Wpis z mikrobloga

via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@Mandarex: @darkdancerr: To równie dobrze tak samo może się tłumaczyć kierowca tira jadący 80 km/h który na autostradzie wymusza pierwszeństwo osobówce jadącej 140 km/h wjeżdżając jej prosto przed maskę na lewy pas. Bo przecież dał kierunkowskaz.
@CheSlaw: Kompletnie mylisz przepisy. Jak jedziesz lewym pasem, a pojazd z prawego pasa sygnalizuje manewr zmiana pasy na lewy, to możesz go wyprzedzić, a on musi ci ustąpić pierwszeństwa. Ale jak pojazd sygnalizuje manewr skrętu w lewo to nie możesz go wyprzedzić z lewej strony.
Włączony kierunkowskaz nie daje pierwszeństwa przejazdu.


@Mirush: I znów, Art. 24 Ustawy Prawo o ruchu drogowym.

To równie dobrze tak samo może się tłumaczyć kierowca tira jadący 80 km/h który na autostradzie wymusza pierwszeństwo osobówce jadącej 140 km/h wjeżdżając jej prosto przed maskę na lewy pas.


@CheSlaw: Ja #!$%@?, mam nadzieję że nie masz prawa jazdy.
Art. 22. Pkt. 4. Ustawy Prawo o ruchu drogowym.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@darkdancerr: XD To jest dokładnie taka sama sytuacja - zmiana pasa ruchu przy której należy się upewnić że możemy to zrobić. Skręcający wymusił pierwszeństwo. Poza tym przyczepa nie miała działających kierunkowskazów.
XD To jest dokładnie taka sama sytuacja - zmiana pasa ruchu przy której należy się upewnić że możemy to zrobić. Skręcający wymusił pierwszeństwo. Poza tym przyczepa nie miała działających kierunkowskazów.


@CheSlaw: Zmiana pasa a skręcanie to dwa różne manewry

ale skracając masz obowiązek upewnić się że nie jesteś wyprzedzany i nie stworzysz zagrożenia swoim manewrem


@Strzelec_wyborowej: A ty masz obowiązek się upewnić czy nikt nie wykonuje manewru skrętu
@Yurakamisa nie jesteś w stanie tego zrobić bo kiedy wyprzedzający zaczął manewr zamiary skrętu w ogóle nie było, prawo nie przewiduje wróżb. Możemy się kłócić, w sądzie byś przegrał, tak samo jak mój ojciec wtedy, był przekonany o swojej racji i się zdziwił
@Mandarex: @jmuhha: jak ktoś twierdzi że winnym kolizji jest wyprzedzający, to niech lepiej od razu oddaje prawo jazdy. Zmieniając pas lub kierunek jazdy masz wszystkim ustąpić pierwszeństwa. W sumie nawet sam miałem podobne zdarzenie drogowe 12 lat temu... I winny był ten co skręcał (mandatu nie przyjął i przegrał). Wina wyprzedzającego byłaby tylko wtedy gdy byłoby to skrzyżowanie, lub linia ciągła.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Mandarex: A skąd wyprzedzający ma widzieć (poza skrzyżowaniem) czy kierunkowskaz w lewo oznacza że ktoś ma zamiar skręcić czy zmienić pas ruchu?
@Yurakamisa tak samo jak nie wolno skręcać bez upewnienia się, że może taki manewr wykonać.
Więc obaj kierowcy nie mogą robić tego co zrobili ale to skręcający spowodował to zdarzenie.
Nagrywający byłby winny, gdyby tam było skrzyżowanie lub linia ciągła.

W takich sytuacjach jak ta, jeżeli nie ma nikogo z naprzeciwka ja zanim wykonam manewr skrętu w lewo, zjeżdżam zupełnie na przeciwległy pas, oczywiście upewniając się, że nie zajeżdżam nikomu drogi.
Plusy:
no to różnie może ocenić policja/sąd. Koleś sygnalizował skręt w lewo juz jak kamerujacy był na wysokości drugiego samochodu.


@Tigermass a jak nagrywający sygnalizował w lewo zamiarem wyprzedzania już od 500 km to co wtedy? Jego nikt już nie może wyprzedzić bo będzie wina wyprzedzającego? Matko boska
@Mandarex: skończ się pogrążać... Jak nie rozumiesz prostej zasady, że masz się upewnić że twój manewr jest bezpieczny to oddaj prawo jazdy. Chłop zaczął skręcać jak auto od dłuższej chwili było na lewym pasie.
@CheSlaw: Nie, to są różne sytuacje. Radzę poczytać prawo o ruchu drogowym.

Art. 24 pkt 1 podpunkt 3 - z tego punktu wychodzi, że jadąc lewym pasem można kontynuować wyprzedzanie jeśli inny pojazd z prawej pasa sygnalizuje chęć zmiany pasa ruchu.

Art. 24 pkt 5 - z tego punktu wychodzi, że nie można wyprzedzić pojazdu, który sygnalizuje zamiar skręcenia w lewo.