta jako kolejnego przypadku z ksiazki, ktory by przystawal do wzoru. Niestety moj terapeuta zdaje sie tego nie rozumiec (przedstawilem mu swoje watpliwosci).
#terapia #psychoterapia #psychologia #pytanie
  • 14
Ci wszyscy psychoterapeuci sami powinni się iść leczyć.
Ja tam bym zrezygnował. Szkoda czasu na takich. Kto ma Ciebie znać najlepiej jak nie Ty sam?
via Wykop Mobilny (Android)
  • 2
@John_Edgar_Hoover:

Czy to normalne, ze terapeuta na jednym z pierwszych spotkan neguje to co mowię? Dopuszczam, ze moje postrzeganie rzeczywistości moze nie byc wlasciwe

Czym innym jest negowanie poglądu politycznego, czym innym tego czy dana reakcja emocjonalna jest właściwa w jakiejś sytuacji, a jeszcze czym innym negowanie twierdzenia że obce służby próbują Cie zabić albo jedzenie jest zatrute. Sprecyzuj problem, bo póki co to może masz rację a może nie.
@John_Edgar_Hoover: Niestety sprowadzanie ludzi do książkowych przykładów u nich to norma, sam nie mogłem od.nich uzyskać pomocy, bo na siłę szukali jak mnie wsadzić do jakiegoś popularnego przypadku, a jak się nie dało to mówili, że dla mnie terapia nic nie da.
Czy to normalne, ze terapeuta na jednym z pierwszych spotkan neguje to co mowię?


@John_Edgar_Hoover: TAK, terapeuta musi negować to, co mówisz i nie wierzyć we wszystko. Skoro to psychologia i problemy psychiczne, to jasne że tak trzeba.

Dopuszczam, ze moje postrzeganie rzeczywistości moze nie byc wlasciwe, ale zaslanianie sie "badaniami", ktore maja twierdzic inaczej, jest dla mnie cokolwiek niezrozumiale, zwlaszcza gdy nie podaje sie konkretow


@John_Edgar_Hoover: pytanie jak to
@John_Edgar_Hoover:

Bardzo lakoniczny wpis. Podaj konkretnie co zanegował terapeuta.

Jeśli masz wątpliwości co do twierdzeń terapeuty, to poproś go by na następną sesję przygotował notkę o jakich badaniach mówił, lub podał tytuł książki czy artykułu w którym znajdziesz informacje źródłowe.
Dodać możesz, że to dla ciebie ważne, bo dotychczas sadziłeś inaczej i jesteś gotów uaktualnić swój osąd o wiarygodne źródła informacji, a te podane przez terapeutę są zbyt ogólne. Jeśli to
@10129: @Goglez: @heniek_8: @Tryt_on: mowiąc najogolniej chodzi o wyuczoną bezradnosc. Opowiadalem mu o roznych sytuacjach swojego zycia, w ktorych staralem sie, angazowalem, probowalem dzialac, lecz konczylo sie to podobnie: albo tym, ze nie zyskiwalem tego czego chcialem lub ludzie traktowali mnie interesownie. W odpowiedzi slyszalem od terapeuty, ze badania mowia, ze aktywizacja jest w stanie pokonac depresje (tak, bylem na CBT). Pytal mnie wtedy czy na pewno podejmowane
@John_Edgar_Hoover:
mam w subskrybowanych google podcasts coś takiego: "Strefa Psyche Uniwersytetu SWPS" i tam ostatni odcinek (dopiero zacząłem słuchać więc nie streszczę) jest o nurcie DBT w którym jest więcej akceptacji rzeczywistości pacjenta vs popychania do zmiany
może posłuchaj, może to coś dla ciebie?
Ostatecznie terapeuta uznal, ze ta forma terapii nie jest dla mnie i zebym poczytal sobie (sic! jak z tego internetowego mema) o innych nurtach, bo moze inny bedzie odpowiedni.


@John_Edgar_Hoover: No i to dobrze o nim świadczy. Nie trzymał cię na siłę, a ty zyskałeś wiedzę, że cbt najwyraźniej nie jest nurtem dla ciebie.

Ochłoń, odsapnij sobie i na spokojnie porozglądaj się za inną terapią. Jest w czym wybierać: Terapia schematów,
@John_Edgar_Hoover: To zależy też z czym masz problem. Niestety, lubią zasłaniać się badaniami i robić trędowatych z tych, u których jest inaczej, zamiast realnie pomóc. Jak jego cała działalność to było tylko "po prostuj próbuj do skutku bro, musi się udać", to najzwyczajniej gość jest do dupy, bo tyle to każdy może bez niego robić.

Ale odradzam też bawienie się w 40 nurtów terapii, bo tylko spowoduje to większe frustracje, stratę