Wpis z mikrobloga

via Wykop Mobilny (Android)
  • 2
❗Jest nas już 8 000 000 000 ❗

Dziś licznik populacji ludzkiej przebił (umowną) granicę 8 miliardów. Umowną, bo ludzie nie są (póki co) numerowani, więc możemy jedynie oszacować to, ile nas w rzeczywistości jest. I tak właśnie zrobił ONZ wyznaczając 15 listopada 2022 jako dzień narodzin ośmiomiliardowego mieszkańca Ziemi, ale podkreślając, że faktyczna data może różnić się od wskazanej nawet o rok.

Gdzie się ta osoba narodzi? Prawdopodobieństwo wskazuje na Azję, gdzie rodzi się więcej niż co drugi człowiek. Wciąż najludniejszym krajem tego kontynentu pozostają Chiny, ale już w przyszłym roku wyprzedzą je Indie.

Oszałamiające jest tempo, w jakim przybywa ludzi.
Miliard osiągnęliśmy na początku XIX wieku.
2 miliardy w 1928 roku.
Potem tempo wzrostu gwałtownie przyspieszyło:
3 miliardy w 1960
4 mld w 1975
5 mld w 1987
i zaczęło spadać:
6 mld w 1999
7 mld w 2011.

❓ Szacunki dotyczące przyszłości liczby mieszkańców Ziemi mocno się różnią w zależności o wybranej metody obliczania. Jednak wszyscy eksperci zgadzają się z tym, że etap przyspieszającego wzrostu mamy już za sobą i kolejne miliardy będziemy przekraczać coraz wolniej lub… wcale.

Według Wolfganga Lutza z Uniwersytetu Ekonomicznego w Wiedniu 9 miliardów już (póki co) nie osiągniemy, a ludzkość dojdzie do 8,5 mld w 2050 roku, po czym liczba ludzi zacznie się zmniejszać i zejdzie pod koniec stulecia do 7 miliardów.

Z kolei ONZ ocenia, że dojdziemy do 11 miliardów, które będą górną granicą wzrostu, a później liczba ta pozostanie względnie stała.

Jak widać różnice w ocenie są zasadnicze, ale wszyscy zgadzają się, że tempo wzrostu spada. To efekt wzrostu poziomu edukacji kobiet, rosnącego poziomu życia, rozwoju urbanizacji i spadku znaczenia religii. Tam, gdzie poprawia się poziom życia rozumiany jako lepsza opieka zdrowotna i stabilniejsza sytuacja finansowa kobiety rodzą mniej dzieci, bo rosną szanse, że wszystkie dzieci osiągną dorosłość, więc bardziej opłaca się zainwestować w wychowanie i edukację mniej licznego potomstwa.

Mnóstwo ciekawych danych przedstawionych w świetny sposób znajdziecie na stronie Our World in Data, interesujące informacje są też w tekście Biqdata – oba linki w komentarzach.

#crazynauka #nauka #ludzie