Wpis z mikrobloga

Mireczki i Mirabeleczki, poszukuję teleskopu dla czterolatki. Dziecko jest zainteresowane niebem i gwiazdami i chciałabym ją w to bardziej wciągnąć. Niestety jestem totalnie zielona jeśli chodzi o astronomię. Możecie polecić jakiś konkretny sprzęt? Czy takie dziecko, oczywiście przy pomocy dorosłego, poradzi sobie z obserwacją nieba? Czy jest w ogóle sens zakupu teleskopu jeśli mieszkamy w mieście i raczej nie często będzie możliwość podjechania gdzieś na wieś?

Są jakieś książki lub apki, które pomogą ocenić co na niebie znaleźliśmy?
#dzieci #astronomia
  • 19
@cohontes: Nie mam zielonego pojęcia ile coś takiego powinno kosztować, dlatego nie ustaliłam budżetu. Wole wydać więcej niż kupić jakiś totalny badziew. Mogę również z drugiej ręki
@Jaklam_: Dziękuje, zerknę
@Sandrinia: Skoro OPka chce coś porządnego to na pewno nie jest to żaden z teleskopów który jest tu polecany. Lornetki które poleca @kruzd są naprawde dobre, niezależnie od wieku, więc to nie są zabawki.

@Natna213
Zasadniczy problem jest tylko w tym, że lornetka 99% laikom kojarzy się z oglądaniem ptaszków, a teleskop z oglądaniem kosmosu, gdzie w rzeczywistości te teleskopy są jakości jak pół lornetki. Tylko, ze dziecko dalej będzie sie
@dantey: Masz racje z tym, że teleskop jest zabiegiem psychologicznym, a lornetka nie kojarzy się z oglądaniem nieba

Czy ja jako totalny laik znajdę cokolwiek na niebie oprócz księżyca? Taki teleskop wymaga dużo ustawień?
@Natna213: trzeba uczyć sie szukać obiektów za zasadzie szukania ich w pobliżu czegoś większego, ale na początku warto poznać w ogóle główne asteryzmy. Stellarium i tabela Wimmera w tym pomogą. Jeśli mamy montaż azymutalny czy lornetkę, to właściwie szukamy z ręki machające lewo-prawo, góra-dół i rozpoznając obiekty. W przypadku montaży paralaktycznych EQ powinniśmy trochę lepiej znać nieboskłon i wiedzieć że na niebie mamy też wspołrzędne i osie - rektascensje i deklinacje,
@Natna213: Oprócz księżyca w mieście to każdy miałby problem. No są oczywiście jeszcze planety. Choć planety bedą dalej większymi kropkami z czasem jakimś zarysem koloru np. Mars. Jak postudiujesz niebo gołym okiem zauważysz Jowisza bo jest najjaśniejszy ze wszystkich obiektów. Dalej będzie mars ze swoja charakterystyczną pomarańczowa barwa.

Ściągniesz sobie apke na telefon SkySafari, która ma mapę nieba interaktywna. Przesuwając telefonem pokazuje Ci na jaką część nieba masz nakierowany telefon. Tam