Wpis z mikrobloga

@LittleOpa: nie chce nic mówić, ale ten drugi próg to już z dziesięć lat sobie istnieje.

ciężko winić PiS za jego istnienie skoro wprowadziły go rządy platformy w 2009 roku (można ich winić natomiast za brak jego waloryzacji)

no i jak wszedłeś w listopadzie, to w sumie i tak nie jest tak źle - są tacy co wchodzą na niego w lutym albo marcu (i tylko czekają aż trzydziestokrotność kicks in
  • Odpowiedz
@m-wjeczur: w ubiegłych latach różnica była mniejsza i spadek pensji netto był mniej bolesny. Zresztą - w ubiegłych latach żyło się tak dobrze w Polsce, że mało kto z moich znajomych w ogóle wiedział ile zarabia netto i ile wydaje, wszystko się jakoś samo z siebie i tak spinało ;)
  • Odpowiedz
@LittleOpa: Ta sytuacja nie miała miejsca, op jest debilem i nie rozumie jak działają progi podatkowe, a ja jestem debilem bo piszę komentarz pod wpisem który za 5 minut będzie skasowany jak już wszyscy o trzycyfrowym IQ zaczną opa jechać...
  • Odpowiedz
@LGirl: Co to znaczy, że różnica była mniejsza? Stawka podatku się nie zmieniła, progi też nie.

Zmienił się pierwszy próg, ale to znaczy, że przez pierwsze parę miesięcy roku podatkowego dostajesz więcej kasy.

Jestem absurdalnie daleki od popierania PiSu, ale obwinianie ich za ten drugi próg podatkowy to wierutna bzdura.

Jak chcesz jeszcze więcej do łapy to się wypisz z PPK (albo wypłacaj co miesiąc) albo przejdź na B2B.

A argument
  • Odpowiedz
Zmienił się pierwszy próg, ale to znaczy, że przez pierwsze parę miesięcy roku podatkowego dostajesz więcej kasy.

Jestem absurdalnie daleki od popierania PiSu, ale obwinianie ich za ten drugi próg podatkowy to wierutna bzdura.


@m-wjeczur: podatek od kapitalu 8.5%/12.5% od wynajmu i dzierzawy, 19% belki od zyskow kapitalowych, podatek od pracy 18%/32%.
  • Odpowiedz
@romangangsterka: przecież w umowie ma wpisaną kwotę brutto, więc po wpadnięciu w drugi próg podatkowy jest to jak najbardziej możliwe. Dla przykładu jeżeli na umowie ma 17k brutto, to w tym miesiącu mógł dostać "na rękę" zaledwie 9k, co stanowi 52% kwoty brutto z umowy.
  • Odpowiedz
@RetroOldboy możliwe, ale jeśli chcieć tak to liczyć, to rzeczywiście można wpaść w niezłe tarapaty.

Przy 17k brutto dostajesz na rękę (załóżmy) średnio 11180,97zł, przyjmując że kwoty netto zsumujemy i podzielimy przez ilość miesięcy. Jeśli Twoja wypłata z pierwszego progu wynosi 11919,06zł, to może rozwiązaniem jest schowanie w tych miesiącach 738,09zł do skarpety i wyciąganie kwot do wyrównania na wrześniu, październiku, listopadzie i grudniu?

"U mnie działa" ( ͡~ ͜ʖ
  • Odpowiedz
@Kexu: Pewnie IT, albo jakiś menedżer w korpo - to samo jest u mnie.

Na własnej działalności to raczej mało realne (chyba nie ma sytuacji w której bardziej opłacalna byłaby skala niż ryczałt lub liniówka)


  • Odpowiedz
W miarę akceptowalne zaczyna to wszystko dopiero być jak przestaję płacić ZUS przy przekroczeniu trzydziestokrotności.


@m-wjeczur: poczekaj aż i to zniosą bo już przymiarki były xD można trochę sobie to zoptymalizować mają wspólnote majątkową
  • Odpowiedz
@TheDzions: na szczęście etat z mojej strony to był ruch taktyczny, a nie konieczność ( ͡°( ͡° ͜ʖ( ͡° ͜ʖ ͡°)ʖ ͡°) ͡°)

jak zniosą to też jakoś sobie z tym poradzę
  • Odpowiedz