Wpis z mikrobloga

Czy jest sens zakładać IKE dla EDO, jeśli MF rozpatruje zniesienie podatku belki? Zastanawiam sie, czy zalozyc szybo teraz teraz ike i wplacic ile moge, aby nie stracic limitu.
Ktoś liczył, że w zasadzie dopiero stratny jeśli osiągniesz roczny zysk powyżej 200k, do tego to mi raczej daleko:D

IKZE już posiadam, ale chyba nie chcę ładować wszystkiego w giełdę.
Minusy jakie widzę to że
dla IKE jest x3 większy limit, biorąc IKE w pko ograniczę siętylko do obligacji
jeśli wejdze w życie pomysł MF, to trochę to IKE traci sens

plusy
- zawsze pokonam inflacje przy IKE
- kupuje i zapominam, nominalnie zawsze jestem tyle samo lub wiecej

Moja strategia to wiadomo, buy and hodl. Dokupuje sobie na ikze regularnie ETFa na SP500 i jakies pojedyczne polskie spolki 4fun.

Jesli to istotne, posiadam hipoteke, 6.45 na stalych . Jeszze ponad 4 lata. I tutaj tez sie zastanawiam czy nie zrobic zakladu z rynkiem. #!$%@? sobie EDO zamiast nadplacac. A przed skonczeniem sie stalych stooopek nadplacic kredyt zamykajac obligacje. (wiem, nie potrzebuje do tego IKE bo itak wjedzie belka). Oczywiscie to dla scenariusza ze stopy beda wyzsze niz 6.45 dla mnie. A i aby to sie oplacalo, musialbym miec zysk 8% (minus belka) aby przebic kredyt 6.45.

#inwestycje
#ike #ikze
#gielda
  • 22
@Rudz1elec: zakladaj ike na bossa.pl. jesli zniosa belke, w co nie wierze to mozesz wyplacic to co wplaciles i nie zapłacisz belki, bo przeciez ja zniosa. A jak nie zniosa to zaplacisz belke. Warto wykorzystać limit, nic nie tracisz, a mozesz zyskac na nieplaceniu belki. Ike to sztos w porownaniu do ikze, ikze to gówno
@Rudz1elec: Wierzysz w to, że jakikolwiek rząd zniesie ten podatek? Mnie zastanawia bardziej czy np. lokując do IKE, które inwestuje w obligacje zysk jest taki sam jak byś sam kupił obligacje. Wiadome, że są opłaty za prowadzenie rachunku IKE i na dodatek jest to procent od zainwestowanej kwoty plus odsetki a nie od samych odsetek jak w przypadku belki. Czy nie jest tak, że kupując samemu obligacje powiedzmy 4-letnie zysk na
@Rudz1elec: Czyli wróci coś na zasadzie lokat jednodniowych, które kiedyś już były by nie płacić podatku. Tylko teraz będzie można założyć dużo lokat po max 10k, chyba, że na to też znajdą sposób w co nie wątpię. Bo rozumiem, że 10k to kapitał a nie odsetki?
@Rudz1elec: Dotyczy to jednej lokaty czy np. jest to zysk w skali roku? Bo jeśli jednej inwestycji to oni nigdy tego podatku nie zobaczą. Jakoś nie chce mi się wierzyć w takie ich dobrodziejstwa.
@virlo: ciezko mowic, bo to tylko projetk i propozycja. AKtualnie stanelo na tym, ze ze wszystkich zyskow kapitalowych w ciagu rok. CO wywalo oburzenie, jak sobie to policzysz, jak masz produkty w roznych bankach a w jednym banku mozesz miec podzielone miedzy lokaty, gielde i obligi.
@Rudz1elec

Czy jest sens zakładać IKE dla EDO, jeśli MF rozpatruje zniesienie podatku belki?

IKE+EDO to trochę marnowanie IKE na coś co daje potencjalnie mało zysku. Do tego nawet EDO na IKE nie ochroni cię przed inflacją, jeśli ta przekracza 7~8%. Realnie i tak poniesiesz stratę. No chyba że zakładasz że za parę lat ta inflacją będzie dużo mniejsza.

Nie wiem skąd wytrzasnąłeś info o zniesieniu belki. Jakoś nie wyobrażam sobie żeby
@Rudz1elec: Ike to sztos w porownaniu do ikze, ikze to gówno

Nieprawda, to zależy jaką ktoś ma sytuację. Jak ktoś jest na drugim progu podatkowym, to w pierwszej kolejności powinien maksować IKZE.
@Rudz1elec: Ike to sztos w porownaniu do ikze, ikze to gówno

Nieprawda, to zależy jaką ktoś ma sytuację. Jak ktoś jest na drugim progu podatkowym, to w pierwszej kolejności powinien maksować IKZE.


@Candy: Nie mnie cytujesz.
Wiekszosc wyliczen podaje ze lepiej kupic edo i wykupic po 4 latach niz brac coi


@Rudz1elec: Właśnie też to widziałem. Jakoś po 3 latach już edo się bardziej opłaca mimo kary 2 zł za wcześniejszy wykup. A jeśli będziesz chciał pociągnąć dalej to nie tracisz roku przy kupnie nowych coi tylko cały czas masz inflacja + marża.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Rudz1elec: Wierzysz w to, że jakikolwiek rząd zniesie ten podatek? Mnie zastanawia bardziej czy np. lokując do IKE, które inwestuje w obligacje zysk jest taki sam jak byś sam kupił obligacje. Wiadome, że są opłaty za prowadzenie rachunku IKE i na dodatek jest to procent od zainwestowanej kwoty plus odsetki a nie od samych odsetek jak w przypadku belki. Czy nie jest tak, że kupując samemu obligacje powiedzmy 4-letnie zysk na