Wpis z mikrobloga

Myślę sobie, że Czarnogóra jako kraj mały i kompaktowy należy bez problemu do top5 w Europie. Z drugiej strony jest to ocena nacechowana emocjonalnie, więc jak geograf i specjalista od turystyki powiem, że obiektywnie należy do top5 tego typu krajów Europy. Zapraszam do nowego odcinka. Ostatniego w tym sezonie jesiennym na YT - Czarnogóra. Fenomen Boki Kotorskiej. Jednej z najpiękniejszych zatok świata

Punktację bardzo zawyża Jezioro Szkoderskie i cały kras tego kraju. Punkt widokowy na Rzekę Crnojevicę dorównuje widokowi, jaki można zobaczyć w kubańskim Vinales czy na Wyspie Cat Ba w Wietnamie. Wybrzeże jest krótkie ale ciekawie uformowane, zwłaszcza koło Budvy i Św. Stefana, gdzie niestety powab krajobrazu niszczą świeże wieżowce i hotele. Ale to naturalny grzech i epizod każdej świeżej gospodarki turystycznej. Vide Albania. Ale powiedzmy sobie prawdę... bez Boki Kotorskiej - jedynej tego typu zatoki Europy (oprócz prawdziwych fiordów) nie byłoby tej wysokiej pozycji. Boka ma wszystko, co podbija Czarnogórę jako kraj oryginalny i inny - choćby od Chorwacji. Ogromne przewyższenia gór przy morzu, gigantyczną i ciekawą historię opartą o Republikę Wenecką. I to nie tylko zjawiskowy Kotor ale i drobinki o potężnym kiedyś znaczeniu: Risan - stolica Państwa Ilirów, Perast (na zdjęciu) swego czasu posiadający jedyną i najstarszą akademię morską spośród państw słowiańskich (!!!)

Miasto barokowych i renesansowych kościołów pałaców. A właściwie to miasteczko, niewielkie dziś ale kiedyś bardzo wpływowe. Siedziby mieli tu biskupi arystokracja ale i marynarze. Adepci sztuki morskiej czy admiralskiej. Perast słynał z dużego portu floty ale i tradycji rybackich. M.in. dlatego w Muzeum Miejskim w pięknym pałacu Bujovic tyle znajdziemy tematyki morskiej. Mały Perast to też duże rekordy: Dzwonnica kościoła św. Mikołaja jest najwyższą nad wschodnim Adriatykiem, przebija nawet chorwackie. A wysepka niedaleko stąd, na której znajduje się niezwykle ważny dla Czarnogórców kościół Matki Boskiej Na Skale - jest największą sztucznie stworzoną wyspą na wschodnim Adriatyku. Obok druga, zalesiona, mała, z ciekawym klasztorem, niedostępna dla turystów

- Czemu niedostępna - pytam skipera
- Kupili. Biznes. Money
- Kto kupił?
- Biznesmeni. Serb i Czarnogórzec - jakiś czas temu
- O a jacy to biznesmeni, wiadomo coś?
- No, najważniejsi. Dwa biskupy :)

#pannoramixtrip #podrozujzwykopem #ciekawostki
Pannoramix - Myślę sobie, że Czarnogóra jako kraj mały i kompaktowy należy bez proble...

źródło: comment_1669633648GsiYBXfN3uCJGawBiZyCAw.jpg

Pobierz
  • 68
@jankowski90: Właśnie kilka dni temu wróciłem z Czarnogóry, o ile na północ wynajęliśmy samochód, bo trochę czas nas gonił i w kilka miejsc ciężko byłoby się bez dostać, tak południe od Zatoki Kotorskiej do Baru i Podgoricy robiliśmy busikami i pociągami, nawet jakiegoś stopa sie udało złapać robiąc to pierwszy raz w życiu. Nie wiem jak to wyglada w sezonie (chociaż mogę sobie to wyobrazić), ale teraz było idealnie, pogoda mega,
@Pannoramix: zależy o czym mówisz z tym TOP5, ja w topkach umieściłbym kraje, które poza samymi widokami oferują mi także możliwość zamieszkania

pod tym względem zacofana czarnogóra się do niczego nie nadaje, dodatkowo lokalsi w postaci albańczyków na południu kraju to niezła patola xD
Top 5? Francja,


@tezeten: Co?

Włochy


Co? xDxD

Nie mam pomysłu jakie kryteria trzeba by zastosować aby Włochy wylądowały na drugim miejscu wśród europejskich krajów. Chyba, że chodzi o smród na ulicach to południe się łapie ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@Pannoramix: Jeśli można spytać, to jakim obiektywem robiłeś to zdjęcie :d? Kadr wygląda na niską ogniskową, ale głębia ostrości pierwszego planu trochę dezorientuje :d
@Bejro: no nie przesadzaj już. Jak chcesz kryteria to wystarczy że dasz architekturę i sztukę i już masz Top1. Bo wszystko zaczęło się tu i tu jest tego najwięcej. Od antyku po renesans i barok. A kuchnię to też top 3
@Bejro: no to chyba malo widziales, ja nie widze bardziej bogatego w zabytki kraju niz wlochy, wystarczy zobaczyc pompeje, a to juz kladzie na lopatki wszystko inne, cofasz sie w czasie 2k lat, masz rzym, florencje, bergamo, i generalnie 100 roznych wspanialych miast, matere, kuchnie, tradycje, klimat, mozna kochac, mozna nienawidzic, ale tego nie da sie przecenic, nikt nie dal tyle europie historycznie co italia
@Pannoramix: Byłem w tym roku w październiku. Durmitor super, chętnie kiedyś wrócę. Ale wybrzeże hm... Ceny jedzenia zaskakująco wysokie (jak w Chorwacji), a jakość taka o...
Oprócz zatoki Kotorskiej, która robi dobre wrażenie, dużo ładniej jest w Chorwacji. Budva to turystyczny koszmarek z brzydką plażą, nie rozumiem fenomenu. Bar - lepiej ominąć po drodze do Starego Baru. Do tego lokalsi wcale nie są tacy super przyjaźni jak wszędzie piszą. Jakieś takie
@tezeten: @Pannoramix: No w sumie jako destynacja turystyczna to faktycznie Włochy znajdują się wysoko. Po prostu myślałem w kategorii kraju ogólnie, patrząc na Francję i UK na liście w komentarzu.

wystarczy zobaczyc pompeje, a to juz kladzie na lopatki wszystko inne, cofasz sie w czasie 2k lat, masz rzym, florencje, bergamo


Byłem w Pompejach i chyba we wszystkich ze znanych miast na północy i faktycznie robią wrażenie ale czy są