Wpis z mikrobloga

Myślę sobie, że Czarnogóra jako kraj mały i kompaktowy należy bez problemu do top5 w Europie. Z drugiej strony jest to ocena nacechowana emocjonalnie, więc jak geograf i specjalista od turystyki powiem, że obiektywnie należy do top5 tego typu krajów Europy. Zapraszam do nowego odcinka. Ostatniego w tym sezonie jesiennym na YT - Czarnogóra. Fenomen Boki Kotorskiej. Jednej z najpiękniejszych zatok świata

Punktację bardzo zawyża Jezioro Szkoderskie i cały kras tego kraju. Punkt widokowy na Rzekę Crnojevicę dorównuje widokowi, jaki można zobaczyć w kubańskim Vinales czy na Wyspie Cat Ba w Wietnamie. Wybrzeże jest krótkie ale ciekawie uformowane, zwłaszcza koło Budvy i Św. Stefana, gdzie niestety powab krajobrazu niszczą świeże wieżowce i hotele. Ale to naturalny grzech i epizod każdej świeżej gospodarki turystycznej. Vide Albania. Ale powiedzmy sobie prawdę... bez Boki Kotorskiej - jedynej tego typu zatoki Europy (oprócz prawdziwych fiordów) nie byłoby tej wysokiej pozycji. Boka ma wszystko, co podbija Czarnogórę jako kraj oryginalny i inny - choćby od Chorwacji. Ogromne przewyższenia gór przy morzu, gigantyczną i ciekawą historię opartą o Republikę Wenecką. I to nie tylko zjawiskowy Kotor ale i drobinki o potężnym kiedyś znaczeniu: Risan - stolica Państwa Ilirów, Perast (na zdjęciu) swego czasu posiadający jedyną i najstarszą akademię morską spośród państw słowiańskich (!!!)

Miasto barokowych i renesansowych kościołów pałaców. A właściwie to miasteczko, niewielkie dziś ale kiedyś bardzo wpływowe. Siedziby mieli tu biskupi arystokracja ale i marynarze. Adepci sztuki morskiej czy admiralskiej. Perast słynał z dużego portu floty ale i tradycji rybackich. M.in. dlatego w Muzeum Miejskim w pięknym pałacu Bujovic tyle znajdziemy tematyki morskiej. Mały Perast to też duże rekordy: Dzwonnica kościoła św. Mikołaja jest najwyższą nad wschodnim Adriatykiem, przebija nawet chorwackie. A wysepka niedaleko stąd, na której znajduje się niezwykle ważny dla Czarnogórców kościół Matki Boskiej Na Skale - jest największą sztucznie stworzoną wyspą na wschodnim Adriatyku. Obok druga, zalesiona, mała, z ciekawym klasztorem, niedostępna dla turystów

- Czemu niedostępna - pytam skipera
- Kupili. Biznes. Money
- Kto kupił?
- Biznesmeni. Serb i Czarnogórzec - jakiś czas temu
- O a jacy to biznesmeni, wiadomo coś?
- No, najważniejsi. Dwa biskupy :)

#pannoramixtrip #podrozujzwykopem #ciekawostki
Pannoramix - Myślę sobie, że Czarnogóra jako kraj mały i kompaktowy należy bez proble...

źródło: comment_1669633648GsiYBXfN3uCJGawBiZyCAw.jpg

Pobierz
  • 68
Jest sens wybrać się tam bez samochodu licząc na komunikację zbiorową?


@jankowski90: byłem w tym roku. Pobyt zorganizowałem wzdłuż linii kolejowej i wszystko gitara. Bilety śmiesznie tanie. Pociągi przyjeżdżały (z reguły spóźnione, ale zawsze przyjeżdżały). Bar, jezioro szkoderskie, stolica i miejscowości przybrzeżne wzdłuż torów na 4-5 dni będą spoko.

Znajomy był we wrześniu i chwalił sobie busy na trasach Podgorica - Kotor - Budva - Petrovac. Tam już jechałem autem, ale
@erin: Wiesz, zupełnie szczerze. Nie zawsze piaszczysta plaża to plus a żwirkowa/kamienista minus. Ja osobiście jeśli chodzi o Adriatyk to wolę kamieniste bo mam pewność mega czystej wody tam i podglądania fauny. To samo we Włoszech
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Pannoramix: po kurortach nadmorskich lepiej poruszać się łodzią :) I tak, Czarnogóra wspaniałą,piekna, ale jednak brakuje jej kszty cywilizacji w postaci infrastruktury
@Pannoramix: Na zdjęciu Kotor z mojej prywatnej kolekcji. W Czarnogórze byłem 3 razy i niestety z każdym razem było coraz gorzej. Ostatni raz w tym roku we wrześniu. Ceny dramatyczne. Miejscami we Włoszech było taniej. Za to poziom usług dużo gorszy. Zmowy cenowe restauratorów - tego typu sprawy. Widoki piękne, choć po wizycie w Azji już nie robią takiego wrażenia jak kiedyś. Bałkanom narazie podziękuję na wiele lat. Może wrócę na
ZasilaczKomputerowy - @Pannoramix: Na zdjęciu Kotor z mojej prywatnej kolekcji. W Cza...

źródło: comment_1669647408vpEzJIktHXfl8BeGkgRkEN.jpg

Pobierz