Wpis z mikrobloga

Porównałem sobie obecne ceny nowych aut do cen z 2018 roku.

Po lewej zrzut z webarchive z 2018, po prawej screeny z dzisiaj.

I tak, za najtańszego obecnie golfa, czyli "auto dla ludu" trzeba zapłacić 111090.
Uwzględniając medianę płac w Polsce w 2022 roku (4797 zł brutto 3478 zł netto) - zakładając, że taki Kowalski na życie przeznaczy 2500 zł, jest w stanie (nie jeżdżąc na wakacje i nie wydając reszty w żaden inny sposób) odłożyć 978 zł. W ten sposób na takiego najbiedniejszego nowego golfa uskłada w 9,5 roku żyjąc przy tym jak Bediun. Wykonując analogiczne obliczenia do roku 2018 i warunków cenowych wtedy panujących, gdzie wydawano na życie mniej a nowy golf kosztował 61500 zł - Kowalski na golfa uskładałby w około 4 lata.

#ceny #motoryzacja #statystyka #samochody #gospodarka
drzewko94 - Porównałem sobie obecne ceny nowych aut do cen z 2018 roku.

Po lewej z...

źródło: comment_1671836709lhuqGO8wyeKm40JsusVgwS.jpg

Pobierz
  • 43
@czuraj: i w większości nie są ci potrzebne. Mam w mondeo z 2017. Jakieś line assist, ogranicznik prędkości i tylko czytanie znaków tylko się przydaje. Z reszty skorzystałem tylko raz z ciekawości. To już bym wolał zamiast tego skórzane stołki i dobre audio. Poza tym, które systemy generują, aż taki wzrost ceny? No ile ta skumulowana inflacja wyniosła w tym czasie? 30%? Oczywiście we wzroście inflacji uwzględniam już wzrost cen materiałów
via Wykop Mobilny (Android)
  • 2
@drzewko94: Golf to już dawno nie jest auto dla ludu xd dla kogoś, kto zarabia 3,5k netto to auto powinno kosztować max 10k, a jeśli już marzy o nowym, to wiadomo, jakaś dacia xd
W sumie to też ciekawe, że nowe auto jest dobrem luksusowym w Polsce, a u naszych sąsiadów po roku pracy sobie pewnie jakaś fabie kupisz (liczę, że odkładasz 1000 euro miesięcznie, mając tam jakąś normalną pracę, nie
W sumie to też ciekawe, że nowe auto jest dobrem luksusowym w Polsce, a u naszych sąsiadów po roku pracy sobie pewnie jakaś fabie kupisz (liczę, że odkładasz 1000 euro miesięcznie, mając tam jakąś normalną pracę, nie robotę na taśmie)


@Shatter: u nas mając normalną pracę, a nie na taśmie też odłożysz te 5k miesięcznie minimum ( ͡° ͜ʖ ͡°)
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@viollu: no nie, na taśmie zarabiasz 2200 netto, a w "normalnej" pracy liczysz coś między medianą a średnią, czyli między 3,5 a 5k netto. W Niemcach wierzę, że ktoś, kto nie ma statusu Polaka bezjęzykowego zarabia z 2500 euro, wydając przy tym 1500 na życie
na taśmie zarabiasz 2200 netto, a w "normalnej" pracy liczysz coś między medianą a średnią, czyli między 3,5 a 5k netto.


@Shatter: na taśmie u nas zarabiasz właśnie ten zakres pomiędzy 3,5 a 5k, a w normalnej robocie 10k.
@Shatter: w kołchozach w okolicach mojego zamieszkania płacą okolo 4k start netto. U mnie w Januszeksie jak masz chęć do pracy, dwie ręce i nogi oraz głowę na właściwym miejscu to wyciągniesz na dzień dobry koło 4.5 (mając ze dwa dni nadgodzin).
Chociaż zdaje sobie sprawę, że nie jest tak wszędzie bo mazowieckie here.