Wpis z mikrobloga

@PfefferWerfer: @Simfecstio: autyzm to dość ogólne pojęcie i skrót myślowy, który może oznaczać zarówno spektrum autyzmu (cały przekrój zaburzeń, od ciężkich do niemal niezauważalnych), jak i autyzm dziecięcy. Obok tego jest też autyzm wysokofunkcjonujący. Dzieci z autyzmem często są upośledzone intelektualnie, ale zdarzają się też takie w normie i ponadprzeciętnie inteligentne. W przypadku Zespołu Aspergera też możliwe są wszystkie opcje, ale ciężkie upośledzenie nie jest częste.

No i
  • Odpowiedz
  • 14
To zwykły autyzm, żeby być wybitnie inteligentnym to zespół Aspergera (który jest tylko wycinkiem z całego spektrum autyzmu).


@PfefferWerfer Toż to nieprawda i jest to najwyżej wrażenie spowodowane filmami czy sitcomami.

"Najprawdopodobniej zespół Aspergera nie ma wpływu na poziom inteligencji (IQ), jednak osoba z zespołem może sprawiać wrażenie mniej lub bardziej inteligentnej niż inni w zależności od sytuacji, [...]"
https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Zesp%C3%B3%C5%82_Aspergera
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 6
@SaintWykopek: ale przy spektrum autyzmu często występuje sprzężenie z niepewnością intelektualną więc xD już pomijając fakt, że są autyści, którzy tylko i wyłącznie spędzają czas na patrzeniu w ścianę i uderzaniu się przedmiotami po głowie
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@Pan_Nimbus: i pamiętajmy, że niedługo zostanie wprowadzona nowa klasyfikacja, która nie będzie już wyróżniała autyzmu dziecięcego, atypowego czy zespołu Retta
  • Odpowiedz
@Halbr: @PfefferWerfer: ogólnie to chyba przy Zespole Aspergera jest większe prawdopodobieństwo wystąpienia sawantyzmu (genialnych uzdolnień) ale to samo w sobie nie oznacza wysokiej inteligencji (a i ciężko szacować te większe prawdopodobieństwo przy niedostatecznej diagnozie). Niemniej ludzie z ZA mogą być też upośledzeni, mało inteligentni i przeciętni. To co może sprawiać wrażenie, że są inteligentni to częste (obsesyjne wręcz) zainteresowanie jednym tematem, gdzie mają specjalistyczną wiedzę. No i często
  • Odpowiedz
@K-S- Jeszcze pomyślałem, że colega miał na myśli siedzenie na wykopie, tylko w tym wypadku kompletnie nie występuje wysoka inteligencja ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
@Jerry664: Tu bym dyskutował. Na wykopie jest wielu bardzo inteligentnych ludzi, którzy często robią z siebie debili. Za to ci głupi udają mądrych.
  • Odpowiedz
@PfefferWerfer: Asperger już nie istnieje.

Co do inteligencji osób autystycznych to zazwyczaj jest ona w normie. Filmy i seriale wymyśliły kolorowy przekaz o aspołecznych geniuszach łącząc autyzm z zespołem sawanta.
  • Odpowiedz
@PfefferWerfer: Zostali tak zakwalifikowani, bo zweryfikowano poziom badań dotyczących aspergera. Teraz możemy mówić o autyzmie wysoko-funkcjonalnym i ma to sens. Spotkałem się z bardzo ciekawą opinią, że nauka idzie w takim kierunku, że autyzm zostanie w ogóle wywalony z zaburzeń i będzie traktowany jak leworęczność czy orientacja seksualna. Albo medycyna będzie na tyle zaawansowana, że opieka prenatalna zlikwiduje problem autyzmu.
  • Odpowiedz