Wpis z mikrobloga

Gdy projektuję ogrody moimi klientami są tak naprawdę bardzo różni ludzie. Niektórzy są bardzo bogaci i wszystko wykonują dla nich zespoły specjalistów, inni dostali działkę w dziwnym miejscu od rodziny i budują tam dom, a jeszcze inni... Jeszcze inni to zwyczajne młode rodzinki z małym dzieckiem, które zamarzyły o domku z ogrodem, ale jedyne co było dla nich dostępne to segment na osiedlu deweloperskim.

Wyobraźcie sobie osiedle złożone z kilkunastu identycznych bliźniaków o bardzo uproszczonej bryle. Osiedle jest tak naprawdę jedną baaaardzo długą ulicą, a w najbliższej okolicy są tylko inne deweloperskie osiedla i szeregowce. Brzmi to nieco dystopijnie, ale tak właśnie wygląda w tym momencie polska "urbanistyka", a dla wielu rodzin właśnie takie domy są najtańsze i najbardziej dostępne (wiadomo, potężna #inflacja i jeszcze potężniejsze raty kredytów). Moi klienci mieli świadomość tego, jak wygląda ich osiedle i ich domek, ale mieli też potrzebę żyć szczęśliwie i w pięknym otoczeniu. Dlatego właśnie poprosili mnie o projekt ogrodu.

Działka ma ok. 500m2 a na ogród zostało ok. 300m2. Najgorsze co można zrobić w takiej przestrzeni to obsadzić ją dookoła tujami jak reszta sąsiadów, bo wtedy wrażenia bylejakości i powtarzalności nie są się już zmyć. Trzeba to rozwiązać indywidualnie i najlepiej jest stawiać na naturalne materiały, takie jak drewno, żwirowe ścieżki i kamień, aby ociepliły nieco otoczenie wykonane z betonowych murów i najtańszej kostki brukowej. O ile w przypadku większych ogrodów warto otwierać się na otaczające widoki, tak w przypadku takiego ogrodu warto... Zamknąć się na widok otaczających nas z każdej strony identycznych budynków. Warto obsadzić działkę wysokimi krzewami (np. jaśminowiec, ligustr, ognik) i wąskimi, kolumnowymi drzewkami (np. wiśnia Amanogawa, grab Fastigiata, jarząb, kolumnowa brzoza).

Żeby budynek wyglądał ciekawie można dolepić do niego drewniane pergole z pnączami - mogą składać się nawet tylko z samych drewnianych belek, nie jest to drogie rozwiązanie, a wiele już zmienia w przestrzeni. Jeśli chcemy w takim ogrodzie umieścić plac zabaw, warto szukać czegoś niedużego o porządnym, nowoczesnym wyglądzie, aby pasowało do budynku (wiele powszechnie dostępnych zestawów dla dzieci ma dość kiepską estetykę, a jednak będziemy się na ten element patrzeć przez wiele lat). Warto też w ogrodzie zasadzić jadalne rośliny, takie jak maliny, mięta, jabłonka. Nie wymagają od nas wiele uwagi, a fajnie tak sobie coś z ogrodu uszczknąć.

A na koniec powiem tak: choć jestem prywaciarzem projektującym na co dzień ogrodowe inwestycje warte łącznie setki tysięcy złotych, to mnie osobiście na razie byłoby stać co najwyżej właśnie na taki domek. Stąd bardzo się cieszę, że udaje mi się w takich miejscach zaprojektować coś ciekawego. Szczerze myślę, że taki ogród istotnie podwyższy komfort życia jego właścicieli ()

Moja stronka internetowa: https://www.dariakostaniak.com/

#ogrodnictwo #ogrod #rosliny #budujzwykopem #ama #chwalesie #poznan #projektowanie #architektura
kjut_dziewczynka - Gdy projektuję ogrody moimi klientami są tak naprawdę bardzo różni...

źródło: comment_16700641374u81X7EXQgoO9zj22HBjH2.jpg

Pobierz
  • 36
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@kjut_dziewczynka:fajny wpis. Ja mam 3000 m2 wokół domu. Ten rok zleciał mi na ogarnianiu tego wszystkiego. Próbuję to sam zaaranżować, ale dla jednej osoby to robota na całe lata. W sumie jest to jakiś sposób na życie, odskocznia od pracy.
@niegwynebleid są pewne wyjątki, np gdy domek twój i sąsiada się stykają na granicy albo działka ma mniej niż 16m szerokości

Co do drewna to wyjątek ze składowaniem jest taki że masz je oddzielone przegrodą przeciwogniową (w tym przypadku to drewno to takie hasło na różne rzeczy które mają tam być trzymane, niekoniecznie będzie tam opał)