Wpis z mikrobloga

Wiadomo, że leki zawsze się kończą wtedy, jak akurat nie ma dostępu do lekarza... W takich chwilach mogą Wam pomóc farmaceuci ()

Recepty farmaceutyczne istnieją od dawna, ale 1 kwietnia ubiegłego roku farmaceuci zyskali nowe uprawnienia. Od tamtego dnia taka recepta może być wystawiona w przypadku zagrożenia zdrowia pacjenta. Wcześniej było to możliwe tylko w przypadku nagłego zagrożenia życia.

Recepta farmaceutyczna jest wystawiana zawsze w chwili obecności pacjenta w aptece lub punkcie aptecznym i przy wydawaniu tego konkretnego leku. Nie można jej wystawić “na zapas” i użyć później. Wystawić ją może KAŻDY farmaceuta (bo jeśli pracuje w aptece to ma PWZF). Zawsze jest realizowana z odpłatnością 100%, nie można wydać leku na zniżkę.

Farmaceuta może wystawić receptę na wszystkie leki o kategorii dostępności Rp. z wyłączeniem leków psychotropowych i odurzających. I tutaj warto dopowiedzieć (bo panuje takie przekonanie), że nie wszystkie leki przepisywane przez psychiatrę są lekami psychotropowymi. Np. do leków psychotropowych nie należą leki przeciwdepresyjne. Nie można też wypisać recepty farmaceutycznej na lek recepturowy.

Recepty farmaceutyczne powinny być wystawiane w formie elektronicznej. ale w wyjątkowych sytuacjach mogą być w formie papierowej.

Pamiętajcie, że farmaceuta MOŻE, ale NIE MUSI wystawić Wam recepty farmaceutycznej. Do niego należy decyzja, czy zaistniała sytuacja wymaga wystawienia recepty i wydania leku.

Jak to wygląda w praktyce?
Przede wszystkim warto mieć “swoją” aptekę, w której kupuje się stale przyjmowane leki. Wtedy w sytuacji, gdy skończą nam się leki, a nie mamy możliwości wizyty u lekarza jest duża szansa, że po przedstawieniu sytuacji dostanie się lek. W systemie łatwo sprawdzić, czy faktycznie były wcześniej realizowane recepty i na jakie preparaty. Można też zabrać ze sobą wydruki zaleceń lekarskich czy pokazać poprzednie recepty na IKP.

Jedni farmaceuci będą bardziej chętni, inni mniej, ale trzeba wiedzieć, że to oni odpowiadają za leki, które Wam wydadzą.

Więcej ciekawostek na: https://www.instagram.com/dwa__fartuchy/

#dwafartuchywaptece #medycyna #ciekawostki #zdrowie #apteka #leki #farmacja #swieta
dwa_fartuchy - Wiadomo, że leki zawsze się kończą wtedy, jak akurat nie ma dostępu do...

źródło: comment_167198208501Ed7LJv30Xs5cUs4bTzUO.jpg

Pobierz
  • 191
@Gmeras: Recepta farmaceutyczna nie jest po to, żeby ciągle dawać leki ludziom, którym się nie chce chodzić do lekarza, tylko właśnie w takich awaryjnych sytuacjach. A czy na pewno tak po prostu dostaniesz, to nie byłabym taka pewna. Niektórzy nie są chętni do wystawiania takich recept
via Wykop Mobilny (Android)
  • 2
@dwa__fartuchy: a czy opioidowe leki przeciwbólowe takie jak accordeon zalicza się do leków odurzających? Lekarz rodzinny chciał zapisać ale kierownik przychodni się nie zgodził argumentując to zazyciem bez kontroli lekarskiej (możliwość przedawkowania). Pacjent ma OZT i po wypisaniu ze szpitala nie wytrzymywał z bólu, a w szpitalu mu to właśnie dawali jak było ciężko
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@dwa__fartuchy: pacjent dostał zlecenie do pielęgniarek środowiskowych na ketonal domięśniowo 100mg/dzień, ale następnego dnia zawiozłem go do innego szpitala na sor, tam został przyjęty na oddział. Teraz dostaje tramadol w kroplówkach.
PS to samo powiedziałem. Każdy lek idzie przedawkować a szczególnie ten który już nie pomaga a pacjent jest zdesperowany i myśli że jak weźmie go więcej to mu pomoże
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@dwa__fartuchy: czy leki w stylu polopiryny s, gripexu są lepsze niż tańsze zamienniki ich składników aktywnych? #!$%@? 53 zł za 3 leki gdzie czysta aspiryna i paracetamol kosztowałoby 10 zł