Wpis z mikrobloga

Powiedzcie mi proszę, czy procesor ma aż takie duże znaczenie? Bo zastanawiam się nad czymś takim: kupić Ryzen 7 5800X (za ok. 1200 zł) czy Ryzen 5 5600X (za ok. 720 zł). Grafika to byłaby Nvidia RTX 3060 Ti. Oszczędność wyniosłaby prawie 500 zł. Mam monitor FullHD, 1920x1200 px, odświeżanie 75Hz i go nie wymienię raczej w ciągu najbliższych kilku lat na lepszy. Chyba przy takim monitorze nie opłaca się(?) brać drogiego procka? Chciałabym czasem pograć w nawet najnowsze gry, ale jestem raczej casualowym graczem, bez spiny na FPSy itd. Ale lubię ładną, wyrazistą grafikę. Co sądzicie?
#pcmasterrace #komputery #amd #nvidia
  • 45
@KatpissNeverclean: do gier nie zrobi Ci to większej różnicy. Oba te procesory są szybkie, a gry nadal mają problem z skalowaniem z ilością rdzeni, nie będzie jakiegoś wielkiego zysku pomiędzy tymi procesorami (niezależnie od monitora), jak będziesz grać z fps ograniczonym do 75 to w sumie żadnego nie będzie realnie.

chyba, ze pracować na tym zamierzasz, to zależnie od programu różnica może być minimalna do dużej.
@10129: głównie używam Worda, no i Google Chrome. Zaś filmy oglądam tylko na youtubie. Ale też coś tam próbuję z produkcją muzyki, ale to tak totalnie po amatorsku. Może będę od czasu do czasu używać QGISa. Nie robię żadnych grafik 3D, ani montażu filmów 4K. Choć czasem myślę o tym, żeby może zrobić parę filmików na youtubie o ciekawych rzeczach z mojej branży, ale skoro myślę o tym już od ok.
@KatpissNeverclean: jak robisz amatorsko to bym się tym nie przejmował nawet jak to obróbka filmów (tu to w ogóle bym rozważał intela z względu na quicksync), wolniej nie zrobi Ci różnicy dużej bo oba się do tego nadają nadal. Bardziej jak głównie to robisz albo to ma na siebie zarabiać, tam płacenie za przyspieszenie ma sens.

czemu?

zobacz sobie różnice pomiędzy 5600 a 5700x (to w zasadzie to samo co 5600x/5800x).
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@BielyVlk: bo dodatkowy cache robi niesamowitą robotę, zwłaszcza w grach. Ale zdaje sobie sprawę, że przy ograniczonym budżecie trzeba zdać się na kompromisy ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@10129: a mam jeszcze pytanie co do płyty głównej - one mają już wbudowane karty dźwiękowe. Czy lepsza płyta dałaby mi faktycznie odczuwalną różnicę jeśli chodzi o jakość muzyki? Nie pytam o muzykę z youtuba ale w kontekście tego, że uczę się produkcji w FL Studio. Mam słuchawki nazwijmy to "studyjne" AKG K240 MK II.
@KatpissNeverclean: być może. niektórzy w ślepych testach słyszą różnicę inni nie.

jakość w znaczeniu pomiarów jakości sygnału analizatorem będzie lepsza na alc1200 niż starych, czy to usłyszysz to inna sprawa.

osobiście uważam, ze kwestia ile masz dopłacać: jak to jakieś 200zł to już bym wolał kupić jakiegoś daca+wzmacniacz słuchawkowy (wyjdzie więcej niż 200 jednak) niż dopłacać tyle jak jedyne co mi z lepszej płyty potrzebne to dźwiękówka.
Powiedzcie mi proszę, czy procesor ma aż takie duże znaczenie?


@KatpissNeverclean: Procesor ma większe znaczenie niz wszystkim sie wydaje bo ciężko trudno to uchwycić w benchmarkach.
Ryzen 7 5800X byłby lepszy ale przy cenie Ryzen 5 5600X dopłata tych 500 zł srednio sie wydaje optymalna. Ryzen 5 5600X jest duzo fajniej wyceniony.W twoim przypadku stykanie.

Jak juz do czegoś dokładać to do 13600kf za 1680 zł na tanszej płycie z ddr4.
jeślibym została przy 5600 (bo rzeczywiście jest fajnie wyceniony) to dołożenie GTX 3070 to byłby overkill, czy nie?


@KatpissNeverclean: Hmm W fhd raczej tak. 3070 to ja do 1440p używałem. Ale mocy nigdy za wiele. kwestia ile masz kasy.
@Variv: ok. 5500 + windows. Na razie mam wymyślony taki zestaw:
Płyta główna GIGABYTE B450 Aorus Elite V2 - 449 zł
Obudowa SILENTIUM PC Armis AR6 TG - 299 zł
Karta graficzna INNO3D GeForce RTX 3060 Ti Twin X2 LHR 8GB - 2399 zł
Pamięć RAM GOODRAM IRDM X 16GB (2x8GB) 3200MHz Black - 269 zł
Zasilacz SILENTIUMPC Vero L3 700W 80 Plus Bronze - 289 zł
Dysk SAMSUNG 980 500GB