Wpis z mikrobloga

@jan-palony w jaki sposób obniżenie raty kredytu jest mniej opłacalne niż skrócenie okresu kredytowania? To że bank zmniejszy Ci ratę nie znaczy, że nie możesz płacic więcej. Te dwie opcje są sobie rownoopłacalne pod warunkiem, że po zmniejszeniu raty nadal spłacamy tyle samo. I w przypadku zmniejszenia raty, dochodzimy do momentu w którym 1 nadpłatą spłacamy cały kredyt, bo np. wynosi ona 10zł przez pozostałe 10 czy 15 lat. Efekt jest taki
@husky83: Ja np. w citi mam wszystkie nadpłaty darmowe ile chce i kiedy chce. Jedynie jakbym chciał skrócić okres kredytowania to muszę aneks podpisać z nimi (150zł). Teraz jak mi zostało poniżej 20% kredytu to nie chce mi się bawić w aneksy ale wrzucam też oprócz raty jakieś mniejsze kwoty typu kilku k miesięcznie. Jak nie mam kasy to bank ściąga mniejszą ratę (bo te nadpłaty pomniejszyły) ale dorzucam sobie tak
@dawid-sobierajski: z ciekawości - masz ten filmik? bo to nie do końca tak działa. To prawda że możesz co miesiąc wtedy nadpłacać, ale pamietaj o tym ze odsetki są naliczane do końca okresu kredytowania. Jako przykład:

Kwota kredytu 300k, 30 lat, nadpłata 20k, skracamy okres kredytowania o około 6 lat. Mamy wtedy 280 tyś kapitału do spłaty, a odsetki bedą naliczane na 24 lata

W drugim przypadki nadpłacamy 20k, zmniejszamy rate
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@MatexN: @jan-palony: w mBanku mam tak że każda nadpłata oraz spłata całkowita są bez prowizji. Dodatkowo, przy nadpłacie i wybraniu opcji skrócenia terminu kredytowania nie jest potrzebny aneks. W sumie był to jeden z powodów dlaczego zdecydowałem się na mBank przy podobnych marżach w innych bankach.
@jan-palony ło ku...a, w znienawidzonym na wykopie mbanku mogę nadplacic sobie w każdym momencie nawet 5zl i zmniejszyć ratę. Jeśli nadpłata jest większa niż część kapitałowa raty to mogę skrócić okres kredytowania bez żadnych aneksów.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 4
Czytając dyskusje o wielkości rat mam wrażenie że wiele osób się gubi więc może komuś się to przyda:

Część odsetowka to zawsze jeden prosty wzór:
Pozostały kapitał * oprocentowanie * 1/12

Część kapitałowa dodawana jest do tego i różni się w zależności od tego czy macie raty stałe czy malejące, jeśli malejące to będzie ona stała i będzie wynosiła:

Pozostały kapitał / ilość miesięcy do końca spłaty

Jeśli macie ratę stałą to
ale tylko w opcji obniżenia raty kredytu, co zwykle wychodzi gorzej niż skrócenie okresu kredytowania.


@jan-palony:

wychodzi dokladnie tak samo, przy zalozeniu, ze chcesz splacic wczesniej i robisz wowczas regularne nadplaty..
Część odsetowka to zawsze jeden prosty wzór:

Pozostały kapitał * oprocentowanie * 1/12


@waszczek:

no wlasnie niekoniecznie :D

Rok w bankach ma czasem rozna ilosc dni, niz rok kalendarzowy - w sensie dla banku rok to np 360 dni :))

Czasem jest to liczone dokladnie w dniach, czyli np 28/365, 30/365 albo 31/365 w zaleznosci od ilosci dni w miesiacu..

ale w duzym przyblizeniu masz racje :)

Płacicie odsetki bo bank
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@sylwek2k: no fakt, chodziło mi o chyba najczęstszy przypadek gdy ktoś ma zmienna stopę (teraz pewnie w sumie koło 9%), poduszkę bezpieczeństwa i co miesiąc zostaje mu kilka k. Wtedy opłaca się nadpłacać niż to zbierać.
chodziło mi o chyba najczęstszy przypadek gdy ktoś ma zmienna stopę (teraz pewnie w sumie koło 9%),


@waszczek:

ale przy 9% na zmiennym i "wakacjach kredytowych" w tym roku, realne oprocentowanie jest na poziomie 6% (2/3 nominalnego) - wiec nawet na zmiennych mozna miec nizsze oprocentowanie niz na top lokatach w bankach na nowe srodki :)
@juhas99: A to jak brałem to mbank miał opcję spłaty całkowitej płatną ale to doradca kredytowy mówił, że robi się nadpłatę 99,99% i potem ostatnia rata się wylicza i zamyka się kredyt za free ( ͡° ͜ʖ ͡°)
U mnie różnica między citi a inną ofertą to było 30k ponad na kosztach całkowitych ale imo ten doradca miał jakieś specjalne układy z citi bo w innych bankach