Wpis z mikrobloga

Pamietajcie, codziennie jakiś prezes banku w Polsce wstaje rano smutny, że musi iść do pracy w której każdego musi przekonywać że w sumie do tych kredytów hipotecznych to co miesiąc od 20 lat dokłada ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Nie to co jego koledzy z mniej lub bardziej cywilizowanych krajów.

#nieruchomosci #gospodarka #ekonomia #finanse #pieniadze #kredythipoteczny
Pobierz LittleOpa - Pamietajcie, codziennie jakiś prezes banku w Polsce wstaje rano smutny, ż...
źródło: comment_1669008438UfalEYbpDsCSz30tQXXkrg.jpg
  • 93
@dplus2: lepsi są debile, którym się wydaje, że zastąpienie WIBORu innym wskaźnikiem opartym o stopy lombardową i depozytową diametralnie zmieni wysokość ich raty xD frankowicze vol.2, tamci ściemniali, że bankrutują bo bank arbitralnie ustala kurs franka, ci ściemniają, że bankrutują bo zmowa cenowa z WIBORem. jakoś przed 2021 nikt na metodologie liczenia oprocentowania kredytu nie narzekał
@LocalGuyWhoLifts: Dlatego, że obciążenie praktycznie nie istniało. Jednak teraz gdy siegą prawie 7% staje się już bolesnym elementem.
Mi się nie wydaje, że zastąpienie wskaźnika będzie mniej bolesne, ale to wiem. Nikt mnie nie zmusi do podpisania aneksu zmieniającego WIBOR na inny twór, więc de facto albo umowa będzie nieważna albo WIBOR nie będzie naliczany. Nigdy nie powinien, bo bank nie pożyczał hajsu na zapłatę za moją nieruchomość.
@dplus2: Co za brednie. Zaciągasz w banku pożyczkę na zakup mieszkania zabezpieczoną hipoteką. WIBOR to koszt korzystania z kapitału. Jak pożyczasz komuś hajs na 20+ lat to oczekujesz wynagrodzenia za okres, w którym nie będziesz miał dostępu do tego kapitału, za ryzyko kredytowe, za ryzyko inflacyjne, za obsługę wierzytelności. Stopy referencyjne kształtują koszt kredytu. #!$%@?ąc od tego czy użyjesz WIBORu, WIRDu czy innej metody obliczania tego kosztu to i tak te
@LocalGuyWhoLifts: WIRD reprezentuje stawkę wolną od ryzyka pozyskiwania pieniędzy na rynku finansowym. Do takiej stawki banki dodają marże kredytową pokrywającą ryzyko kredytobiorcy i tak określane będzie oprocentowanie kredytów.
Do tej pory WIBOR pełnił funkcję WIDR, ale w praktyce była to dodatkowa marża, bo bank nie musiał od nikogo pożyczać mając po kokardę swoich depozytów.
Dla mnie kwalifikuje się to jako klauzula abuzywna, bo chargują za coś co nie ma miejsca.
wlasciwie to o co chodzi, ze w Hiszpanii wsrod mlodych jest 40% bezrobocia? Tak kiepsko sa wyksztalceni czy brak firm zagranicznych czy o co chodzi?


@maly_ludek_lego: Wydaje mi się, że problemem może być u nich siadająca gospodarka. Hiszpania należała do krajów PIIGS, czyli krajów które najbardziej dostały po tyłku kryzysem z 2008 r., byli wtedy jednym z najbardziej zadłużonych krajów i nie radzili sobie z obsługą długu.
Ich gospodarka w dużej
@dplus2: Teraz nie pożycza, ale za chwilę może potrzebować pożyczać. Stosowanie WIRD w miejsce WIBOR nie ma sensu, jeżeli już to wadliwy jest mechanizm estymacji WIBOR który w sytuacji braku pożyczek na rynku międzybankowym powinien dążyć do wysokości WIRD.
No i po drugie - nawet jeżeli uznać, że masz rację - różnica między WIRD a WIBOR to mniej niż 1pp, #!$%@? to ludziom zmieni.
@dplus2:

WIRD reprezentuje stawkę wolną od ryzyka pozyskiwania pieniędzy na rynku finansowym


xD

Jedyna realna różnica między WIRD a WIBOREM to taka, że WIBOR wlicza bezpośrednio oczekiwania dotyczące przyszłych stóp procentowych (tak jak np kontrakty FRA) a WIRD bazuje na transakcjach, które już miały miejsce. Ale jedyne co się zmienia to timing bo te transakcje, na których bazuje WIRD też odzwierciedlają sytuację makroekonomiczną. W rezultacie WIRD będzie wolniej reagował zarówno na
Jest jeszcze jeden aspekt. W Niemczech standardem ( obowiązkiem?) był kredyt t ze stałym oprocentowaniem na 10 lat.
W Pl nawet nie ma takich kredytów.
Tak nas dymają.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@GienekZFabrykiOkienek:

Stosowanie WIRD w miejsce WIBOR nie ma sensu, jeżeli już to wadliwy jest mechanizm estymacji WIBOR który w sytuacji braku pożyczek na rynku międzybankowym powinien dążyć do wysokości WIRD.


W praktyce zupełnym przypadkiem banki są w stanie "przewidzieć" z wyprzedzeniem wzrosty stóp procentowych ale spadków już nie ( ͡° ͜ʖ ͡°)