Wpis z mikrobloga

Jeśli jesteśmy samotni i dużo zarabiamy i jesteśmy w stanie w 3,5-4 lata odłożyć na kawalerkę na start to powiedzcie mi, jaki jest sens brać kredyt na 20 albo 30 lat? Lepiej sobie przeżyć te 3-4 lata wynajmując tanie mieszkanie i sobie odłożyć zamiast uwiązać się w te powalne odsetki przy tej inflacji i niestabilnej sytuacji w kraju.

#kredyt #finanse #nieruchomosci #pytanie #zarobki #pieniadze
Pobierz
źródło: comment_1669838739IMPsPWzgDx4ZgPztZFJC0J.jpg
  • 17
@KoninaBeZiomeczka: przecież kredyt możesz spłacić przed czasem bez dodatkowych kosztów.
Bierzesz kredyt na 30 lat ale cały czas nadpłacasz i w rezultacie po 3 latach masz spłacony.
Kwestia dokładnego policzenia co jest korzystniejsze, płacić 3 lata odsetki czy płacić za wynajem.
Do takiego wyliczenia musi być konkretny przykład.
@KoninaBeZiomeczka: teraz może jest gorszy moment bo jest wysokie oprocentowanie i odsetki są duże, ale jak ja brałem kredyt w 2017 roku i spłaciłem w 2021 to się załapałem na okres bardzo niskiego oprocentowania i na pewno to się bardziej opłacało niż wynajem bo w najwyższym momencie odsetek płaciłem niecałe 600zł miesiecznie za mieszkanie 4 pokojowe. Na pewno za tyle bym nie wynajął.
@KoninaBeZiomeczka: i myślisz, że taka sytuacja utrzyma się przez 20 lat? Nie zakładasz wcześniejszej spłaty lub obniżenia stóp? Mam wrażenie, że niektórzy widzą tylko całkowitą kwotę do spłaty i boją się jej, choć jest to kwota zupełnie abstrakcyjna.
@KoninaBeZiomeczka: czy ja wiem czy spokój psychiczny wiekszy? Jak kiedys wynajmowałem mieszkania to zawsze po roku mi podnosili stawke za wynajem. A tak masz kredyt w banku, jak Ci się noga powinie to masz wakacje kredytowe, zawsze możesz sprzedać a kupujący spłaci kredyt. Możesz też wynająć. No i spłacasz, urządzasz i dbasz o swoje. To nie jest taka prosta decyzja, zależy czego kto na danym etapie w życiu oczekuje. Ja w
@KoninaBeZiomeczka: też uważam, że teraz jest nie najlepszy moment na zakup. Prawdopodobnie mamy górkę cenową, przed nami dziwny czas, ze względu na zapowiadane podwyżki cen prądu, gazu po nowym roku. Nie wiadomo co będzie z WIBOREM itp. Myślę, że warto poczekać kilka miesięcy... chociaż ja jak tylko dozbieram odpowiednią kwotę to kupie mieszkanie, które ciągle wisi w ogłoszeniach :)
Potrzebuje jeszcze z 4-5 miesięcy.
Ostatnio jak sprawdzałam to kredyt na 20 lat na 180k przy obecnych stopach to aż 220k odsetek


@KoninaBeZiomeczka: a jak spłacisz ten kredyt w 4 lata to odsetek będzie 40k, czyli wynajem jest o 30k "droższy". Zakładając bardzo optymistycznie że odstępne nie wzrośnie - a widząc inflację prawie 20% to aż prosi się o podwyżkę odstępnego
Z tego co policzyłam to jak spadną stopy procentowe to ZNACZNIE bardziej opłaca się kredyt, ale w obecnej sytuacji jest to prawie na równi (w zależnosci od przykładu) bo odsetki to praktycznie koszt odstępnego


@KoninaBeZiomeczka: jak spadną to i najem może spaść. jak wzrosły ostatnio to najem wzrósł. to jest trochę połączone ;)