Wpis z mikrobloga

Zależy ile tej nadpłaty chciałbyś zrobić? Jak robisz 5k nadpłaty i skracasz z 30lat na 10 lat to rata oczywiście wzrośnie.


@Kash: nie do końca rozumiem co tu opisujesz. Jak nadplacasz 5k i skracasz okres to odpadają ci ostatnie raty kapitałowe w kwocie sumarycznej 5k, jeśli przykładowo w uproszczeniu masz 5 ostatnich rat kapitałowych po 1000 zł to nadplacajac 5k skrocisz sobie kredyt o 5 miesięcy a nie 20 lat jak
Polecam pobawić się kalkulatorkiem:
https://finanse.uokik.gov.pl/kalkulator-zmiany-oprocentowania/

Przy czym wyliczenia nie zawierają kwot ubezpieczeń + opcja nadplaty pokazuje zaoszczędzoną kwotę spłacając dalej same raty.

Ogólnie to jeden pies czy skrocicie okres kredytowania i jednocześnie zostawicie ratę taka jaka była i jednocześnie zwiekszy się kwoaę kapitału w każdej racie, czy zrobicie nadplate, zmniejszy się rata ale różnice między stara rata a nowa będziecie co miesiąc wpłacać jako nadpłatę. Bezpieczniejsza jest opcja numer 2. Gdyby się
czy to sie oplaca przy stopach ujemnych?


@Daszekk: Co do zasady nie, jednakże pewnie większość kredytów hipotecznych nie jest użyta do generowania zysku. Musiałbyś mieć regularne podwyżki żeby w ogóle można było to rozpatrywać w ten sposób. Jeśli twoja wypłata jest stała, albo rośnie nieznacznie przy tak wysokiej inflacji to mimo wszystko lepiej zdjąć sobie ciężar rosnącej raty z barków.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@pietryna123: uzyta do generowania zyskow lub oszczędnośći moze byc kwota ktora zostala przeznaczona na nadpłatę. Masz rację, wszystko zalezy od sytuacji kredytobiorcy. Gdy ktos kupil dom i ma nieocieplony np. to bardziej sie oplaca zainwestowac w termomodernizację.
Gdy ktos kupil dom i ma nieocieplony np. to bardziej sie oplaca zainwestowac w termomodernizację.


@Daszekk: No to jak najbardziej bo wprost przełoży się to na większy dochód rozporządzany i można to traktować jako formę inwestycji. Nawet sporo sensowniejszej niż nadpłata.
Ale przypadek prostego mieszkania czy nowego domu w którym nie bardzo jest co poprawić żeby obciąc koszta (chyba, że inwestycja w PV no ale to też do skrupulatnego przeliczenia) to
via Wykop Mobilny (Android)
  • 9
@husky83: Nie chce mi się czytać czy ktoś wcześniej pisał, więc:
Jeszcze ok. 1.5 roku temu przepisy były takie, że możesz bezkosztowo nadpłacać kredyt po 3 latach. Przed upływem 3 lat - zależy od banku, część miała prowizję, część nie. Myślę że przepisy się nie zmieniły, ale w teorii mogły.

Jak nadpłacisz masz dwie opcje - albo zmniejsza się rata, albo zmniejsza okres kredytowania.
Nadpłata zmniejsza pozostały kapitał do spłaty, dzięki
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@kashkash18: dyspozycję zrobiłem już 3 dni temu i nadal nic. Mają czas do dzisiaj. Jak nie spłaca tego to tam wejdę i rzucę im ta kasę na stół. Potrzebuje dokumentów że spłacone i tyle
Brałem kredyt w PKO BP w 2018 roku. Przy nadpłacie nie płacę żadnej prowizji. Tak jak było wspomniane - akurat weszły zmiany w prawie odnośnie nowych umów na kredyt hipoteczny. Natomiast w PKO BP nie musiałem czekać tych 3 lat.

Gdybym chciał jednak skrócić okres kredytowania to potrzebny jest aneks do umowy a to już jest dodatkowa prowizja.

Jak dla mnie to jest bez sensu - co miesiąc place stała kwotę x
@jan-palony:

@husky83: :))


P.S. Z tego co się orientuję, to też samo nadpłacanie jest darmowe, ale tylko w opcji obniżenia raty kredytu, co zwykle wychodzi gorzej niż skrócenie okresu kredytowania.

@jan-palony: co? Sprawdź jeszcze raz. Na YouTube jest nawet film z gościem który zrobił obliczenia i nadpłacanie z obniżeniem raty kredytu wychodzi lepiej niż skracanie okresu kredytowania. Bo możesz ciagle wpłacać ta sama kwotę a dzięki temu ze rata