Wpis z mikrobloga

via Wykop Mobilny (Android)
  • 253
Kojarzycie taką historię z Biblii, że Żydzi szli na pustyni do Ziemi Obiecanej 40 lat? Szli aż 40 lat, choć oczywiście to abstrakcyjne, żeby to tyle zajmowało. Celem ich Boga było, żeby wymarło pokolenie znające niewolę i Ziemię Obiecaną budowali już ludzie niewoli nie znający.

Ta historia zawsze mi się przypomina w kontekście odpałów naszych rządzących. "Prezent" w postaci prawdziwego granatnika wzięty i przepuszczony jak gdyby nigdy nic przez granicę? Zarządzanie obowiązkowego poboru i wyjmowanie czasu mężczyzn z ich codziennych żyć, bo kraj każe? Staroświeckie poglądy Kaczyńskiego na kobiety i alkohol?

Ludzie dziś u władzy żyli w PRL - polskim rodzaju niewoli. Są przeżarci na wskroś tymi wzorcami, te dziady siedzą w polityce i nie ma szans, że rozumieją dobrze "wolny" świat...
Co więcej, wsączają to w nowe pokolenia po sobie i są na to podatni ludzie, którzy myślą: "tak już jest...", "tak to się już u nas robi...", "to nie kradzież, to polska zaradność...", "tak trzeba" i tak dalej, i tak dalej...

#obowiazkowecwiczeniawojskowe #policja #polska
  • 31
Szli aż 40 lat, choć oczywiście to abstrakcyjne, żeby to tyle zajmowało. Celem ich Boga było, żeby wymarło pokolenie znające niewolę i Ziemię Obiecaną budowali już ludzie niewoli nie znający.


@Oszaty: To akurat wina #!$%@? tłumaczeń, braku wykształcenia biblijnego katolickich duchownych i tych laseczek prowadzących katechezy i kilku innych czynników. 40 w starohebrajskim to był idiom oznaczający "długo"

40 dni - "długo"
40 lat - "najdłużej".

Jakby w tamtej historii chodziło
@Filipterka25 Tu też wchodzi w grę dawne bliskowschodnie poczucie czasu/liczb, jak ktoś żył długo to żeby to podkreślić kronikarz mógł wpisać jakąś niewyobrażalną liczbę.

Podobnie robiono na przykład z opisem wojen, w liczbie walczących wstawiano cokolwiek byleby pokazać że dana bitwa była duża i istotna.

Wówczas nikt nie zawracał sobie głowy powoływaniem się na rzeczywiste dane.
@Oszaty: a, i kolejny funfact do wędrówki Żydów z Mojżeszem: autorowi najpewniej nie chodziło o literalne #!$%@? po świecie (w sensie, wyłażą z Memphis i lezą do Bered) tylko że był to jakiś rodzaj procesu prowadzący do oderwania się Izraela od państwa faraonów. Co by znajdywało uzasadnienie w śladach archeologicznych - brak znalezisk związanych z wędrówką Żydów, a Egipt i owszem, w różnych okresach kontrolował Palestynę. Choćby w okresie Nowego Państwa
Pobierz
źródło: comment_1671275556JMxSn0yEWkvl7rcGYBVhcG.jpg
@Oszaty: Pytanie, czy kolejne pokolenie będzie lepsze od poprzedniego. W końcu pokolenie wychowane na pustyni wkraczając do "Ziemi Obiecanej" podbijało ją ogniem i mieczem. Wszystkie rzezie jakie ateiści w swoich argumentach przywołują przy kwestionowaniu "dobrego Boga" to zazwyczaj okres podbijania przez Żydów późniejszej Palestyny. Jako mieszkaniec Jerycha wolałbym Żydów pamiętających niewolę, bo może mieliby większe skrupuły przy masakrowaniu moich współziomków ( ͡° ͜ʖ ͡°)
W końcu pokolenie wychowane na pustyni wkraczając do "Ziemi Obiecanej" podbijało ją ogniem i mieczem.


@apaczessi: To znowu raczej symbolika niż prawdziwe wydarzenia. Gdyby Izrael wyrżnął ludność Kanaanu to nie byłoby w Biblii historii o "podstępnych" innowiercach (tzw. Podstęp Gibeonitów).

W skrócie, jeśli historia wybicia do nogi mieszkańców i zrównania z ziemią całych miast (Jerycho, Aj) jest dosłownym opisem podboju to Izrael powinien być jednolitym etnicznie krajem - żadnych obcych, ewentualnie
@Oszaty

Celem ich Boga było, żeby wymarło pokolenie znające niewolę i Ziemię Obiecaną budowali już ludzie niewoli nie znający.


Gdzie to masz w biblii napisane?
@naut: Bardziej niż wierny się do tego celu przyda wydanie z komentarzem historycznym lub kontekstami - mówiąc szczerze ciężko mi coś polecić. Po polsku to już w ogóle.

Looknij The New Oxford Annotated Bible with Apocrypha: New Revised Standard Version Marc, nie kosztuje miliona monet (większość kosztuje xD) i raczej powinno być OK.

ależ to foto jest wymowne.


@Kantor_wymiany_mysli_i_wrazen: No ( ͡° ͜ʖ ͡°)

tego