Wpis z mikrobloga

Wiadomo, że leki zawsze się kończą wtedy, jak akurat nie ma dostępu do lekarza... W takich chwilach mogą Wam pomóc farmaceuci ()

Recepty farmaceutyczne istnieją od dawna, ale 1 kwietnia ubiegłego roku farmaceuci zyskali nowe uprawnienia. Od tamtego dnia taka recepta może być wystawiona w przypadku zagrożenia zdrowia pacjenta. Wcześniej było to możliwe tylko w przypadku nagłego zagrożenia życia.

Recepta farmaceutyczna jest wystawiana zawsze w chwili obecności pacjenta w aptece lub punkcie aptecznym i przy wydawaniu tego konkretnego leku. Nie można jej wystawić “na zapas” i użyć później. Wystawić ją może KAŻDY farmaceuta (bo jeśli pracuje w aptece to ma PWZF). Zawsze jest realizowana z odpłatnością 100%, nie można wydać leku na zniżkę.

Farmaceuta może wystawić receptę na wszystkie leki o kategorii dostępności Rp. z wyłączeniem leków psychotropowych i odurzających. I tutaj warto dopowiedzieć (bo panuje takie przekonanie), że nie wszystkie leki przepisywane przez psychiatrę są lekami psychotropowymi. Np. do leków psychotropowych nie należą leki przeciwdepresyjne. Nie można też wypisać recepty farmaceutycznej na lek recepturowy.

Recepty farmaceutyczne powinny być wystawiane w formie elektronicznej. ale w wyjątkowych sytuacjach mogą być w formie papierowej.

Pamiętajcie, że farmaceuta MOŻE, ale NIE MUSI wystawić Wam recepty farmaceutycznej. Do niego należy decyzja, czy zaistniała sytuacja wymaga wystawienia recepty i wydania leku.

Jak to wygląda w praktyce?
Przede wszystkim warto mieć “swoją” aptekę, w której kupuje się stale przyjmowane leki. Wtedy w sytuacji, gdy skończą nam się leki, a nie mamy możliwości wizyty u lekarza jest duża szansa, że po przedstawieniu sytuacji dostanie się lek. W systemie łatwo sprawdzić, czy faktycznie były wcześniej realizowane recepty i na jakie preparaty. Można też zabrać ze sobą wydruki zaleceń lekarskich czy pokazać poprzednie recepty na IKP.

Jedni farmaceuci będą bardziej chętni, inni mniej, ale trzeba wiedzieć, że to oni odpowiadają za leki, które Wam wydadzą.

Więcej ciekawostek na: https://www.instagram.com/dwa__fartuchy/

#dwafartuchywaptece #medycyna #ciekawostki #zdrowie #apteka #leki #farmacja #swieta
Pobierz dwa_fartuchy - Wiadomo, że leki zawsze się kończą wtedy, jak akurat nie ma dostępu do...
źródło: comment_167198208501Ed7LJv30Xs5cUs4bTzUO.jpg
  • 191
@Mirekzkolega: Jak inaczej chciałbyś rozwiązać możliwość wystawiania recept przez farmaceutów? Tak długo jak ponoszę za to odpowiedzialność, tak długo nie widzę innej opcji niż możliwość odnowy. Leki to nie cukierki.

@dwa__fartuchy: Skonczyla mi się pregabalina (Mam wypisana dawkę 600 mg dziennie) i nie mogę wstać z łóżka. Wracam do stolicy dopiero za 2 dni. Jest szansa, ze farmaceuta przepisze mi opakowanie?
@dwa__fartuchy: a mi w zeszłym tygodniu odmówiono recepty farmaceutycznej, gdy potrzebowałam wykupić stały lek dla rocznego dziecka na niedoczynność tarczycy. W "mojej" aptece, w której mam otwartą receptę zabrakło leku, nie było w hurtowniach, a w mieście na stanie miały tylko 2 inne apteki. Nie mogłam użyć już "otwartej" recepty (na której mamy jeszcze 3 opakowania do wykupienia) i myślałam że bez problemu dostaniemy receptę farmaceutyczną w tej innej aptece mającej
@kindred: można powiedzieć, że mamy 2 podziały: prawny (który dotyczy wykazów leków w aptece) i farmakologiczny/zwyczajowy (który jest np. w podręcznikach). Jeśli chodzi o ograniczenia w wydawaniu leków na receptę farmaceutyczną, to właśnie trzymamy się podziału na wykazy, czyli wykaz P i wykaz N nie mogą zostać wydane na receptę wystawianą przez farmaceutę